Rehber | Kategoriler | Konular

üç AYLAR

İslâm dîninde kıymet verilen üç ay. Receb, Şâban ve Ramazan ayları. Allahü teâlâ kullarına çok acıdığı için bâzı gecelere, gün ve aylara kıymet vermiş, bu gece, gün ve aylardaki duâ, tövbe, namaz ve oruç gibi ibâdetleri kabul edeceğini bildirmiştir. Kulların çok ibâdet yapması, duâ ve tövbe etmeleri için böyle gece, gün ve ayları sebep kılmıştır.

Üç aylardan ilki Receb ayıdır. Bu ay içinde iki mübârek gece vardır. Receb ayının ilk Cumâ gecesi Regâib gecesidir. Yirmi yedinci gecesi Mîrâc gecesidir. (Bkz. Receb Ayı)

Mübârek üç aylardan ikincisi, Şâban ayıdır. Şâban ayının on beşinci gecesi Berât gecesidir. Bu ay Ramazana hazırlık ayıdır. (Bkz. Şâban ayı)

Üç ayların üçüncüsü Ramazân ayıdır. Bu ay, çok kıymetli ve şereflidir. Bu ayda yapılan bütün nâfile ibâdetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan, farz ibâdetlere verilen sevap gibidir. Bu ayda iyi iş ve ibâdet yapanlara, bütün sene bu işleri yapmak nasip olur. Kur'ân-ı kerîmin vahyedilmeye başlandığı Kadir gecesi bu ay içindedir. (Bkz. Ramazan). Peygamber efendimiz bir hadîs-i şerîfte buyurdu ki: ?Şâban benim ayım. Receb Allahü teâlânın ayı, Ramazan da benim ümmetimin ayıdır. Şâban günâhlara keffâret ayı, Ramazan ise günâhların temizleyici ayıdır.?


Konular