Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 10. yilinda
IHYA ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
REHBER ANSIKLOPEDISI
SPONSORLU BAGLANTILAR
Secme Konular
· Arabi Aylar
· HANEFi MEZHEBi
· PRATiK BiLGiLER
· HENDEK SAVAşI (Ahzâb Gazâsı)
· KADiSiYE SAVAşI
· ENDüLüS EMEVi DEVLETi
· pH öLçEği (pH Cetveli)
· KENDiR-KENEViR (Cannabis sativa)
· YERMüK SAVAşI
· MUSUL MESELESi

Burayada Bak
· KATSAYI
· işTAH
· LEVüLOZ (Bkz. Fruktoz)
· AşçIBAşI
· CEMRE
· DaVuD EFENDi
· iMaM-I Eş’ARi (Bkz. Ebü’l-Hasan-ı Eş’arî)
· iSTiDa
· JEFFERSON, Thomas
· LINDBERGH, Charles Augustus
· MONTGOMERY, Bernard Law
· PAPEN, Franz Von
· PROTOKOL (Bkz. Teşrifâtçılık)
· SEMAi (Bkz. Edebî Akımlar)
· TRAHOM

Son Okunanlar
· YETiM
· SALEP (Tuber salep)
· AHMED HAMDi AKSEKi
· HaRiCiLER
· HüSREV PAşA (Boşnak)
· KüRE
· STEARAT (Bkz. Stearik Asit)
· PROJEKSiYON
· APANDiSiT
· HOCA iSHAK EFENDi

Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z

YETİM

Alm. Waise, Fr. Arphelin, İng. Orphan. Babası ölmüş çocuk. Yetim, “tek kalma” anlamına gelen yetem kelimesinden alınmıştır. Babasından ayrı ve tek kaldığı için yetim denilmiştir. Hukukta; babasının ölümünden sonra doğan çocuk evlilik içinde doğan bir çocuğun bütün mîrâs haklarından faydalanır. İslâm dîninde yetimlik, büluğa ermekle (evlenecek yaşa gelmekle) sona erer. Kur’ân-ı kerîmde meâlen buyruldu ki: “Yetimin malına, büluğ çağına ve rüşdüne varıncaya kadar, (muhâfaza etmek, arttırmak gibi) en güzel olanından başka bir sûretle yaklaşmayın.” (En’âm sûresi: 152)

Hazret-i Ali de; “Büluğa erdikten sonra yetimlik kalkar.” buyurmuştur.

Yetim malını muhâfaza etmek vâcibdir. Eğer yetimin velîsi zengin ise, o maldan ihtiyâç için hiçbir harcamada bulunamaz. Yetim velîsinin yetimin faydasına olan tasarrufu yapması müstehabdır (iyidir). Kur’ân-ı kerîmde meâlen bildirildiği üzere: “Yetimlere (büluğ çağına ve rüşdüne erince) mallarını verin.”(Nisâ sûresi: 2) buyrulmuştur.

İslâmiyette yetime ikrâmda bulunmak çok sevaptır. Allahü teâlâya ve âhiret gününe inanan Müslümanlar, miskînlere, yetimlere, esirlere, borçlulara yardım ederler. İnsanlar içinde yakın alâkaya ve yardıma en çok muhtâç olanlar, yetim ve öksüzlerdir. Bunların himâyesi Müslümanların başta gelen vazîfelerindendir. Öksüz ve yetimler, Allahü teâlânın kullarına emânetidir. Yakınlarından başlamak üzere bütün Müslümanlara bu emâneti korumak vazîfe verilmiştir. Bu görevi yerine getirenler, Allahü teâlânın ve O’nun sevgili peygamberi Muhammed aleyhisselâmın rızâsına kavuşmuş olur.

Yetimler hakkında Peygamber efendimiz buyurdu ki: “Yetim işlerine bakan kimse, ister yetimin akrabâsından olsun, ister yabancılardan olsun, benimle o, Cennet’te şu iki parmak gibi bulunacağız.” Peygamberimiz bunu söylerken, orta parmağı ile şehâdet parmağını biraz açarak göstermiştir.

Peygamber efendimiz sallallahü aleyhi ve sellem, yetimlerin mallarını gaspeden ve onlara haksızlık edenler hakkında buyurdu ki:

(Mîrâca götürüldüğüm gece) Baktım, dudakları deve dudaklarına benzeyen bir topluluğun yanındaydım. Başlarında bulunan biri, bunların dudaklarını tutuyor ağızlarına ateşten bir taş parçası koyuyor. Ağızlarından atılan bu taş, aşağılardan çıkıyor. Bunların feryatları çok fazla oluyor. Cebrâil’e (aleyhisselâm) bunların kim olduğunu sordum: “Bunlar yetimlerin mallarını zulüm ve haksızlık ile yiyenlerdir.” dedi.

Yetimleri gözetmek ve korumak aynı zamanda Peygamber efendimize karşı olan bir borçtur. Çünkü Peygamberimiz de hem yetim hem de öksüz olarak büyümüştür.

Yetim ile ilgili hadîs-i şerîflerde buyruldu ki:

Bir kimse, merhâmetle yetimin başını okşasa, elini üstünde gezdirdiği her kıl için bir kötülüğü siler. Her kıl için bir derecesini arttırır.

Ben iki zayıfın, yetim ile kadının hakkına tecâvüz etmeyi yasaklıyorum.

Yetim dövüldüğü zaman, ağlamasından dolayı arş-ı a’lâ titrer ve Allahü teâlâ meleklerine: “Ey meleklerim! Babası vefât eden yetimi kim ağlattı?” buyurur.


Son takip: 17.06.2019 - 03:19
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Tüm Konular A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z


· KaHYA · OPTiK · SAğLIK BAKANLIğI · iNCiçiçEği (Convallaria majalis) · YüKSEK FIRIN · TRiGLiSERiT · DURKHEiM, Emile · KALSiYUM KARBiT (Kalsiyum Karbür) · TERLEMEK (Tıp) · KOçi BEY · ARAZi KANUNNAMESi (Bkz. Kanunname, Toprak Hukuku) · KITALAR · HADiCE-TüL KüBRa · MUHAMMED (Alexander Russel Webb) · SüYuTi · TEVEKKüL · NASuH-I SALaHi EFENDi · SIğALA AğACI (Bkz. Amber Ağacı) · MaLi TEKELLER · çöPLEME (Veratrum album) · SARMAşIK (Bkz. Duvar Sarmaşığı) · GüNLüK AğACI (Bkz. Amber Ağacı) · HACI FEHMi ERZiNCaNi · AMPUL (Bkz Aydınlatma) · iBN-i HaTiME · MODEL · PERTEVNiYaL VaLiDE SULTAN · ELEKTROLiTE · AçIK OTURUM · TARIK BUğRA · KIZILCIK (Cornus mas) · AVUSTURYA · FaiK REşAD · DAHOMEY CUMHuRiYETi (Bkz. Benin) · DOğU çiN DENiZi · P · YENi GiNE · GAZYAğI · KöLE · ADiLE SULTAN · BöğüRTLEN (Rubus fruticosus) · YEDiKULE HiSARI · LiECHTENSTEIN · SELçUKLULAR · DALTON, John · MAGELLAN BOğAZI · ZüHRi · YE’CüC VE ME’CüC · FAHREDDiN-i RaZi · HiDROJEN BROMüR (Bkz. Hidrobromik Asit) · Minare
· CELaLZaDE MUSTAFA çELEBi · PROTESTO · HAPiSHaNE · EMaNaT-I MUKADDESE (Bkz. Mukaddes Emânetler) · MEZYEDiLER · MAaRiF MADALYASI · KASIR (Kasr) · ECZaCILIK · HARç · KLişE · FiDAN, FiDANLIK · MüT’A NiKaHI · GUYANA · KUşEYRi · şüRNBLaLi · DaiRE · KEREM iLE ASLI · DADALOğLU · AğRI DAğI · SAFRA KESESi · BEHçET NECATiGiL · YuSUF iZZEDDiN EFENDi · TRANSiSTöR · RUBiDYUM · TOPOGRAFYA · PiLOT BöLGELER · PENTATLON · BEL AğRISI · YABANDOMUZU (Sus scrofa) · TiTAN (Titanyum) · KOKLAMAK · KILIç · MEVLiD GECESi · AROMATiK BiLEşiKLER · UZEYR ALEYHiSSELaM · DiViT · CEMaL KUTAY · HASODA · KANT, Immanuel · ARşIN
· Ashabi kiram · Bitkiler · Cumhurbaşkanları · Dünya Devletleri · Dünya Dinleri · Dünya Şehirleri · Evliyalar · Hastalıklar · Hayvanlar · Hükümdarlar · Irklar · Kahramanlar · Latin Alfabesi · Meslekler · Osmanlı Padişahları · Osmanlı Savaşları · Peygamberler · Sağlık Bilgileri · Siyasetçiler · Spor Dallari · Tarihteki Devletler · Türkiye Şehirleri · Yazarlar · İslam Alimleri · İslami Mezhepler · Şahıslar · Şairler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber