Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 10. yilinda
IHYA ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
REHBER ANSIKLOPEDISI
SPONSORLU BAGLANTILAR
Secme Konular
· Arabi Aylar
· HANEFi MEZHEBi
· PRATiK BiLGiLER
· HENDEK SAVAşI (Ahzâb Gazâsı)
· KADiSiYE SAVAşI
· ENDüLüS EMEVi DEVLETi
· pH öLçEği (pH Cetveli)
· KENDiR-KENEViR (Cannabis sativa)
· YERMüK SAVAşI
· MUSUL MESELESi

Burayada Bak
· EFSaNE
· ETNOLOJi
· HUYGENS, Christian
· MULTiPL SKLEROZ (MS)
· VALF
· YaKuB
· FIRAT NEHRi
· HüCRE BöLüNMESi (Bkz.Hücre)
· KLEOPATRA
· LISZT, Franz
· BUSH, George
· HARP
· iMaM-I EBu YuSUF (Bkz. Ebu Yusuf)
· iSLaM EKONOMiSi (Bkz. iktdisâdî Sistemler)
· KATILAşMA (Bkz. Donma)

Son Okunanlar
· PASTEUR, Louis
· NiKARAGUA
· ILGIN GöLü
· GOETHE, Johann Wolfgang Von
· MUSTAFA SABRi EFENDi
· AKTiNOLiT
· PEROKSiT
· AMiL ASETAT
· KASTAMONU
· RUKYE

Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z

PASTEUR, Louis

Fransız kimyâcı. Mikrobiyoloji ilminin kurucusu. 27 Aralık 1822’de doğdu. 28 Eylül 1895’te Saint-Cloud’da öldü. Sepicilik yapan bir âilenin oğluydu. İlk ve orta öğrenimini Arbois’taki okullarda tamamladıktan sonra Besanson’daki Kraliyet Yüksekokuluna girdi. Paris’teki Yüksek Öğretmen Okulunda (Ecole Normale Supérieure) 1845’te lisansüstü, 1847’de de doktora çalışmasını tamamladı. 1857’de mezun olduğu okula dönerek, 1867’ye kadar orada ilmî etüdler direktörü olarak çalıştı. 1862’de İlimler Akademisine, 1873’te Tıp Akademisine seçildi. 1888’de yeni kurulan Pasteur Enstitüsünün direktörü oldu.

Pasteur, mikroorganizmaların fermantasyona ve hastalığa sebep olduğunu ispatladı. Kuduz, şarbon ve tavuk kolerası gibi hastalıklar için aşıyı bulup tatbik eden kişi Pasteur’dür. Aslında mikroorganizmaları veya mikropları ilk keşfeden Pasteur’den yaklaşık 400-450 sene önce yaşayan Osmanlı âlimlerinden Fâtih Sultan Mehmed Hanın hocası Akşemseddin’dir. Bu zât bu mevzuda bir kitap yazmıştır. Fakat mikroorganizmaların sebep olduğu hastalıklara karşı vücuda bağışıklık kazandıran aşıyı tatbik ettiğinden, Pasteur’ün ismi yaygınlaşmıştır.

Mikrop teorisini ortaya atmadan önce, şekerin maya ile fermantasyonu esnâsında, ekseriya ortaya istenmeyen maddelerin çıktığından şikâyet ediliyordu. O günlerde, mayanın bu fermantasyon işleminde kimyâsal bir katalizör vazifesi gördüğü kabul ediliyordu. Pasteur’ün, canlı hücre yapılarında kimyasal değişiklikler üzerindeki çalışmaları, onu mayanın mikroskopik bir organizma olduğu tahminine yöneltti. Bu teoriyi daha da genelleştirerek her mayalanmanın (fermantasyonun) ayrı bir bakterinin tesiriyle meydana geldiği sonucuna vardı. Şekeri, laktik asite, bunu butirik aside veya alkole, alkolü de asetik aside çevirmek sûretiyle, bu yolla zincirleme değişik maddeler elde etti. Buradan hareketle bâzı hastalıklara iyi gelen bakterilerin mevcut olduğunu ortaya çıkararak 1857 senesinde bakteri teorisinin temelini attı.

Pasteur’ün diğer bir buluşu, biyokimyâsal sahada mikroorganizmalardan bir kısmının oksijen gerekmeden fermantasyon yapabildiğidir. Pasteurün gerek oksijen isteyen, gerekse oksijen istemeyen fermantasyon olaylarından çıkardığı en mühim sonuçlardan biri de, maddede daha önce bulunan bakterilerden yeni bakteriler üremesidir. Bu üreyen bakteriler değişik özelliklere de sahip kültürlenmiş bakteriler olabilir.

O halde yiyecekler belli bir ısı işlemine tâbi tutulurlarsa bakteriler öldürüleceği için, fermantasyon durdurulabilir. Bu ısı işlemine bugün pasteurizasyon denilmektedir.

Pasteur’ün yaptığı çalışmalardan biri de, ipek böceğinde rastlanan ve ipek endüstrisini tehdit eden hastalık üzerine oldu. Hastalığa, toprakta ölü hayvan kemiklerinde hayatiyet sürdüren, bir çeşit basilin sebep olduğunu buldu. 1882 senesinde ise mikroskopla dahi görülemeyen kuduz virüsünü keşfetti. Daha sonra kuduz mikrobu verilen tavşanın omuriliğinin kurutulmasından elde edilen maddeyi, kuduz aşısı olarak kullandı. Bu aşı ısırılan kişiye 21 gün tatbik edilir.

Pasteur, düzgün bir karaktere sâhip ilim adamıydı. Sıhhatini kaybedinceye kadar kendisini ilme adayarak çalıştı. Halk Pasteur’e içine kapanık, kendi hâlinde bir kişi gözü ile bakarken, aslında o, ilme inancının rûhun var olduğuna inanmasından ileri geldiğini savunurdu. Allahü teâlâya, kıyâmet ve âhirete inanan Pasteur, cenâzesinin dînî merâsimle kaldırılmasını vasiyet etmişti. Pasteur; “Îmân hiçbir gelişmeyi, ilerlemeyi engellemez. Bugün bildiklerimden daha çok ilmim olsaydı, Allah’a îmânım şimdikinden daha güçlü ve derin olurdu.” demiştir. Filozof Ernest Renans’ın Pasteur’ün bu özelliğini dile getiren yazıları vardır.


Son takip: 22.09.2019 - 07:08
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Tüm Konular A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z


· MAşA · BAğDAT KöşKü · MEDENiYET · KALORiMETRE · YöRüNGE · KöLEMENLER (Bkz. Memlukler) · MALCOLM X · DOLAşIM SiSTEMi · ROBINSON CRUSOE · TERRAMiSiN (Bkz. Tetrasiklin) · TiMUS · şAP · BALKAN SAVAşLARI · şERiF (Bkz. Seyyid) · PEYAMi SAFA · CiZViT (Cezvit) · BiLiM (Bkz. ilim) · SARI ASMA (Oriolus oriolus) · ERZURUMLU EMRAH · PiRiT · EFLAK · BENZiDiN · HiTaBET (Bkz. Edebî Türler) · MüHENDiSHaNE-i BAHRi-i HüMaYuN · DöKüMCüLüK · KAN GRUPLARI · ZELZELE · MATKAP TEZGaHLARI · AMPüTASYON · LaLE DEVRi · GAZiANTEP · ALBüMiN · YONCA (Medicago) · ZERDE · SüLüN (Phasianus colchicus) · IşILDAK · ELEKTRiK DEVRESi · RüYa · YARIMBAş AğRISI (Bkz. Migren) · MOSTAR KöPRüSü · BABA YUSUF SiVRiHiSARi · SUN’i SOLUNUM ve KALP MASAJI · CaMi · AVRUPA iNSAN HAKLARI KOMiSYONU · PiYaDE · şAH iSMaiL-II · YULAF (Avena) · SiNaN PAşA (Hoca Paşa) · KAPI TOKMAğI · MARX, Karl Heinrich · Minare
· BANKA · BöCEKçiLLER (Insectivora) · ENDONEZYA · KELaM iLMi · SOLVAY METODU (Bkz. Soda) · IşIK YILI · ATLAS DAğLARI · çAKşIROTU (Ferula) · TüRK VE iSLaM ESERLERi MüZESi · ULUSLARARASI SERMaYE HAREKETLERi · KIYI · DiCLE NEHRi · TELEKS · CEVAD PAşA · VARSAKLAR · FEY · JüT (Corchorus capsularis) · LORAN · AKASYA (Acacia) · HACI AHMED SiYaHi · FELç · çEKMECE GöLLERi · iTALYA · TOPKAPI SARAYI · AKREP (Scorpio) · SiRaCEDDiN URMEVi · ViLaYET (Bkz. il) · REşAD NURi GüNTEKiN · CiVAN PERçEMi (Achillea millefolium) · KüPEçiçEği (Fuchsia) · SEDEFLi DENiZ HELEZONU (Bkz. Nautilus) · çiN SEDDi · DOLMABAHçE SARAYI · DOğUM · BALLIBABAGiLLER (Labiatae) · iYON DEğişTiRiCi · RiBAT · TüRK STANDARTLARI ENSTiTüSü (TSE) · KISALTMALAR · MISIR
· Ashabi kiram · Bitkiler · Cumhurbaşkanları · Dünya Devletleri · Dünya Dinleri · Dünya Şehirleri · Evliyalar · Hastalıklar · Hayvanlar · Hükümdarlar · Irklar · Kahramanlar · Latin Alfabesi · Meslekler · Osmanlı Padişahları · Osmanlı Savaşları · Peygamberler · Sağlık Bilgileri · Siyasetçiler · Spor Dallari · Tarihteki Devletler · Türkiye Şehirleri · Yazarlar · İslam Alimleri · İslami Mezhepler · Şahıslar · Şairler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber