Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 10. yilinda
IHYA ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
REHBER ANSIKLOPEDISI
SPONSORLU BAGLANTILAR
Secme Konular
· Arabi Aylar
· HANEFi MEZHEBi
· PRATiK BiLGiLER
· HENDEK SAVAşI (Ahzâb Gazâsı)
· KADiSiYE SAVAşI
· ENDüLüS EMEVi DEVLETi
· pH öLçEği (pH Cetveli)
· KENDiR-KENEViR (Cannabis sativa)
· YERMüK SAVAşI
· MUSUL MESELESi

Burayada Bak
· DEVLET GiRAY HAN-I
· BOYUN
· YAZ
· iMaM-I Eş’ARi (Bkz. Ebü’l-Hasan-ı Eş’arî)
· iSLaM EKONOMiSi (Bkz. iktdisâdî Sistemler)
· MEHMED PAşA (Muhsinzâde)
· PATEN; (Bkz. Patinaj)
· SUBAşI
· şAH CiHAN
· TOPOGRAFYA
· VALF
· ANJiN
· ANTiJEN (Bkz. Antikor)
· COULOMB
· DUYU

Son Okunanlar
· NAFTA (Kuzey Amerika Serbest Ticâret Anlaşması)
· EiNSTEiNUM (Aynştaynum)
· BORDRO
· SEVDE BiNTi ZEM’A
· SURiYE
· KEFEN
· KARAKTER
· KARNABAHAR (Brassica oleracea var, Botrytis)
· DYN (Din)
· ZERDAçAL (Zerdeçöp) (Curcuma longa)

Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z

NAFTA (Kuzey Amerika Serbest Ticâret Anlaşması)

Kanada, ABD ve Meksika devletlerinin 1989’da kurdukları ticârî ve ekonomik birlik. NAFTA olarak bilinen ekonomik entegrasyonun kuruluşu aşağıdaki safhalardan sonra gerçekleşmiştir.

ABD ile Kanada arasındaki ticârî engellerin kaldırılmasına yönelik görüşmeler GATT (Gümrük Târifeleri ve Ticâret Genel Anlaşması)ın imzâlanmasından sonra başlatılmıştır. Bu iki ülke arasındaki ticâret, dünyâdaki en büyük ikili ticâret akımını oluşturmaktadır. Bu ülkeler dış ticârette olduğu kadar dış yatırımlarda da âdetâ bütünleşmiş durumdadır.

Uzun süren görüşmelerden sonra oluşturulan ABD-Kanada Serbest Ticâret Anlaşması, 2 Ocak 1988 târihinde imzâlanmıştır. ABD-Kanada Serbest Ticâret Anlaşması ikili bölgesel uygulamalar içinde en kapsamlı bir ticâret anlaşması olarak doğmuştur. Anlaşmada, iki ülke arasındaki ticârette târifelerin kaldırılması, târife dışı engellerin azaltılması ve hizmetler ticâretinin liberalleştirilmesi öngörülmüştür.

Bu arada Meksika’nın 1986 yılında GATT’a üye olmasından sonra ABD, bu ülkeyle ekonomik ve ticârî ilişkileri geliştirmek üzere bir anlaşma imzâlamıştı. ABD’nin bir yandan Kanada, diğer yandan Meksika ile yaptığı anlaşmalar, sonuçta ABD-Kanada-Meksika arasında Kuzey Amerika kıtasını içine alacak şekilde bir Kuzey Amerika Serbest Ticâret Anlaşması (NAFTA) oluşturulmasını ön plâna çıkarmış ve bu yönde hazırlanan anlaşma 12 Ağustos 1992 târihinde imzâlanmıştır.

NAFTA bir serbest ticâret bölgesi anlaşmasıdır. Buna göre, söz konusu üç ülke kendi aralarındaki ticârette engelleri kaldırmayı ve üçüncü ülkelere karşı ticârette millî târifelerini sürdürmeyi kabul etmektedirler. Anlaşmanın içine sanâyi ürünleriyle tarım ürünleri girmektedir. Gümrük vergilerinin prensip olarak on yıllık süre içinde sıfırlanması öngörülmektedir. Bununla birlikte, bâzı tarım ürünleri için daha uzun süreler tanınmıştır. Çevre korunması, fikrî mülkiyet hakları, kara ve hava taşımacılığı gibi hizmetler de anlaşmanın içine girmektedir. Nitekim bu gibi düzenlemeler, anlaşmayı en geniş serbest ticâret anlaşması yapmaktadır.

Öte yandan ABD, çeşitli Orta ve Güney Amerika ülkeleriyle de çok sayıda ticâret ve yatırım çerçeve anlaşmaları imzâlamıştır. Amacı, korumacılık önlemlerine başvuran bu ülkelerin ticâret politikalarının serbestleştirilmesini sağlamak ve Kanada’dan Arjantin’e kadar uzanan bir serbest ticâret bölgesi oluşturmaktır. Dolayısıyla, ilerde NAFTA’nın söz konusu ülkeleri de içine alacak biçimde genişlemesini bekleyebiliriz.

ÖNDE GELEN TİCÂRET BLOKLARI

Bölgesel Blok :Kuruluş Târihi :Üyeler :

Avrupa Topluluğu (AT)1957Belçika, Danimarka, Fransa, Yunanistan, İrlanda, İtalya, Lüksemburg,

Hollanda, Portekiz, İspanya, İngiltere, Almanya

Avrupa Serbest Ticâret Bölgesel (EFTA)1960Avusturya, Norveç, İsveç, İsviçre

K. Amerika Serbest Ticâret Bölgesi (NAFTA)1989Kanada, ABD, Meksika

Lâtin Amerika Entegrasyon Örgütü (LASA)1960Ekvador, Meksika, Paraguay, Peru, Uruguay, Venezuela

Orta Amerika Ortak Pazarı (CACM)1960Kosta Rika, El Salvador, Guatemala, Honduras, Nikaragua

ANDEAN Grubu1969Bolivya, Kolombiya, Ekvador, Peru, Venezuela, Antigua, Bahamalar,

Barbados, Blize, Dominik, Grenada, Guyana, Jamaika, Monteserrat,

St. Kitts-Neuis-Angulia, St. Lucia, St. Vincent, Trinidad ve Tobago

Güneydoğu Asya Ülkeleri Örgütü (ASEAN)1967Brunei, Endonezya, Malezya, Filipinler, Singapur, Tayland


Son takip: 11.11.2019 - 02:32
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:
sef2011-12-14 12:45:24 Cvp: NAFTA (Kuzey Amerika Serbest Ticâret Anlaşması)bıraz daha ayrıntı ıcerebılırdı bu makalenız.

 

Begendim BegenmedimCiltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Tüm Konular A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z


· AHMED HiKMET MüFTüOğLU · ALAYBEYi (Bkz. Alay) · HiDROJEN · TORiK (Sarda sarda) · KADiSiYE SAVAşI · iBRaHiM ALaEDDiN GöVSA · TERLiKSi HAYVAN (Paramaecium) · öğRETiM (Bkz. Eğitim) · DiFüZYON · AHi EVREN · SüLEYMAN çELEBi · UYKU · ABDULLAH BiN üMMi MEKTUM · LEVaZIM · KIRLANGIçOTU (Chelidonium majus) · KREM · HUMBARACI OCAğI · SULTANAHMED çEşMESi · RUH · SADaRET KETHüDaSI · FITRA (Sadaka-ı Fıtır) · KULLUKçU · PAPAğAN HASTALIğI · GANDHi, Mahatma · KAYGUSUZ ABDAL · çiZGi FiLM · iNöNü MUHaREBELERi (Bkz. istiklâl Harbi) · BENi MUSTALIK GAZASI · SOKULLU MEHMED PAşA · ALASKA · ELDiVEN · ANAOKULU · BOZKURT · BALiSTiK SARKAç · PiRi MEHMED PAşA · YüE-çiLER · EDEBi TüRLER · AWACS · BOSTAN · KEPLER, Johannes · ORLON · RESuL (Bkz. Peygamber) · SIRTLAN (Hyaena) · SEPiCiLiK (Tabaklık, Debagat) · SAiD BiN ZEYD · BAKLAGiLLER (Leguminosae) · RUSYA FEDERASYONU · KIZILELMA · PROJE · AYDERUSiLER · Minare
· CEBELiTaRIK BOğAZI · KEMANKEş (Bkz. Okçuluk) · SiLiNDiR · EYaLET · LaLE (Tulipa) · NiTROLAMA · iBN-i MaCiD · SELüLOZ · SaMi PAşA (Abdurrahmân) · PiRiNç (Kimyâ) · COLUMBUS, Christopher (Kristof Kolomp) · çAVDAR (Secale cereale) · KIRIM SAVAşI · ZiFT · MEHMED PAşA (Muhsinzâde) · OPERET (Bkz. Edebî Türler) · LiSaNüDDiN iBNiHATiB · AJANS · SIRPLAR · ALPAKA (Lama glama pacos) · BOZDOğAN KEMERi · MERSiN (Myrtus communis) · BRONKOSKOPi · EBü’L-HASAN ALi TABERi · ARiZONA · AHMED MUHiB DRANAS · SRi LANKA (Seylan) · YüZYIL SAVAşLARI · AHMED NAiM BEY · ADAPTASYON · TAHRiR · ALLOTROPi · PRiNTER (Bkz. Bilgisayar) · ROKET · HAT · FITRA (Sadaka-ı Fıtır) · KAN KANSERi · BROCKELMANN, Carl · CENGiZNaME · EHi çELEBi
· Ashabi kiram · Bitkiler · Cumhurbaşkanları · Dünya Devletleri · Dünya Dinleri · Dünya Şehirleri · Evliyalar · Hastalıklar · Hayvanlar · Hükümdarlar · Irklar · Kahramanlar · Latin Alfabesi · Meslekler · Osmanlı Padişahları · Osmanlı Savaşları · Peygamberler · Sağlık Bilgileri · Siyasetçiler · Spor Dallari · Tarihteki Devletler · Türkiye Şehirleri · Yazarlar · İslam Alimleri · İslami Mezhepler · Şahıslar · Şairler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber