Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 10. yilinda
IHYA ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
REHBER ANSIKLOPEDISI
SPONSORLU BAGLANTILAR
Secme Konular
· Arabi Aylar
· HANEFi MEZHEBi
· PRATiK BiLGiLER
· HENDEK SAVAşI (Ahzâb Gazâsı)
· KADiSiYE SAVAşI
· ENDüLüS EMEVi DEVLETi
· pH öLçEği (pH Cetveli)
· YERMüK SAVAşI
· KENDiR-KENEViR (Cannabis sativa)
· MUSUL MESELESi

Burayada Bak
· WHO (Bkz. Dünyâ Sağlık Teşkilâtı)
· HARBAK (Bkz. Bohçaotu)
· HiPERBOL (Bkz. Konikler)
· LEVüLOZ (Bkz. Fruktoz)
· MAKaLE (Bkz. Edebî Türler)
· TALaK (Bkz. Boşanma)
· TAYYAR MEHMED PAşA
· YüKSEK ATLAMA (Bkz. Atletizm)
· ANAFLAKSi
· ASLiYE MAHKEMELERi (Bkz. Mahkemeler)
· DAMAR SERTLiği (Bkz. Atardamar Sertliği)
· DEVLET GiRAY HAN-I
· EHL-i KIBLE (Bkz. Bid’at Fırkaları)
· EKONOMi (Bkz. iktisat)
· HOVERCRAFT (Bkz. Hava Yastıklı Araç)

Son Okunanlar
· NAFTA (Kuzey Amerika Serbest Ticâret Anlaşması)
· MiKROP
· TUTKAL
· KISALTMALAR
· SiGARA
· çOKBACAKLILAR (Myriapoda)
· NöTRON
· BAYEZiD PAşA
· BUZULLAR
· MUSTAFA PAşA (Kıbrıs Fâtihi) (Bkz. Lala Mustafa Paşa)

Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z

NAFTA (Kuzey Amerika Serbest Ticâret Anlaşması)

Kanada, ABD ve Meksika devletlerinin 1989’da kurdukları ticârî ve ekonomik birlik. NAFTA olarak bilinen ekonomik entegrasyonun kuruluşu aşağıdaki safhalardan sonra gerçekleşmiştir.

ABD ile Kanada arasındaki ticârî engellerin kaldırılmasına yönelik görüşmeler GATT (Gümrük Târifeleri ve Ticâret Genel Anlaşması)ın imzâlanmasından sonra başlatılmıştır. Bu iki ülke arasındaki ticâret, dünyâdaki en büyük ikili ticâret akımını oluşturmaktadır. Bu ülkeler dış ticârette olduğu kadar dış yatırımlarda da âdetâ bütünleşmiş durumdadır.

Uzun süren görüşmelerden sonra oluşturulan ABD-Kanada Serbest Ticâret Anlaşması, 2 Ocak 1988 târihinde imzâlanmıştır. ABD-Kanada Serbest Ticâret Anlaşması ikili bölgesel uygulamalar içinde en kapsamlı bir ticâret anlaşması olarak doğmuştur. Anlaşmada, iki ülke arasındaki ticârette târifelerin kaldırılması, târife dışı engellerin azaltılması ve hizmetler ticâretinin liberalleştirilmesi öngörülmüştür.

Bu arada Meksika’nın 1986 yılında GATT’a üye olmasından sonra ABD, bu ülkeyle ekonomik ve ticârî ilişkileri geliştirmek üzere bir anlaşma imzâlamıştı. ABD’nin bir yandan Kanada, diğer yandan Meksika ile yaptığı anlaşmalar, sonuçta ABD-Kanada-Meksika arasında Kuzey Amerika kıtasını içine alacak şekilde bir Kuzey Amerika Serbest Ticâret Anlaşması (NAFTA) oluşturulmasını ön plâna çıkarmış ve bu yönde hazırlanan anlaşma 12 Ağustos 1992 târihinde imzâlanmıştır.

NAFTA bir serbest ticâret bölgesi anlaşmasıdır. Buna göre, söz konusu üç ülke kendi aralarındaki ticârette engelleri kaldırmayı ve üçüncü ülkelere karşı ticârette millî târifelerini sürdürmeyi kabul etmektedirler. Anlaşmanın içine sanâyi ürünleriyle tarım ürünleri girmektedir. Gümrük vergilerinin prensip olarak on yıllık süre içinde sıfırlanması öngörülmektedir. Bununla birlikte, bâzı tarım ürünleri için daha uzun süreler tanınmıştır. Çevre korunması, fikrî mülkiyet hakları, kara ve hava taşımacılığı gibi hizmetler de anlaşmanın içine girmektedir. Nitekim bu gibi düzenlemeler, anlaşmayı en geniş serbest ticâret anlaşması yapmaktadır.

Öte yandan ABD, çeşitli Orta ve Güney Amerika ülkeleriyle de çok sayıda ticâret ve yatırım çerçeve anlaşmaları imzâlamıştır. Amacı, korumacılık önlemlerine başvuran bu ülkelerin ticâret politikalarının serbestleştirilmesini sağlamak ve Kanada’dan Arjantin’e kadar uzanan bir serbest ticâret bölgesi oluşturmaktır. Dolayısıyla, ilerde NAFTA’nın söz konusu ülkeleri de içine alacak biçimde genişlemesini bekleyebiliriz.

ÖNDE GELEN TİCÂRET BLOKLARI

Bölgesel Blok :Kuruluş Târihi :Üyeler :

Avrupa Topluluğu (AT)1957Belçika, Danimarka, Fransa, Yunanistan, İrlanda, İtalya, Lüksemburg,

Hollanda, Portekiz, İspanya, İngiltere, Almanya

Avrupa Serbest Ticâret Bölgesel (EFTA)1960Avusturya, Norveç, İsveç, İsviçre

K. Amerika Serbest Ticâret Bölgesi (NAFTA)1989Kanada, ABD, Meksika

Lâtin Amerika Entegrasyon Örgütü (LASA)1960Ekvador, Meksika, Paraguay, Peru, Uruguay, Venezuela

Orta Amerika Ortak Pazarı (CACM)1960Kosta Rika, El Salvador, Guatemala, Honduras, Nikaragua

ANDEAN Grubu1969Bolivya, Kolombiya, Ekvador, Peru, Venezuela, Antigua, Bahamalar,

Barbados, Blize, Dominik, Grenada, Guyana, Jamaika, Monteserrat,

St. Kitts-Neuis-Angulia, St. Lucia, St. Vincent, Trinidad ve Tobago

Güneydoğu Asya Ülkeleri Örgütü (ASEAN)1967Brunei, Endonezya, Malezya, Filipinler, Singapur, Tayland


Son takip: 23.09.2020 - 05:21
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:
sef2011-12-14 12:45:24 Cvp: NAFTA (Kuzey Amerika Serbest Ticâret Anlaşması)bıraz daha ayrıntı ıcerebılırdı bu makalenız.

 

Begendim BegenmedimCiltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Tüm Konular A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z


· MEYMuNE BiNTi HaRiS · YAPRAKBiTi (Aphis) · KARAçELEBiZaDE ABDüLAZiZ EFENDi · HiPERBOLOiT · MüBAH (Bkz. Ef’al-i Mükellefîn) · KöPEKüZüMü (Bkz. itüzümü) · MiHRiMAH SULTAN · KARAMUK (Agrostemma githago) · OKTET KURALI · LEOPAR (Felis pardus= Panthera pardus) · KARGI · KRESOL · CEAUSESCU, Nicola · YAğLAMA · MANTIK · BiSiKLET YARIşLARI (Bkz. Bisiklet) · LADiN (Picea) · AHLATşAHLAR (Bkz. Sökmenliler) · REZORSiNOL · BEHçET KEMAL çAğLAR · BiLEşiK · MAXWELL, James Clerk · OTUZ AğUSTOS ZAFERi (Bkz. Başkumandanlık Meydan Muharebesi) · MUşAMBA · ATARDAMARLAR · REN GEYiği (Bkz. Geyik). · OTOMAT çELiği · METiL BROMüR · TiBET · OKAPi (Okapia johnstoni) · BüYüK MiLLET MECLiSi (Bkz. Türkiye Büyük Millet Meclisi) · SOMUNCU BABA · SARIKAMIş HAREKaTI · SAINT LUCIA · HARiRiZaDE · VARSAğI (Bkz. Nazım şekilleri) · iBN-i HACER-i ASKALaNi · EFLAK · KATaDE BiNNU’MaN · KAşAğI · PIRASA (Allium porrum) · DENiZ HARP OKULU (Bkz. Harp Okulları) · KiBUTZ · EKVATOR · SiPaHi · PENGUEN (Spheniscus) · KARADENiZ · EşKiNCi · EMiN BARIN · GüMRü ANTLAşMASI · Minare
· AD KAVMi · ASAF MEHMED PAşA · KöSEM SULTAN (Bkz. Mahpeyker Sultan) · HaKiM iMaDüDDiN şiRaZi · KaDI SEMERKANDi · FişEK · iZOTONiK · ANGiOGRAFi (Anjiyo) · ASAYiş (Bkz. Anarşi) · SAMAN NEZLESi · çULLUK (Scolopax rusticola) · ATEiSTLER (Bkz. Dehriler) · BüLBüL (Luscinia megarhynchos) · REN GEYiği (Bkz. Geyik). · AKREP VE YILAN SOKMASI · HARç · MEDüZ (Bkz. Denizanası) · GENç OSMAN DESTaNI · BiRGiVi · BELiRSiZLiK · SüFYaN-I SEVRi · ALi NiHAD TARLAN · NESEFi öMER · TURP (Raphanus sativus) · CENGiZ DAğCI · PATRONA iSYaNI · ZEYNEB BiNTi HUZEYME · GöNYE · PiK · ABHAZYA · AFşiN (Haydar bin Kavus) · SADaRET KAYMAKAMI · GEMi (şilep, vapur, tekne, sefîne) · ARiTMETiK · TOPAZ (Bkz. Zeberced) · MAHMuD ESAD BOZKURT · HARç · KAZaLAR · SOLUCANOTU (Pelargonium endlicherianum) · şAP HASTALIğI
· Ashabi kiram · Bitkiler · Cumhurbaşkanları · Dünya Devletleri · Dünya Dinleri · Dünya Şehirleri · Evliyalar · Hastalıklar · Hayvanlar · Hükümdarlar · Irklar · Kahramanlar · Latin Alfabesi · Meslekler · Osmanlı Padişahları · Osmanlı Savaşları · Peygamberler · Sağlık Bilgileri · Siyasetçiler · Spor Dallari · Tarihteki Devletler · Türkiye Şehirleri · Yazarlar · İslam Alimleri · İslami Mezhepler · Şahıslar · Şairler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber