Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 10. yilinda
IHYA ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
REHBER ANSIKLOPEDISI
SPONSORLU BAGLANTILAR
Secme Konular
· Arabi Aylar
· HANEFi MEZHEBi
· PRATiK BiLGiLER
· HENDEK SAVAşI (Ahzâb Gazâsı)
· KADiSiYE SAVAşI
· ENDüLüS EMEVi DEVLETi
· pH öLçEği (pH Cetveli)
· KENDiR-KENEViR (Cannabis sativa)
· YERMüK SAVAşI
· MUSUL MESELESi

Burayada Bak
· SUBAşI
· VALF
· COULOMB
· ELEKTROAKUSTiK
· PROTESTANLIK (Bkz. Hıristiyanlık)
· ALZHEiMER HASTALIğI (Bkz. Bunama)
· BOYUT
· DENEY
· ETiLEN
· HELiKOPTERBöCEKLERi (Bkz. Kızböcekleri)
· HOLOGRAFi
· iSLaM EKONOMiSi (Bkz. iktdisâdî Sistemler)
· MOLiBDEN
· TURKUVAZ
· YüKSEK ATLAMA (Bkz. Atletizm)

Son Okunanlar
· MUHTaRiYET
· KUDüS
· iBN-i HAVKAL
· SiBEVEYH
· YATIRIM
· EKMEK
· SOYA FASULYESi (Soja hispida)
· TREMOR (Titreme)
· TONYUKUK (Bkz. Bilge Tonyukuk)
· DaRüSSAaDE AğASI

Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z

MUHTÂRİYET

Alm. Selbstverwaltung, Autonomie (f), Fr. Autonomie (f) (administrative), İng. Autonomy. Devletin bir veya birkaç bölgesinin, bâzı alanlarda, idârî bakımdan serbestiyet alması, özerklik. Kişinin kendi kendine serbestçe karar verebilmesi hakkı. Merkezî bir otoritenin içindeki bir kuruluşun, kendi kendini serbestçe idâre etme hak ve yetkisi.

Bölgesel idâre şekillerinden biri olan muhtariyette, bir ölçüde merkezî devlet otoritesine bağlılık varsa da, bu bağ zayıflamakta olan bir bağdır, uygun zaman ve mekân bulunduğu takdirde istiklâle dönüşebilir. Bilhassa ırk, din veya dil farkları bulunan devletlerde, bunlardan birinin baskısı sebebiyle, muhtar bir idâre şekline başvurulabilir. Muhtariyet, muhtar bölgeler, eyâletler veya kantonlar şeklinde ortaya çıkar.

İdârenin muhtariyetini bağımsızlıkla karıştırmamak gerekir. Misal olarak “mahkemeler bağımsızdır” denir. Buradaki bağımsızlık, “hâkimlere yargı yetkilerini kullanmalarında hiçbir kişi veya makam emir ve direktif veremez” mânâsındadır. Halbuki, muhtar kuruluşların üzerinde bir denetim vardır. Bu denetim, kamuda birlik ve berâberliğin sağlanması, kamu hizmetlerinin eşit şartlar altında yürütülmesini temin gâyesiyle idâre tarafından gerçekleştirilir.

18 Ekim 1982 târih ve 2709 sayılı T.C. Anayasasının 130, 131 ve 132 nci maddelerinde, yüksek öğretim kurumları, üniversite ve yüksek öğretim üst kuruluşları düzenlenmiş, bunların kamu tüzel kişiliğine ve ilmî muhtâriyete sâhip oldukları belirtilmiştir. Üniversiteler, kararnâmelerle tâyin edilen öğretim üyeleri tarafından yönetilir. Organları ise kendi aralarından seçilen öğretim üyelerinden teşkil edilmiştir. Üniversite bütçesi, “konsolide bütçe” içinde “katma bütçeli” kuruluşlara dâhildir. Bütçenin hazırlanması, Hükümete sunulması Türkiye Büyük Millet Meclisinde müzâkere edilerek kabulü, “katma bütçe” esaslarına göre yürütülmektedir. Üniversiteler ilmî sâhalarda araştırma geliştirme, diğer ülkelerin üniversite otoriteleriyle karşılıklı bilgi alış verişinde bulunmak, seminer ve sempozyumlar düzenlemek gibi hususlarda tam bir serbestlik içinde bulunmaktadır.

Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu da 1982 Anayasası ile muhtariyet ve tarafsızlık bakımından yeni bir şekil almıştır. Kurumun yönetim ve denetiminde yönetim organlarının teşekkülünde ve her türlü radyo ve televizyon yayınlarında “tarafsızlık” ilkesinin gözetilmesi esası getirilmiştir. TRT’nin Devletin yanında yer alması, toplumun huzurunu, genel ahlâkı koruyucu yayın yapması düzenlenmiştir.

Gerek üniversiteler ve gerekse TRT, kamu tüzel kişiliği vasfını taşıdıkları için 1982 Anayasasından önce, kendi görev alanlarını ilgilendiren kânun ve tüzüklerin uygulanması ile ilgili yönetmelikler çıkarabilmekte idi. “Yönetmelik yapma” yetkisi, yönetim kuruluşlarının muhtâriyete sâhip olmalarının başta gelen alâmeti sayılıyordu. Yeni anayasa ile, bu duruma son verilmiş, yönetmelik çıkarılması, sayıştayın vizesini müteakip, kararnâme ile yürürlüğe konulması esası düzenlenmiştir.

Belediyeler, köyler, il özel idâreleri de merkezin ve hükümetin hiyerarşik denetimine tâbi olmadığı, kamu tüzel kişiliğine sâhip bulundukları, müstakil olarak mal varlığı ve karar organları bulunduğu cihetle muhtardırlar. Ancak bu muhtariyet mutlak değildir. Bâzı bakımlardan merkezî idârenin denetimine tâbi bulunmaktadırlar.


Son takip: 11.12.2019 - 12:17
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Tüm Konular A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z


· GENETiK MüHENDiSLiK · ZIMMi · ABDüLVEHHAB-I şA'RANi · TaBiiYET · KEMaL TaHiR · ALi FUAD BAşGiL · FaiK REşAD · ARAL GöLü · LEYLAK (Syringa vulgaris) · OY · MüFESSiR · HAYVANAT BAHçESi · BAYKAL GöLü · GRANiT · KIRIKLAR · iSTiDRaC · LiBRE (=Pound, 1b) · VAFTiZ (Bkz. Hıristiyanlık) · NESiMi · HASAN ALi YüCEL · YaKUT · NAKş-I KADEM-i şERiF · iBN-i HaTiME · KELAYNAK KUşU (Geronticus eremita) · iZOTOP · ABBAS HiLMi - I · HiDROELEKTRiK ENERJi · REALiZM (Bkz. Edebî Akımlar) · ELVAN çELEBi · ZiYa OSMAN SABA · BALKARLAR · üMMü GüLSüM · DöNENCE · TüSiAD (Bkz. Türk Sanâyicileri ve işadamları Derneği) · ORTA AMERiKA (Bkz. Amerika) · GEYiK (Cervus) · RENYUM · PSiKOTERAPi · MAHMuD SaMiNi · BASKETBOL · DURSUN (TURSUN) FAKiH · GaZi GiRAY HAN-I · ENDüLüS EMEVi DEVLETi · şaHiT · ZEKi öMER DEFNE · NASYONALiZM (Bkz. Milliyetçilik) · ABDüLKAHiR BAğDADi · YAPIşKANOTU(Parietaria) · KAYI BOYU · CAD-CAM · Minare
· PEKiN · PORSUK (Meles meles) · HAşiR VE NEşiR · AYNA · TEBER · NişANCI · BLOKLAşMA · CENTiYAN (Gentiana lutea) · TERMOSTAT · TUNUSLU MAHREZ BiN HALEF · SUBAşI · YESEViYYE · ZüHREVi HASTALIKLAR · RH FAKTöRü · ABDi PAşA (Nişancı) · EVEREST · ABDULLAH-I iLAHi · ABDüLMELiK BiN MERVAN · DOMiNiK · MEHMED çAVUşOğLU · çAğRI BEY · iMaDşaHLAR · ARZ VE TALEP · RAPiSTRA (Brassica rapa var. Olelfera) · TARHUNCU AHMED PAşA · DiYOPTRi · NOKTALAMA işaRETLERi (Bkz. imlâ Kuralları) · RAVDA-i MUTAHHERA · BONO · CEMaL GüRSEL · HEPTATLON (Bkz. Atletizm) · HaFIZ-I şiRaZi · ETüV (Bkz. ütüv) · TMO (Bkz. Toprak Mahsulleri Ofisi) · FiLO · HiSTERi · HASAN BEYZaDE AHMED PAşA · MURaD HAN-IV · ABDüLGANi NABLüSi · ABDüRRAHiM RUMi
· Ashabi kiram · Bitkiler · Cumhurbaşkanları · Dünya Devletleri · Dünya Dinleri · Dünya Şehirleri · Evliyalar · Hastalıklar · Hayvanlar · Hükümdarlar · Irklar · Kahramanlar · Latin Alfabesi · Meslekler · Osmanlı Padişahları · Osmanlı Savaşları · Peygamberler · Sağlık Bilgileri · Siyasetçiler · Spor Dallari · Tarihteki Devletler · Türkiye Şehirleri · Yazarlar · İslam Alimleri · İslami Mezhepler · Şahıslar · Şairler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber