Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 10. yilinda
IHYA ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
REHBER ANSIKLOPEDISI
SPONSORLU BAGLANTILAR
Secme Konular
· Arabi Aylar
· HANEFi MEZHEBi
· PRATiK BiLGiLER
· HENDEK SAVAşI (Ahzâb Gazâsı)
· KADiSiYE SAVAşI
· ENDüLüS EMEVi DEVLETi
· pH öLçEği (pH Cetveli)
· YERMüK SAVAşI
· KENDiR-KENEViR (Cannabis sativa)
· MUSUL MESELESi

Burayada Bak
· TüSiAD (Bkz. Türk Sanâyicileri ve işadamları Derneği)
· çULHAKUşU (Bkz. Baştankara)
· KADDAFi (Bkz. Muammer Kaddafi)
· MADDECiLiK (Bkz. Materyalizm)
· MiDHAT ENç
· MUHAMMED TAPAR
· MUKTEZA
· şAP HASTALIğI
· WHO (Bkz. Dünyâ Sağlık Teşkilâtı)
· AKKOR LAMBA (Bkz. Lamba)
· AL-iABA (Bkz. Ehl-i Beyt)
· ALEM (Bkz. Dünya)
· ASLiYE MAHKEMELERi (Bkz. Mahkemeler)
· COULOMB KaNUNU
· DIşişLERi BAKANLIğI

Son Okunanlar
· MUHAMMED HANEFiYYE
· OKUL
· iBN-i SiNa
· KALORi
· UçAK
· ViCTORiA GöLü
· STERiLiZASYON
· NaNE (Mentha)
· FATiN DaVuD EFENDi
· AşIK PAşA

Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z

MUHAMMED HANEFİYYE

hazret-i Ali’nin, ilmi ve kahramanlığı ile meşhur oğlu. Annesi, Havle binti Câfer bin Kays-ı Hanefiyye olduğu için, İbn-i Hanefiyye denilir. 641 (H.21) senesinde doğdu. Muhammed Hanif ve Muhammed-ül-Ekber de denir. İsmi Muhammed, künyesi Ebü’l-Kâsım’dır. Hazret-i Hasan ve Hüseyin’den sonra hazret-i Ali’nin oğullarının en üstünü idi.

Muhammed bin Hanefiyye, ilimde üstün derecelere sâhipti. Abdullah ibni Abbâs radıyallahü anh ile berâber, fıkıh, hadis, tefsir gibi ilimleri kitaplara yazdılar. Haramlardan ve şüpheli şeylerden sakınmakta ve güzel huyları kendinde toplamakta çok üstün olup, bu hâliyle mübârek babaları hazret-i Ali’nin husûsî muhabbet ve takdirlerine mazhâr olmuştu.

Muhammed ibni Hanefiyye, Cemel ve Sıffîn muhârebelerine karışmak istemedi ise de, babasının; “Babanın bulunduğu tarafın haklı olduğundan şüphen mi var?” sözü üzerine babasının yanında yer aldı ve onun sancağını taşıdı. Kahramanlık ve şecâatte eşsiz idi. Hazret-i Ali şehit olduktan sonra, Abdullah ibni Zübeyr ve Abdülmelik bin Mervân arasındaki hâdiselere karışmamak için, Kûfe’ye çekildi. Abdullah ibni Abbâs radıyallahü anh, Tâif’te 684’te vefât edince, cenâze namazını Muhammed bin Hanefiyye kıldırdı. Kûfe’deyken iki defâ hac yapmak istediyse de, siyâsî karışıklıklar sebebiyle yapamadı. Halîfe Abdülmelik bin Mervan’a bîat edip, Medîne-i münevvereye döndü. Bâki mevkiinde bir ev yaptırıp, oraya yerleşmek arzusunda olduğunu Halîfe Abdülmelik’e bildirdi. Halîfe derhal izin verip evi kendisi yaptırdı. Muhammed bin Hanefiyye âilesiyle berâber o eve yerleşti. 690 (H.71)’de Medîne’de vefât etti. Cenâze namazını hazret-i Osman’ın oğlu Eban kıldırdı. Abdullah, Hamza, Câfer, Hasan, İbrâhim, Kâsım, Abdurrahmân ve Rukayye adlarında sekiz çocuğu oldu.

Muhammed bin Hanefiyye rahmetullahi aleyh, babası hazret-i Ali’den şöyle bir hadîs-i şerîf rivâyet etti: Resûlullah sallallahü aleyhi ve sellem buyurdu ki: “Ümmetime şefâat edeceğim. Hattâ Rabbim; “Yâ Muhammed! Râzı mısın?” diye nidâ edecek. Ben de; “Evet yâ Rabbî, râzıyım!” diyeceğim.”

Muhammed bin Hanefiyye hazretleri buyurdular ki:

Bir kimse seyyidleri ve âlimleri severse, günâhı ne kadar çok olursa olsun, Allahü teâlâ o kimseye sayısız ihsânlarda bulunur.

Kanâatkâr olup, elini ve dilini kötülükten muhâfaza edip, evinde oturan kimseye, Allahü teâlâ merhamet etsin. Allahü teâlânın sevdikleriyle görüşmek, onların sohbetlerine katılmak büyük bir nîmettir. Kim bu nîmete kavuşmuş olarak ölürse, şüphesiz Allahü teâlânın ihsânlarına ve Cennetine kavuşur ve orada sevdikleriyle berâber olur.

Allahü teâlânın rızâsı için olmayan her şey boştur, mânâsızdır.

Kimin nefsi ıslâh olmuş ise, onun nezdinde dünyânın zerre kadar kıymeti yoktur.

Allahü teâlâ, Cenneti nefslerinize karşılık kıldı. Nefsinizi, Cennet dururken, başka şeylere satmayınız.


Son takip: 20.10.2020 - 02:18
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Tüm Konular A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z


· EVLENME · KADiR GECESi · MUHAMMED BaKIR · MüHENDiSHaNE-i BERRi-i HüMaYuN · EMüLSiYON · ANAOKULU · FaTiH SULTAN MEHMED · iLaç ALIşKANLIğI · iCRa · FiLM · MOLiBDEN · VOLTAIRE · KAYIN (Fagus) · KARA KUVVETLERi · MESaNE · FEY · BARSAKLAR · MiSYONER · EMBRiYON · SECDE · MESCiD-i KUBa · AHMED BiN HüLAGü (Teküder) · TiMUS · KAVALALI MEHMED ALi PAşA · iaNE · RAFFAELLO, Santi · çELEBi MEHMED · ZIRNIK · DORiA, Andrea · LEMMiNG · içişLERi BAKANLIğI · J · KANO · BAğIşIKLIK · PERSLER · çANAKKALE · MADAGASKAR · KIRKAYAK (Julus terrestris) · KAZAKiSTAN · DEVşiRME · HESS KaNUNU · RASTIK · EPOKSi REçiNESi · KAMERUN · TULUMBACILAR · KüL TEGiN · PERSEPOLiS · ABDüLKADiR CEZAYiRi · KANTAR · çOCUK · Minare
· MAHşER · GALVANOPLASTi · TAYLOR SERiSi · STAGFLASYON · ADEM-i MERKEZiYETçiLiK · AMFiZEM (Bkz. Fıçı Göğüs) · DEREOTU (Anethum graveolens) · LAPiNAGiLLER (Labridae) · SU AYGIRI (Hippopotamus) · çUKUR AYNA (Bkz. Ayna) · KANARYA ADALARI · KIZILCIK (Cornus mas) · SERASKER · MuSa SAFVETi PAşA · GANDHi, indra · ELEKTROKARDiYOGRAFi (EKG) · öMER NASuHi BiLMEN · LENiN, Vladimir ilyiç · MEDENiYET · MATRAH · iSViçRE · PATATES (Solanum tuberosum) · NESiMi · UMuMi HEYET (Genel Kurul) · DiSNEY, Walt · HöYüK · MARiANA ADALARI · HAYIT (Vitex agnus-castus) · NaZIM HiKMET RAN · iBRaHiM KAFESOğLU · BABA YUSUF SiVRiHiSARi · TERMiYE (Bkz. Acıbakla) · ORTANCA (Hydrangea) · GALANTi, Avram · NuREDDiN CERRaHi · GüMüşHaNE · HiCRi YIL · GANDHi, Mahatma · AHLAK · ADA TAVşANI (Bkz. Tavşan)
· Ashabi kiram · Bitkiler · Cumhurbaşkanları · Dünya Devletleri · Dünya Dinleri · Dünya Şehirleri · Evliyalar · Hastalıklar · Hayvanlar · Hükümdarlar · Irklar · Kahramanlar · Latin Alfabesi · Meslekler · Osmanlı Padişahları · Osmanlı Savaşları · Peygamberler · Sağlık Bilgileri · Siyasetçiler · Spor Dallari · Tarihteki Devletler · Türkiye Şehirleri · Yazarlar · İslam Alimleri · İslami Mezhepler · Şahıslar · Şairler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber