Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 10. yilinda
IHYA ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
REHBER ANSIKLOPEDISI
SPONSORLU BAGLANTILAR
Secme Konular
· Arabi Aylar
· HANEFi MEZHEBi
· PRATiK BiLGiLER
· HENDEK SAVAşI (Ahzâb Gazâsı)
· KADiSiYE SAVAşI
· ENDüLüS EMEVi DEVLETi
· pH öLçEği (pH Cetveli)
· KENDiR-KENEViR (Cannabis sativa)
· YERMüK SAVAşI
· MUSUL MESELESi

Burayada Bak
· AMME HUKUKU
· DUYU
· KLEOPATRA
· ANTiJEN (Bkz. Antikor)
· EHL-i KIBLE (Bkz. Bid’at Fırkaları)
· ETNOLOJi
· ORNATIM
· PATEN; (Bkz. Patinaj)
· PROTESTANLIK (Bkz. Hıristiyanlık)
· SiYANOZ (Bkz. Morarma)
· TUNDRA
· CALViN (Bkz. Kalven)
· CUMa SELaMLIğI
· ELEKTROAKUSTiK
· GöKKüRESi

Son Okunanlar
· MiZAH
· MANDA SiSTEMi
· DYN (Din)
· EKVADOR
· ALYUVARLAR
· ANJiN
· KiBUTZ
· TRANSPLANTASYON (Bkz. Organ Nakli)
· NECaTi
· HAZiNE VE DIş TiCaRET MüSTEşARLIğI

Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z

MİZAH

Alm. Humor (m), Fr. Humour (m), İng. Humor; joke. Hayâtın güldürücü yanlarını ortaya koyan sanat türü. İnsanı gülmeye sevk eden resim, karikatür, konuşma ve yazı sanatıdır. Mizah eserleri sâdece şaka, güldürme maksadıyla söylenip, yazılıp, çizildiği gibi belli fikirleri ifâde etmek için de ortaya konulabilir. Karikatür, hikâye, roman, komedi, nükte, fıkra, hiciv, taşlama gibi şekillerde karşımıza çıkan bu eserlerin en ehemmiyetli vasfı “espri” dediğimiz asıl can alıcı noktanın, eserin teferruatı arasında büyük bir maharetle gizlenmesi, tam sırası gelince de beklenmedik bir anda söylenmesidir.

Mizah, hayal ve hislerden daha çok zekâ mahsülüdür. Bir mizahçı, hayal gücünden, olup bitenlerden, târihten ve çeşitli bilgilerden faydalanabilir. Mizah, aynı zamanda sosyal ihtiyaçtır. Zaman zaman öfke ve sıkıntıların dağıtılmasında, emniyet supabı gibi tesirli olur.

Milletlerin ve cemiyetlerin mizah anlayışı birbirine benzemez. Millî karakter, yaşama tarzı gibi şahsa ve topluluğa âit özellikler mizah anlayışına tesir eder.

Türk mizahı: Türkiye’de ilk mizah, dünyânın başka taraflarında olduğu gibi sözlü olarak başlamıştır. Sözlü Türk Mizahı’nın en yaygın misâli fıkralardır. Fıkralar, şahıslara ve bölgelere göre çeşitli isimler altında toplanır. Bunlardan bir kısmı Türklüğün zekâ inceliğini, nükte gücünü ve hayat görüşünü en güzel yansıtan, Nasreddin Hoca fıkraları gibi, belli bir şahsa âittir veya o şahsa mâl edilerek anlatılır.

Mahallî fıkralar, bâzı bölge halkını ve ırk zümrelerini karakterize eder. Karadeniz, Doğu Anadolu, Rumeli, İstanbul insanlarına, Yahûdîlere, İskoçlara dâir anlatılan birçok fıkra, bu bölgelerde yaşayan kişilerin mizaçlarını, olaylar karşısındaki tepkilerini, bâzan da şivelerini mübalağalı bir tarzda işler.

Ayrıca büyük şehir fıkraları, karı-koca fıkraları, halk bilmecelerinin bir kısmı, tekerlemeler, Karagöz, ortaoyunu, meddah konuşmaları Türklere mahsus sözlü mizah çeşitleridir.

Bir kısım destanlar (Sivrisinek Destanı, Züğürtlük Destanı) ve bâzı halk mânileri de sözlü ve yazılı mizaha misal gösterilebilir.

Yazılı Türk Mizahı’nın kökü divan edebiyatının başlangıcına kadar iner. Eski mizah yazılarının büyük kısmı, güldürücü, hikmetli veya eğlenceli fıkraları içine alan, Letâif denilen kitaplarda toplanırdı. Divan edebiyatında mizahî eserlerin, hiciv, hezl, latîfe olmak üzere üç çeşidi vardı. Fuzûlî’nin Şikâyetnâme’si, Şeyhî’nin Harname’si (Merkep Hikâyesi), Kânî’nin Hirrenâme’si (Kedi Hikâyesi), Nef’î’nin Sihâm-ı Kaza’sı (Kaza Okları), İzzed Molla’nın Mihnet-i Keşan’ı (Keşan’da Çekilen Sıkıntılar), Edirneli Güftî’nin Tezkire’si, Sürûrî’nin Hezeliyât’ı (Hicivler) divan edebiyatının en önemli mizah eserleri arasındadır.

Halk edebiyatında taşlama, mâni, destan türünde birçok yazılı mizah eserine rastlanır. Anonim mâni, bilmece ve tekerlemeler arasında da mizahî olanlar çoktur. Halk edebiyatında mizah; topluma, zamâna bâzı meslek zümrelerine, ünlü kişilere dönük olması bakımından, divan edebiyatından ayrılır. Fakat halk edebiyatında da belli kişilere ve kavramlara sataşmalar oldukça çok görülür.

Tanzimattan sonra yazılı mizah daha çok cemiyet konularını işlemiştir. Ziya Paşanın 1870’te neşredilen Zafernâme’si, bu devrin en önemli mizah eseri kabul edilmektedir. Yirminci yüzyıl başlarında Hüseyin Rahmi Gürpınar, Rıza Tevfik Bölükbaşı, Ahmed Râsim; millî edebiyat döneminden günümüze kadar da Neyzen Tevfik, Refik Halit Karay, Orhan Seyfi Orhon, Fazlı Ahmed Aykaç, Yusuf Ziya Ortaç (Akbaba Dergisi) gibi yazarlar mizah alanında isim yapan kimseler oldular.


Son takip: 19.10.2019 - 01:52
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Tüm Konular A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z


· AHMED YESEVi · FARZ · şiHaBüDDiN-i SüHREVERDi · MEYVE · GöKKüRESi · KAşGARLI MAHMuD · ANTLAşMA (Muahede) · OşiNOGRAFi · MEKTEB-i OSMaNi · LAMi TEOREMi · MARCONI, Guguelmo-Marchese · iBRaHiM HAN · ELEKTRET · PERMANGANAT · iSKONTO · ASBEST (Bkz. Amyant) · SAç DöKüLMESi · HALACiLER (Bkz. Delhi Türk Sultanlığı) · HaFIZ OSMAN EFENDi · YAPRAK · TEKEOğULLARI BEYLiği · GELiNCiK (Papaver rhoeas) · BEşiR AğA · MEHMED HAN-V (Bkz. Reşâd Han) · MELiKşAH · HACI aRiF BEY · çöKELTi · RASPUTiN, Grigori Yefimovich · NEHiR (Bkz. Akarsular) · ETiYOLE · şAH iSMaiL-I · AHMED GAZALi · VAN GOGH, Vincent · GüNEş ENERJiSi · MAHMuD MAKAL · JüPiTER · BASIN iLAN KURUMU · PARATiFO · BAYEZiD MEYDANI · GENELKURMAY BAşKANLIğI · J · şaZiLi · MURaD HAN-II · TURBA (Bkz. Kömür) · çIğ · RADYATöR · MiDiLLi · LA BRUYERE, Jean de · SiNaN PAşA (Hadım) · UYUZOTU (Scabiosa maritima) · Minare
· MUSUL MESELESi · AMME HUKUKU · DUYU · KLEOPATRA · EHL-i KIBLE (Bkz. Bid’at Fırkaları) · EGZOZ SiSTEMi · DUMAN · ABANOZ (Diospyros ebenum) · ABANT GöLü · ABBAS HiLMi - II · ABDUH · ABDULLAH BiN üMMi MEKTUM · ABDULLAH BiN ZüBEYR · ABDURRAHMAN - I · ABDi iPEKçi · ABDüLAZiZ BiN MUHAMMED BiN SUUD · ABDüLAZiZ DEHLEVi · ABDüLEHAD NURi · ABDüLEZEL PAşA · ABDüLFETTAH - I AKRi · ABDüLHAK MOLLA · ABDüLHAY EL-HASENi · ABDüLKADiR çELEBi · ABDüLKADiR FEYYUMi · ABDüLKADiR şEYHi EFENDi · ABDüLKAHiR BAğDADi · ABDüLKERiM SATUK BUğRA HAN · ABDüLMELiK BiN MERVAN · ABDüLVEHHAB-I şA'RANi · MüMiN (Bkz. Müslüman) · KIZILAğAç (Alnus) · TRiGLiSERiT · GaZi GiRAY HAN-II · KAV MANTARI (Polyporus fomentarius) · KUZEY KUTUP BöLGESi · MAYALAR · ANSiKLOPEDi · HiDROJEN BROMüR (Bkz. Hidrobromik Asit) · EYFEL KULESi · DENiZHIYARLARI (Holothuroidea)
· Ashabi kiram · Bitkiler · Cumhurbaşkanları · Dünya Devletleri · Dünya Dinleri · Dünya Şehirleri · Evliyalar · Hastalıklar · Hayvanlar · Hükümdarlar · Irklar · Kahramanlar · Latin Alfabesi · Meslekler · Osmanlı Padişahları · Osmanlı Savaşları · Peygamberler · Sağlık Bilgileri · Siyasetçiler · Spor Dallari · Tarihteki Devletler · Türkiye Şehirleri · Yazarlar · İslam Alimleri · İslami Mezhepler · Şahıslar · Şairler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber