Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 10. yilinda
IHYA ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
REHBER ANSIKLOPEDISI
SPONSORLU BAGLANTILAR
Secme Konular
· Arabi Aylar
· HANEFi MEZHEBi
· PRATiK BiLGiLER
· HENDEK SAVAşI (Ahzâb Gazâsı)
· KADiSiYE SAVAşI
· ENDüLüS EMEVi DEVLETi
· pH öLçEği (pH Cetveli)
· YERMüK SAVAşI
· KENDiR-KENEViR (Cannabis sativa)
· MUSUL MESELESi

Burayada Bak
· iSLaM EKONOMiSi (Bkz. iktdisâdî Sistemler)
· ELEKTROT (Bkz. Elektroliz)
· GöKKüRESi
· iMaM-I EBu YuSUF (Bkz. Ebu Yusuf)
· KARL-XII (Bkz. Demirbaş şarl)
· KUBBE VEZiRLERi (Bkz. Vezirler)
· LAKiT (Bkz. Lukata)
· OPERET (Bkz. Edebî Türler)
· ORNATIM
· öLçEK
· POLARiMETRE (Bkz. Optik)
· PULSAR
· SiNaN PAşA (Hadım)
· SOğUTMA
· SüRNaME (Bkz. Nazım şekilleri)

Son Okunanlar
· MERSiNBALIğI (Acipenser sturio)
· HANi BALIğI (Serranus cabrilla)
· OSTEOPOROZ
· SARDALYA (Sardina pilchardus)
· ABAZA HASAN PAŞA
· DUMAS, Alexandre Fils (Oğul)
· PEşREV
· MEYAN (Glycyrrhiza)
· BiYOLOJiK SAVAş
· BELGRAD

Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z

MERSİNBALIĞI (Acipenser sturio)

Alm. Stör, Fr. Esturgeon (m), İng. Sturgeon. Familyası: Mersinbalığıgiller (Acipenseridae). Yaşadığı yerler: Kuzey yarımküresinin ılıman denizlerinde, yurdumuzda Karadeniz’de yaşar. Üreme mevsimlerinde nehir ve ırmakların içlerine sokulur. Ömrü: 30 yıl kadar. Özellikleri: Kıkırdaksı iskeletli ve kalın derili, dişsiz bir balık. Sırtında beş sıra kemiksi düğmeler bulunur. Havyarı meşhurdur. Büyük olan hava keselerinden balık zamkı yapılır. Çeşitleri: Mersinbalıklarının tespit edilen 23 kadar türü vardır. Bunun 6 çeşidi Karadeniz’de yaşar. Çokabalığı, mersinbalığı, mersinmorinası meşhurlarıdır.

Kuzey yarımküresinin ılıman denizlerinde yaşayan, köpek balıkları gibi kıkırdak iskeletli bir balık. Havyarı pek kıymetli olup, dünyâda bu husûsiyetiyle şöhret bulmuştur. Boyu 6 m’yi bulanlar vardır. Buna rağmen avlananların boyu umûmiyetle 2 m’yi geçmez. Ağırlıkları 300-400 kg’dan, çeşitlerine göre 1500 kg’ı bulanları da vardır. Sırt ve yanları esmer-yeşil, esmer-mavi veya boz, karın kısmı ise kirli sarı renktedir. Mersinbalıklarının uzun vücudu beş köşeli gibidir. Baştan kuyruğa kadar uzanan bu köşeler üzerinde istiridyeyi andıran kemiksi düğmeler sıralanmıştır. Vücudun sırt tarafı pulludur. Derisi kalındır. Kafası öne doğru sivrilerek son bulur. Ağzı kafasının alt tarafında yarım ay biçiminde olup, dişsizdir. Solungaç kapakları bulunur. Çenesinde, dört adet etli kısa bıyığı vardır. Yüzgeçleri gelişmemiştir, kuyrukları ise eşit olmayan iki kanat şeklinde çatallaşmış vaziyettedir. Çift veya küçük gruplar hâlinde gezerler.

Çoğunlukla et ile beslenen mersinbalıkları; denizde uskumru ve ringa balıkları, tatlı sularda ise yılanbalıkları ve alabalıklarla beslenirler. Balık bulamadıkları zaman sivri burunları ile dipteki kumları ve çamurları eşeleyerek buldukları kurtları ve omurgasız hayvanları yedikleri gibi su diplerindeki otlardan da istifâde ederler.

Denizlerde yaşamalarına rağmen, üreme mevsimlerinde nehirlere (tatlı sulara) giderler. Üreme mevsimleri mayıs ayıdır. Bu sebeple ilkbaharda denizlerden nehirlere doğru göç ederler. Bir dişi mersinbalığı, çapı 2 mm kadar olan yumurtalarından milyonlarcasını nehirlerin tatlı sularına bırakır. Bu yumurtalar, üzerlerindeki mevcut bir yapıştırıcı madde sâyesinde birbirlerine ve suyun içindeki cisimlere yapışırlar. Yumurtalardan ortalama bir hafta sonra yavrular çıkar. Ömrünün ilk iki-üç senesini nehirlerde geçiren yavru mersinbalığı, daha sonra denizlere döner. 7-13 yaşlarına gelince de erginleşirler. Yumurtlamak için iki senede bir tatlı sulara dönerler.

Mersinbalığının avlanma mevsimi, yumurtlamak için nehirlere döndüğü zamandır. Çünkü yumurtalarından gıdâ değeri yüksek olan havyar elde edilir. Mersinbalığı havyarı “siyah havyar” olarak dünyâda şöhret bulmuştur. Eti de yendiği gibi ayrıca hava keselerinden sanâyide yapıştırıcı olarak kullanılan “ihtiyokol” maddesi çıkarılır. Havyarı sebebiyle, nehir ağızlarında avlananlar açık denizlerde avlananlardan daha makbuldür. Üreme mevsiminde, Mersin morinasının ağırlığının yaklaşık dörtte birini yumurtaları teşkil eder.

Av için en çok, dalyan ve kalkan ağı kullanılır. Ağa girmiş mersinbalığı kıpırdamaz. Fakat sudan çıkarılır çıkarılmaz hareket etmeye başlar. Sert kuyruk darbeleriyle en kuvvetli ağları yırtar, kırar, döker. Bu sebepten dolayı sudan çıkarılmadan önce ağzından ve solungaçlarından bir ip geçirilerek düğümlenir ve bu da bükülerek kuyruğuna bağlanır. Kuyruk hareketleri ve darbeleri bu sûretle engellenmiş olur. Bir mersinbalığı, serin havalarda karada 50 saat kadar canlı kalabilir.

Eskiden çok yaygın olan mersinbalığı özellikle havyarı için avlandığından zamânımızda çok azalmış, hattâ bâzı türleri yok olmuştur. Karadeniz ve Hazar Denizindekiler dünyâca en meşhur olanıdır. Türkiye’de Kızılırmak, Yeşilırmak ve Sakarya nehirlerinin ağız kısımlarında avlanır. Bu ırmakların 4 km kadar içlerine girerler.

Mersinbalıkları familyasının yaşayan 23 kadar türünün bâzıları yalnız göl ve nehirlerde, bir kısmı da denizlerde yaşar.


Son takip: 19.01.2020 - 09:26
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Tüm Konular A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z


· DENiZ SPORLARI (Bkz. Su Sporları) · DOKU KüLTüRü · GELiN ALAYI · HiTaBET (Bkz. Edebî Türler) · RADAR · VARLIK VERGiSi · TESTEREBALIğI (Pristis pristis) · TANZiMAT FERMANI (Bkz. Gülhâne Hatt-ı Hümâyunu) · NABIZ · POLi SüLFüR (Bkz. Reçine) · BETA IşINLARI (Bkz. Işınlar, Radyoaktivite) · BERiDşAHLAR · GAYRi MüSLiM · KEçi (Capra) · MAYIS SiNEKLERi (Bkz. Efemerid) · ATARDAMARLAR · JOULE · şEKER AğACI (Hovenia dulcis) · ORNiTORENK (Gagalı memeli: Ornithorhynchus anatinus) · AiLE · DARGINLIK · DaRüLMUALLiMaT · ZERDAçAL (Zerdeçöp) (Curcuma longa) · iSA YuSUF ALPTEKiN · TATU (Dasypus) · üROTROPiN · EşREFiYYE · HOROZ (Gallus) · YAHYa KEMaL BEYATLI · SAHUR · ANTARKTiKA · GöNENLi MEHMED EFENDi · SENCER · KURBAN · BöBREK YETMEZLiği (Bkz. üremi) · çiNAKOP (Temmodon saltator) · REN NEHRi · SAN MARiNO · TEVaZU · ELEKTRiK SAYACI · çEK · JET MOTORU · çAYLAK (Milvus) · ANKARAVi iSMAiL RüSUHi EFENDi · LUKATA · MUS’AB BiN UMEYR · TELHiS · KAN KANSERi · ELEKTRON · KöKBACAKLILAR (Rhizopoda) · Minare
· şAKiK-i BELHi · KüRiYUM · FELLAH · GaZi · ALi EMiRi · DALAY LAMA · SAPARNA (Smilax aspera) · KAMU iKTiSaDi TEşEBBüSLERi (KiT) · MUHAMMED CEVaD TAKi · ADESE (Bkz. Mercek) · DiSK (Bkz. Sendika) · ODA · KiNETiK SANAT · MiMOZA (Mimosa pudica) · KOROZYON · KOçi BEY · MAYA · CEMaLEDDiN EFENDi · LEEUWENHOEK (Anton Van) · TRiKLOROETiLEN · ALKiT REçiNELERi · NECiB FaZIL KISAKüREK · ERMENiLER · HALiç · IşILDAK · DESCARTES, Rene · NiKOTiNiK ASiT · ZEKa GERiLiKLERi · TELEEMPRiMöR · SPEKTROSKOPi · ASETiK ASiT · şATO · AFşARLAR (Avşarlar) · YETiM · BAKi · VETO · KATSAYI · TiRSi BALIğI (Alosa alosa) · ABBADiLER (Abbadoğulları) · ALKAME BiN KAYS
· Ashabi kiram · Bitkiler · Cumhurbaşkanları · Dünya Devletleri · Dünya Dinleri · Dünya Şehirleri · Evliyalar · Hastalıklar · Hayvanlar · Hükümdarlar · Irklar · Kahramanlar · Latin Alfabesi · Meslekler · Osmanlı Padişahları · Osmanlı Savaşları · Peygamberler · Sağlık Bilgileri · Siyasetçiler · Spor Dallari · Tarihteki Devletler · Türkiye Şehirleri · Yazarlar · İslam Alimleri · İslami Mezhepler · Şahıslar · Şairler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber