Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 10. yilinda
IHYA ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
REHBER ANSIKLOPEDISI
SPONSORLU BAGLANTILAR
Secme Konular
· Arabi Aylar
· HENDEK SAVAşI (Ahzâb Gazâsı)
· HANEFi MEZHEBi
· PRATiK BiLGiLER
· KADiSiYE SAVAşI
· ENDüLüS EMEVi DEVLETi
· pH öLçEği (pH Cetveli)
· YERMüK SAVAşI
· KENDiR-KENEViR (Cannabis sativa)
· MUSUL MESELESi

Burayada Bak
· KüTüB-i SiTTE (Bkz. Hadis)
· MESCiD-i KIBLETEYN (Bkz. Kıble)
· YERSOMUNU (Bkz. Siklamen)
· BETA IşINLARI (Bkz. Işınlar, Radyoaktivite)
· BöBREK NAKLi (Bkz. Organ Nakli)
· BüYüK GüNAHLAR (Bkz. Günahlar)
· BüYüK HUN iMPARATORLUğU (Bkz. Hunlar)
· CEMşiD
· ENGiZiSYON
· FENERBALIğI (Lophius, Myctophum)
· GüNEş RüZGaRI (Bkz. Astronomi)
· HAK iş (Bkz. Sendika)
· KARIN
· KILIçGAGALI (Recurvirostra avocetta)
· KöY

Son Okunanlar
· MARKA VE MARKACILIK
· iş VE işçi BULMA KURUMU
· LiYaKAT MADALYASI
· KALITIM
· SUMAK (Rhus coriaria)
· iTHaLaT
· MAYIN
· MAHLAS
· ORHAN KEMAL
· MUHAMMED REBHaMi

Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z

MARKA VE MARKACILIK

Alm. Warenzeichen (n), Stempel (m); Warenzeichenherstellung (f) Stempelherstellung (f), Fr. Marque (f), et sa fabrication (f), İng. Mark, sign, brand, ticket, and marking. Herhangi bir maddeyi tanıtmaya, benzerlerinden ayırmaya, eşyâların îmâl edildikleri yerleri belirlemeye yarayan, resim, harf, mühür ve rakamlardan yapılan işâretler. Çeşitli madde ve parçalardan yapılan, para ve bilet yerine kullanılan parçalara da “marka” denir. Denizcilikte bir tehlikeyi ve geçidi göstermeye yarayan işaretlere, tekstil sanâyiinde kumaş toplarının başlarına baskıyla ve iplikle yazılmış isim ve işâretlere de bu isim verilir. Sanat eserleri üzerine, imzâ yerine konan değişik işâretlere de marka denmektedir.

Marka ve markacılık, ilk olarak eski Türklerde hayvanların sağ veya sol arka bacaklarının yan taraflarına, kime âit olduğunu belirtmek için, kızdırılmış çeşitli demir şekillerinin vurulmasıyla ortaya çıkmıştır. Bugün Anadolu’da sürü sâhiplerinin kendi hayvanlarını, diğer sürülerden ayırmak için hâlâ aynı metodu uyguladıkları görülmektedir. Göktürklerde “marka” kelimesi yerine “tamga” (damga) kelimesinin kullanıldığı, târih kitaplarında yazılıdır. Hattâ Göktürk Alfabesinin her kabileye, her boya, her devlete âit “tamga”lardan meydana çıktığı rivâyet edilmektedir.

Osmanlı Devletinde marka ve markacılık, “lonca” teşkilatının kurulmasıyla başladı. Yünlü mâmüller boyacının ve malın üretildiği yerin damgası, bu zanaatla ilgili lonca teşkilâtının işâreti bulunurdu. Bu damgayı (markayı) taşımayan mallar, halk arasında pek rağbet görmezdi. Son devirlerde “Alâmet-i fârika” (ayırıcı belirti) deyimi de bu şekilde ortaya çıktı.

Avrupa, ortaçağın ilk yıllarında “marka” kelimesini tanımaya başladı. Bu başlangıç, insanların, şahsi eşyâlarına çeşitli resim ve motiflerin çizilmesiyle kendini gösterdi. Fransa krallarının çamaşırlarına “marka” olarak fildişi mühürler üzerine işlenmiş zambak resimlerinin vurulması ve işlenmesi bunun bir delilidir.

Bugün ise marka, reklâm özelliğini taşıyan ve satılan mal veya eşyânın kalitesini belirtmek gayesini güden işâretler hâlini aldı.

Markalar, hukûkî bir statüye tâbidir. Tescil ettirilen markalar, hukûken korunma altına alınmıştır. Sınâî mülkiyetine tâbidir. Belli kânûnî şartlara uyulması şartıyla millî sınırlar içerisinde korunduğu gibi milletlerarası alanda da korunur. Herhangi bir markanın bu şekilde korunabilmesi için 1891 târihli Madrit Antlaşması hükmünce Bern’de mevcut olan “Sınâî Mülkiyet” bürosuna mürâcaat edilmesi ve buranın gerekli şartları yerine getirilerek, bu teşkilâtın özel siciline kaydolunmak lâzımdır. Bu sûretle tescil edilen bir markanın, 20 yıl milletlerarası geçerliliği olduğu gibi, kânûnî korunmadan faydalanılır. Bu durumda, belirli bir markayı taşıyan ve başarı sağlayan ticârî bir malın markasını aynı amaçla bir başkasının kullanması suçtur. Bu hareketi yapan firma ve kimseler haksız bir davranış içinde bulunmuş olurlar.

Cumhûriyet Türkiye’sinde markalarla ilgili durum, 1965 târih ve 551 sayılı markalar kânunuyla düzenlenmiştir.

Bakanlar Kurulu bâzı mallara marka kullanma mecburiyetini resmen koyabilir. Kânunda belirtilen markalar: 1) Ferdî marka: Gerçek veya tüzel kişiler tarafından yalnız başına bağımsız olarak kullanılır. 2) Müşterek markalar: Gerçek veya tüzel kişilerin aralarında yaptıkları sözleşmelere göre aynı veya değişik mallar için kullanılır. 3) Birlik markası: Belirli bir malı yapan kimselerin menfaatlarını korumak, aralarındaki denetimi sağlamak için kurmuş oldukları tüzel kişilik tarafından kullanılır. Markanın nasıl ve ne şekilde olacağı kânunun diğer kısımlarında şartlara bağlanmıştır.

Markaların yapılışı ve çizilişi: Elbiselere, mendillere, iç çamaşırlarına, yastık yüzlerine işlenen markalar. Bunları kullanan kişilerin isim ve soy isimlerinin baş harflerini taşır. Bunlar eşyâların kaybolmamasını sağladığı gibi, insanların zevklerini de ortaya koyar.

Bu özellikteki markalar; üst üste veya yan yana alfabenin çeşitli harflerinin bir araya gelmesiyle meydana gelir, fakat bu işaretler bir harf görünümünü verirler. Markalar birkaç harften meydana geldiği gibi, tek harfin simetrik olarak meydana getirdiği markalar da vardır. Bâzı markalarla harfler sırt sırta geldiği gibi karşı karşıya da işlenir. Harflerin üst üste veya sarmaş dolaş olduğu markalar da mevcuttur. On dördüncü asrın kemer, kolye, zincir ve buna benzer eşyalarında bu şekil markaları görmek mümkündür.

Ticâret hayâtında markanın görevi, üzerine vurulduğu maddenin sâhibini ve kuruluşunu temsil etmektir. Bu cins markalar; bir şekil olduğu gibi resim de olabilir. Bunlar ticâret mallarının iç kısımlarına işlendiği (ceket, palto vs.) gibi, dış yüzeylerine de işlenmektedir (Bütün sanâyi mallarında olduğu gibi).


Son takip: 24.10.2021 - 01:32
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Tüm Konular A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z


· ENZiMLER · DiSTRiBüTöR · MOTOSiKLET YARIşI (Bkz. Motosiklet) · YIRTICI HAYVANLAR · MiHALOğULLARI · TULUMBACILAR · ADET GöRME · ALiVRE · işSiZLiK · KRONOLOJi · iCMa · VARiKOSEL · YILANCIK · ZiL (Elektrik) · öD (Bkz. Safra) · ELEKTROMOTOR KUVVET · YILDIZçiçEği (Dahlia) · LEBLANC METODU · KREş · SVAZiLAND · ALi SEMERKANDi · SAKKAROZ (Bkz. Karbonhidrat, şeker) · TOMURCUK · ENFEKSiYON (Bkz. Bulaşıcı Hastalıklar) · KOZMiK IşINLAR · FiTiN · RESuLiLER · KIRKLARELi · DEVLET BORçLARI · REJiM · GEZEGENLER · OKLUKiRPi (Hystrix) · iMLa · EKMEK · üMEYYE (EMEViYE) CaMi · KETENKUşU (Carduelis linaria) · BABIALi · BEKiR KüTüKOğLU · çAKMAK · DENiZ SPORLARI (Bkz. Su Sporları) · PANGOLiN (Manis sp) · çOKGEN · MiLLET MECLiSi (Bkz. Türkiye Büyük Millet Meclisi) · KATRAN · DiPOL MOMENT · FOBi · DELHi · GILGAMIş · CALViN (Bkz. Kalven) · SIRACAOTU (Scrophularia) · Minare
· iMaM-I şaFii · KOROZYON · MORATORYUM · DOğU KARADENiZ DAğLARI · MiZAN · VaCiB · GLAYöL (Gladiolus) · ERDAL iNöNü · ALAYBEYi (Bkz. Alay) · ALFA TANECiği · ALTIN PORTAKAL FiLM şENLiği (Antalya) · ALTiMETRE · ALi HAYDAR EFENDi · ALi NAKi · ALi RAMiTENi · ALi SüAVi · TiLKi (Vulpes vulpes= Canis vulpes) · CEVHERi (Ebu Nasr ismâil) · AVRUPA iNSAN HAKLARI DiVANI · AYçiçEği (Helianthus annuus) · AYET-EL-KüRSi · AYNi · AYVANSARAYi HüSEYiN EFENDi · AZERi TüRKçESi EDEBiYATI (Bkz. Türk Edebiyatı) · AZMiZADE HALETi (Bkz. Haleti) · B · BABIALi BASKINI · BABIALi YANGINLARI · KONVERTiBiLiTE · TENKiT (Bkz. Edebî Türler) · TELSiZ · CEZAEVi (Bkz. Hapishane) · METEOR (Bkz. Akanyıldız) · ZENCEFiL (Zingiber officinale) · AğAçKAKAN (Picus) · GEVHERi · KAğNI · şiMşiRGiLLER (Buxaceae) · BEYLERBEYi SARAYI · BLOKAJ
· Ashabi kiram · Bitkiler · Cumhurbaşkanları · Dünya Devletleri · Dünya Dinleri · Dünya Şehirleri · Evliyalar · Hastalıklar · Hayvanlar · Hükümdarlar · Irklar · Kahramanlar · Latin Alfabesi · Meslekler · Osmanlı Padişahları · Osmanlı Savaşları · Peygamberler · Sağlık Bilgileri · Siyasetçiler · Spor Dallari · Tarihteki Devletler · Türkiye Şehirleri · Yazarlar · İslam Alimleri · İslami Mezhepler · Şahıslar · Şairler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber