Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 10. yilinda
IHYA ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
REHBER ANSIKLOPEDISI
SPONSORLU BAGLANTILAR
Secme Konular
· Arabi Aylar
· HANEFi MEZHEBi
· PRATiK BiLGiLER
· HENDEK SAVAşI (Ahzâb Gazâsı)
· KADiSiYE SAVAşI
· ENDüLüS EMEVi DEVLETi
· pH öLçEği (pH Cetveli)
· YERMüK SAVAşI
· KENDiR-KENEViR (Cannabis sativa)
· MUSUL MESELESi

Burayada Bak
· SüZGEç (Bkz. Filtre)
· EFSaNE
· MARKi
· öLçEK
· PALAMUT (Bkz. Torik)
· SiKLOTRON
· SU ARITMA (Bkz. Su)
· TELEM (Bkz. Teleemprimör)
· TüCCAR (Bkz. Tâcir)
· VALF
· YAPRAKBiTi (Aphis)
· ANDROPOV, Yuriy Vladimiroviç
· ANJiN
· ANTiJEN (Bkz. Antikor)
· BEKiR BERK

Son Okunanlar
· MALGAMA
· NEVşEHiR
· FaZIL MUSTAFA PAşA (Köprülüzâde)
· LüTFi PAşA (Dâmâd)
· HALI
· KORTiZON
· AJANS
· çOKGEN
· UYGURLAR
· ERZiNCaNi ABDULLAH MEKKi EFENDi

Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z

MALGAMA

Alm. Amalgam (n), Fr. Amalgame (m), İng. Amalgam. Civayı temel madde olarak alan alaşım. Rastlanan pekçok madde, cıva ile reaksiyona girerek malgama teşkil eder buna amalgama da denir. Malgama esas olarak diş dolugularında, mâden cevherinden gümüş ve altın elde etmek için kullanılır. Özellikle, oda sıcaklığında sıvı olan cıva ile katı bir metalin reaksiyona girebilmesi yönünden ilgi çekicidir. Amalgamaların kesin tabiatları oldukça karmaşıktır.

Tabiî ve sun’î malgamalar: Gümüşün tabiî malgaması, yoğun izometrik kristaller şeklindedir. Malgamalar, temiz parlak metal yüzleri cıva ile temasa getirilerek elde edilir. Seyreltik bir asitin kullanılması, okside olmuş ve metalle cıva arasındaki reaksiyonu geciktiren metal yüzlerinin temizlenmesi yönünden önemlidir. Ayrıca ısı, amalgam reaksiyonunu hızlandırır. Isı, cıva ve alaşım atomlarının, madde içinde daha hızlı hareket etmesini sağlar.

Elektrokimyâsal metodlar kullanarak da malgama elde edilir. Bu metodlarda, ya katı metal, cıva tuzu içine daldırılır veya civa malgama, metal tuz çözeltisi içine konur. Elektro kaplamada olduğu gibi, uygun elektrik akımı kullanılarak, işlem çabuklaştırılabilir.

Kullanılışı: Diş dolgusunda kullanılan malgamanın bileşimi, % 52 civa, % 33 gümüş, % 12,5 kalay, % 2 bakır, % 0,5 çinko şeklindedir. İlk teşkilinde malgama plastik olup, bu halde diş boşluğuna konulur. Uygun oranda konulan ve yapımından önce nemden korunan malgama, sertleşmekle hafifçe genleşir. Bu genleşmenin kontrollü olarak yapılmasıyla, dolgunun yerine oturması sağlanır.

Altın ve gümüşün, mâden cevherinden elde edilmesinde kullanılan malgama, genellikle bakır plak üzerine cıva tabakası sürülmesi sûretiyle elde edilir. Mâden cevherinin ufalanması sonucunda elde edilen ve altın taneciklerini asılı olarak ihtivâ eden su, bu cıva kaplanmış plak üzerinden akıtılır. Ağır altın tânecikleri bir malgama tabakası teşkil ederler. Bu ise zaman zaman kazınır. Fazla olarak bulunan sıvı cıva, daha sonra alınır. Cıva, altın ve diğer asal metal amalgamadan, damıtma yoluyla elde edilir. Çok ince altın tanecikleri bu işlemle elde edilmez. Bunlar daha sonra yapılacak kimyâsal bir işlem sonucu ayrılır.

Malgamalar, vakum tüplerinde ark elde etmek için kullanılır. Bu arklar, cıvaya ve mevcut alaşım elemanına has bir ışık spektrumu verirler. Ayrıca, kadmiyum pillerinde, kadmiyum-civa alaşım şeklinde kullanılır. Bu piller, standart voltaj elde etmek için kullanılır.


Son takip: 17.02.2020 - 02:14
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Tüm Konular A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z


· HiDiV · PiRi REiS · SüMüKLü BöCEK (Bkz. Salyangoz) · YANMA (Bkz. Ateş) · MEYVECiLiK · COLUMBUS, Christopher (Kristof Kolomp) · AKTiNOLiT · çEçENLER · FAS · REçiNELER · PALMiYELER (Palmae) · ANDLAR · KiNETiK ENERJi · NEON · SALTUKLULAR · GöKSU KASRI · çEKiç · ELçi · HOCA iSHAK EFENDi · iSKENDERiYE KüTüPHaNESi · DiVaN-I aLi · HAVA KUVVETLERi · ASTIM (Asthma brongchiale) · SELLüLiT · FAHREDDiN-i RaZi · EKVATOR GiNESi · SUN’i PEYK (Bkz. Uydu) · GELiNCiK (Papaver rhoeas) · DEVLETşAH (Alâüddevle Bahtişah Gâzi Semerkandî) · GERONiMO · YAş HADDi · YuSUF-I HEMEDaNi · PENTANOL (Bkz. Amil Alkol) · LOKOMOTiF · DOğRU YOL PARTiSi (DYP) · BALZAC, Honore de · SüLüK (Hirudo) · YEREBATAN SARAYI · MEDRESE · HAVA TüNELi · MüCTEHiD · BiZMUT · ARDIç KUşLARI (Turdus-Monticola) · SULEYHiLER · öZDEMiROğLU OSMAN PAşA · LiTVANYA · şIRA · GuRLULAR (GuRiLER) · SiNaN PAşA (Hoca Paşa) · DENKLEM (Kimyâ) · Minare
· iSMaiL HaMi DANişMEND · şaHiT · NESEVi · EVLiYa çELEBi · LINNAEUS, Carl · A ViTAMiNi (Bkz. Vitaminler) · ABBAS HiLMi - II · ABDUH · ABDURRAHMAN TAGi (TAHi) · ABDi PAşA (Nişancı) · ABDüLAZiZ DEBBAğ · ABDüLGANi NABLüSi · ABDüLHAK HAMiD TARHAN · ABDüLHAK-I DEHLEVi · ABDüLHAKiM ARVASi · ABDüLHAKiM HüSEYNi · ABDüLHAMiD HAN - I · ABDüLHAY CELVETi · ABDüLKERiM NADiR PAşA · KAMERA · MANYAS GöLü · MüCTEHiD · MiğFER · AHDi · USKUMRU (Scomber scombes) · üZENGi · HAMZA BiN ABDüLMUTTALiB · AVRUPA iNSAN HAKLARI DiVANI · AHMED VEFiK PAşA · HATM-i TEHLiL · KANTAR · SALINIM · SIğIRDiLi (Bkz. Hodan) · MüLKiYE · RENK · DARGINLIK · ULEMa (Bkz. alim) · OPTiK LiF (Bkz. Fiberoptik) · ALAY KöşKü · ALBiNiZM
· Ashabi kiram · Bitkiler · Cumhurbaşkanları · Dünya Devletleri · Dünya Dinleri · Dünya Şehirleri · Evliyalar · Hastalıklar · Hayvanlar · Hükümdarlar · Irklar · Kahramanlar · Latin Alfabesi · Meslekler · Osmanlı Padişahları · Osmanlı Savaşları · Peygamberler · Sağlık Bilgileri · Siyasetçiler · Spor Dallari · Tarihteki Devletler · Türkiye Şehirleri · Yazarlar · İslam Alimleri · İslami Mezhepler · Şahıslar · Şairler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber