Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 10. yilinda
IHYA ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
REHBER ANSIKLOPEDISI
SPONSORLU BAGLANTILAR
Secme Konular
· Arabi Aylar
· HANEFi MEZHEBi
· PRATiK BiLGiLER
· HENDEK SAVAşI (Ahzâb Gazâsı)
· KADiSiYE SAVAşI
· ENDüLüS EMEVi DEVLETi
· pH öLçEği (pH Cetveli)
· YERMüK SAVAşI
· MUSUL MESELESi
· KENDiR-KENEViR (Cannabis sativa)

Burayada Bak
· S
· TSEK (Bkz. Türk Standartları Enstitüsü)
· YEşiM
· BiRçiM YAPRAKLI BiTKiLER (Monocotyledonae)
· HESS, Rudolpf
· KEçECiZaDE FUaD PAşA (Bkz. Fuâd Paşa)
· KUBBEALTI
· MEKTUP (Bkz. Edebi Türler)
· TANTAL
· TOPçU OCAğI
· TURKUVAZ
· üFTaDE
· YOğURTOTU (Galium)
· ALZHEiMER HASTALIğI (Bkz. Bunama)
· ANGLiKANiZM

Son Okunanlar
· LiKENLER (Lichenes)
· BORç SERViS ORANI
· BALIKESiR
· ELEKTRON
· CENGiZ HAN
· GüNEş ENERJiSi
· iBN-i aBiDiN
· BAMYA (Hibiscus esculentus)
· ABDüLLATiF EL-KUDSi
· iBiK (iBiBiK) KUşU (Bkz. çavuşkuşu)

Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z

LİKENLER (Lichenes)

Alm. Flehten (f.pl.), Fr. Lichens (m.pl.), İng. Lichens. Tabiatta bâzı kayaların, toprakların ağaç gövde ve dallarının üzerinde yaşayan yosunlara benzeyen, köksüz, gövdesiz ve yapraksız bitkiler, Likenler bir kısım mantarlarla bâzı su yosunlarının berâberce bir bütün hâlinde ortak yaşadığı bitkilerdir. Bu iki ayrı çeşit bitki kendine benzemeyen tamamen farklı bir organizma meydana getirirler. Herhangi birisi olmasa liken meydana gelemez. Liken, su yosunları (alg) vasıtasiyle özümleme yapar. Mantarlar da iplikleri ile suyu temin eder ve likeni bulunduğu yere tesbit eder.

Likenler, zengin bir bitki grubudur. Dünyânın hemen her bölgesinde yayılmış olarak çeşitli yetişme yerlerinde yaşarlar. Kutuplardan Ekvatora, deniz kıyısından, ovalardan dağların en yüksek yerlerine kadar hemen hemen her yerde, diğer organizmaların yaşayamayacağı yetişme yerlerinde yetişebilirler. Kızgın güneş altında (70°C) sıcağa ve çok düşük dereceli soğuğa, haftalarca süren kuraklığa dayanabilirler, dünyâ üzerinde de 20.000 kadar türü bulunmaktadır.

Likenlerin besin maddelerine olan ihtiyaçları azdır. Yalnız havası temiz olan yerlerde yaşayabilirler. Kirli havaya karşı çok duyarlılık gösterirler. Bunun için likenler, bir bölgenin havasının temiz olup olmadığını belirten iyi bir göstericidir.

Likenlerin yapısının büyük kısmını mantar iplikleri meydana getirir. Çoğunlukla likenin üst ve alt kısmında mantar ipliklerinden meydana gelen sıkı bir kabuk tabakası, orta kısmında ise daha gevşek bir örgü dokusu bulunur. Üst kabuk tabakasının altında suyosunları yer alır.

Likenin eşeysiz üremesini suyosunları sağlar. Eşeyli üremeyi ise sâdece mantar sağlar.

Likenler çok yavaş büyürler. El büyüklüğünde bir liken, ekseriya 50 yılda meydana gelir. Çalımsı likenlerin birkaç cm yükselebilmesi ise ancak 100-200 yılda olabilir.”

Likenler, şekillerine göre üç grupta toplanabilir.

1. Kabuksu likenler: Liken tamamen ağaç kabuğuna veya kayalara tutunmuş olup, kabuk şeklinde, yassı ve sıkı bir örtü meydana getirirler. Meselâ; lecanora, lecidea, rhizocarpon (harita likeni) likenleri gibi.

2. Yapraksı likenler: Liken şerit veya levha şeklinde küçük veya büyük dilimli yaprak şeklindedir. Meselâ, İslanda likeni (cetraria) gibi.

3. Çalımsı likenler: İnce şerit şeklinde ve iplik şeklinde dallanmış olup, bir çalıyı andırarak ya dik olarak veya ağaçlardan aşağı doğru sarkan likenlerdir. Meselâ; sakal likeni (Usnea), kadeh likeni (Cladonia) gibi.

Memleketimizde yetişen önemli likenler şunlardır:

Harita likeni: (Rhizocarpon geographicum): Kayalar üzerinde yaşayan sarımsı-yeşil renkte kabuklu likenlerdir.

Parmelia furfuraceae: Ağaçlar üzerinde yaşayan grimsi-siyah likenlerdir.

Evernia prunastri: Çok yaygındır. Meşe, kayın, gürgen, kavak ve karaağaç üzerinde yaşayan sarımsı-yeşil renkli likenlerdir.

Sakal likeni (Usnea barbata): Çam, köknar, kayın ağacı dallarından sarkan çalımsı likenlerdir.

Ciğer likeni (lobaria pulmonaria): Yaprak şeklinde, derimsi, yeşilimsi gri likenlerdir.

Kadeh likeni (Cladonia pyxidata): Orman kenarlarındaki güneşli yerlerde ve kireçli topraklarda yaşayan grimsi-yeşil kadeh şeklindeki likenlerdir.

Likenlerin kullanılışı: Likenler çok eskiden beri tıpta kullanılmıştır. Ancak bu kullanma ilmî esaslara göre değil de o zamanki kurala göre, benzetildiği hasta organının tedâvisinde kullanılırdı. Mesela sakal likeni saç çıkarmada, ciğer likeni akciğer hastalıklarında kullanılmıştır.

Likenler, antibiyotik etkileri incelenmekte olan bitkilerdir. Bugün likenlerden elde edilen 60 kadar antibiyotik vardır. Bu etkisinin de, taşıdıkları liken asitlerinden ileri geldiği düşünülmektedir.

Antibiyotik maddeler çoğunlukla, cladonia, evernia, cetaria, usnea romalina cinsi türlerinden elde edilen usnik asit, vulpinik asit, evernin asidi, önemli antibiyotik asitlerdir. Usnik asit, evernin asidi ve liken yağ asitlerinin karışımından Evosin elde edilir ki bunun kuvvetli bir antibiyotik etkisi vardır. Gram (+) kokuslara karşı etkilidir. Usnik asidin sodyum tuzunun da staphylococcus, streptococcus ve mycobacterium’a karşı kuvvetli bir antibiyotik etkisi vardır.

İki liken türü, lethraria vulpina ve cetraira pinastri zehirlidir. İskandinav ülkelerinde kurtları zehirlemek için kullanılır. Bu iki liken türünden başka hiçbir liken zehirli değildir. Yalnız çoğu, ihtiva ettikleri asitlerden dolayı barsak bozukluklarına sebep olur.

Tabiatta likenlerin büyük kısmı, hayvanların besinlerini sağlar. Kuzey ülkelerinde ren geyikleri, kar altında cladonia alpestris likenini tercih ederek ararlar. Ayrıca Arktik ve Subarktik kuzey bölgelerinde bulunan İslanda likeni (Cetraria islandica), yabânî mandaların, domuzların önemli yem bitkisidir. Kuzey bölgelerinde yerli halk, evcil hayvanları için bol miktarda liken toplarlar. Liken, insanlar için de yiyecek maddesi olarak kullanılır. İki kg liken unu, 1 kg buğday ununa eşittir. Orta doğunun kurak bölgelerinde ve çöllerindeki Manna likeni(kudret helvası), besin olarak kullanılan likenlerdendir. Develerin besinini temin ettiği gibi, insanlar da bundan ekmek yaparlar. Orta Asya’da bu liken türünden yapılan ekmeğe Kırgız ekmeği denir.

Likenlerde az miktarda da olsa vitaminler vardır. Ren geyiği likeninde (Cladonia rangiflerina), A,C ve D vitaminleri mevcuttur.

Likenlerden sanâyide de faydalanılır. Roccella tinctoria ve R. fuciformis liken türlerinden, asit, baz endikatörü olarak kullanılan turnusol mahsulü ve kâğıdı yapılır. Bundan başka Orsey adı verilen yün, ipek, hattâ odunu boyamada kullanılan kırmızı bir boya elde edilir. Bâzı liken türleri de ortaçağdan beri parfümeride kullanılmıştır. Fransa’da bir liken türünden orman çayı adı verilen aromatik bir içecek yapılır.


Son takip: 11.12.2018 - 12:58
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Tüm Konular A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z


· BiYOKiMYA · KAPLANBOğAN (Bkz. Kurtboğan) · ANONiM şiRKET (Bkz. şirketler) · GALBRAITH, J.Kenneth · SALATALIK (Bkz. Hıyar) · ASPiRiN · ADNAN MENDERES · iSLaM EKONOMiSi (Bkz. iktdisâdî Sistemler) · METAL ELYAF (Bkz. Metal) · ELEKTRiK · şAHRUH MiRZA · MERKEZ EFENDi · ABDURRAHMAN BiN AVF · SüTTOZU · BRONZ · AğLEBiLER · LiKENLER (Lichenes) · SA’D BiN EBi VAKKaS · EBü’L-KaSIM ZEHRaVî · ö · NOTA · KAşIKçI ELMASI · MALAZGiRT MEYDAN MUHaREBESi · GiLABURU (Viburnum opulus) · MANYETiK REZONANS (Bkz. Nükleer Menyetik Rezonas [NMR]) · ISLaHiYE TEşKiLaTI (Fırka-i Islâhiyye) · HARç · KALP PiLLERi · GELGiT (Bkz. Med-Cezir) · ARPACIK · HaMiD AYTAç · çOBANOğULLARI · MASLAHATGüZAR · NAPOLÉON-II · CiRiT (Cirit Oyunu) · SüT · FaTiH SULTAN MEHMED · SüLüN (Phasianus colchicus) · ADENOZiN DiFOSFAT (ADP) · GEViş GETiRENLER · BELAZURi · ONiKi MART MUHTIRASI · AKTiNiTLER · DUMAN · TESETTüR · SELENYUM · TRiTYUM · GENç OSMAN DESTaNI · HUBuBAT BiTKiLERi (Tahıl Bitkileri) · RöLATiViTE TEORiSi (Bkz. izâfiyet Teorisi) · Minare
· KIZIL · TURUNçAğACI (Citrus aurantium) · TüCCAR (Bkz. Tâcir) · iBN-i NüCEYM MISRi · EHL-iSALiB · HAZIM · EDEBi TüRLER · MEHTER · MAKET · SIğIRLAR (Bovinae) · MAZHAR OSMAN UZMAN · KaBiL (Bkz. Hâbil-Kâbil) · PARLaMENTO · MARUL (Lactuca sativa) · ANAYASA · KiMONO · HAVaLE · çiN SEDDi · LAKERDA · ELEKTROMANYETiZMA · YARA · PATATES (Solanum tuberosum) · ELBA · AKRABA · DEVLET GiRAY HAN-II · PANZEHiR · HORLAMA · iSRaiLiYYaT · DAMKORUğU (Sedum) · MiSSOURi · MAKiNA · POTAS · AHMED HAMDi PAşA · DIş GEBELiK · KREZüS · ORTHOPTERA (Bkz. Düzkanatlılar) · GUT HASTALIğI · ARABi PAşA · YEDiYIL SAVAşLARI · BöBREK
· Ashabi kiram · Bitkiler · Cumhurbaşkanları · Dünya Devletleri · Dünya Dinleri · Dünya Şehirleri · Evliyalar · Hastalıklar · Hayvanlar · Hükümdarlar · Irklar · Kahramanlar · Latin Alfabesi · Meslekler · Osmanlı Padişahları · Osmanlı Savaşları · Peygamberler · Sağlık Bilgileri · Siyasetçiler · Spor Dallari · Tarihteki Devletler · Türkiye Şehirleri · Yazarlar · İslam Alimleri · İslami Mezhepler · Şahıslar · Şairler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber