Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 10. yilinda
IHYA ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
REHBER ANSIKLOPEDISI
SPONSORLU BAGLANTILAR
Secme Konular
· Arabi Aylar
· HANEFi MEZHEBi
· PRATiK BiLGiLER
· HENDEK SAVAşI (Ahzâb Gazâsı)
· KADiSiYE SAVAşI
· ENDüLüS EMEVi DEVLETi
· pH öLçEği (pH Cetveli)
· YERMüK SAVAşI
· KENDiR-KENEViR (Cannabis sativa)
· MUSUL MESELESi

Burayada Bak
· NüKLEER SiLAHLAR
· SER (Bkz. Sera)
· SüZGEç (Bkz. Filtre)
· YaKuB
· DENiZşAKAYIKLARI (Actiniidae)
· PERSEPOLiS
· TERMOSTAT
· VALF
· YAPRAKBiTi (Aphis)
· ZAMAN AşIMI (Bkz. Mürur-ı Zaman)
· ANDROPOV, Yuriy Vladimiroviç
· COULOMB
· EMaNaT-I MUKADDESE (Bkz. Mukaddes Emânetler)
· KARIN
· SiNaN PAşA (Hadım)

Son Okunanlar
· LABORATUVAR
· MAYALAR
· DENiZANASI (Aurelia aurita)
· BAKANLAR KURULU
· AYDINLATMA
· çORUM
· GöRiNG, Hermann
· SODYUM
· HüLaGü
· SiYANüR ASiDi

Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z

LABORATUVAR

Alm. Laboratorium (n), Fr. Laboratoire (m), İng. Laboratory. Çeşitli maddeler, âlet, cihaz ve tertibatlar kullanılarak deney, araştırma ve incelemelerin yapıldığı yer. Modern teknolojinin îcâbı olarak doğmuş olan kimyâ, fizik, biyoloji ve malzeme laboratuvarları önce yeni tecrübe ve araştırma yapılması, sonra da üretimin kontrolünü sağlamak maksadıyla kurulmuştur.

Geçen yüzyılda laboratuvarlar gittikçe artan bir hızla çoğalmış olup, aynı zamanda her bilim dalına girme imkânını da sağlamıştır. Bugün laboratuvarlarda çalışanlar, karmalı bir ihtisas örgüsüne göre ayrı ayrı vazifeler yüklenmişlerdir. Umûmiyetle bir araştırma merkezi, birbirinden ayrı belirli görevlere sâhip birçok laboratuvardan meydana gelir. Başka bir ifâde ile, yarım asır öncesine varıncaya kadar ilmî gelişmede müstakil bir yeri olan laboratuvar, bugün de tecrübî ilmî araştırmaların temel direği olmakta devam etmektedir.

Fizik, kimyâ ve biyoloji laboratuvarları ülkemizde hemen her lise ve ortaokulda mevcut olup, üniversitelerimizde yüksek ihtisas laboratuvarları da vardır. Keşif ve buluşların çoğalmasının yolu laboratuvarların bol olması, içlerinin de zengin ve modern techizatla donatılmasından geçer.

Uzay laboratuvarları, insan ve eşyânın ağırlıksız hâle geldiği, feza ortamında istenen ilmî deney, gözlem ve işlemler için gerekli âlet ve malzemeyi ihtivâ eden uzay araçlarıdır. Bu araçlar insanlı olarak kullanıldığı gibi, gerektiğinde insansız bir uzay aracından da uzay laboratuvarı olarak faydalanmak mümkündür. İnsanlı uzay laboratuvarları, âletlerle yapılan deney ve gözlemlere astronotların şahsî gözlem ve tecrübelerinin eklenebilmesi, laboratuvarda ortaya çıkabilecek arızaların astronotlar tarafından giderilebilmesi açısından, insansız uzay laboratuvarlarından daha elverişlidir. Ancak araçta astronot bulundurmanın çok tehlikeli veya imkânsız olduğu hallerde, meselâ güneş çevresinde, radyasyon kuşağında, kızgın bir planet yüzeyinde veya uzayın derinliklerinde incelemede bulunmak istediğimiz zaman, insansız uzay laboratuvarları kullanmak mecburiyeti ortaya çıkar.

Uzay laboratuvarları, fevkalâde pahalıya mal olan, uzayda ârızalanabilen, istenen yörüngede güçlükle tutulabilen hattâ (vaktiyle Skylab’ın başına geldiği gibi) tehlikeli şekilde yeryüzüne düşüp parçalanabilen araçlardır. Bundan dolayı akla şöyle bir soru gelebilir: Öyleyse uzay laboratuvarlarına neden ihtiyaç duyuluyor? Bunun cevabı, uzay şartlarının deney ve gözlemlerin yapılabilmesi bakımından iki büyük avantaj sağlamasıdır. Bu iki avantaj; boşluk (vakum) ve ağırsızlık yahut çekimsizliktir.

Boşluk; laboratuvarın yükseldiği yörüngede, dünyâyı saran atmosfer tabakasının olmamasından ileri gelir. O yükseklikte, atmosferden olsa olsa, arasıra araca çarpan birkaç gaz molekülünden ibaret çok düşük bir “kırıntı” kalmış olabilir. Böyle bir durumda bile, uzayda sağlanan vakum bizimyeryüzünde en mükemmel âletlerle sağlayabileceğimiz vakumdan kat kat üstündür.

Çekimsizlik ise, yörüngede bulunan uzay aracında, merkezkaç kuvvetin çekim kuvvetini dengelemesinden ileri gelmektedir. Zâten bu iki kuvvetin birbirini dengelemesi uzay aracının, uzay boşluklarında kaybolmadan veya dünyâya düşüp parçalanmadan yörüngesi etrafında dönmesini sağlamaktadır. Gerçekten de uzay laboratuvarlarında çekim gücünün dünyâdakinin binde birine indiği, araç içinde bulunan insan ve eşyanın hemen hemen ağırlıksız hâle geldiği gözlenmiştir.

Boşluk ve çekimsizlik; yeryüzünde gerçekleştirilmesi imkânsız olan pekçok deney, gözlem ve işlemlerin yapılabilmesini sağlamaktadır.


Son takip: 29.03.2020 - 04:31
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Tüm Konular A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z


· CURLiNG · DALAK · AYDERUSiLER · NASIR · IşIK YILI · ANiZET (Pimpinella anisetum) · MAKaLE (Bkz. Edebî Türler) · EHL-i BEYT · TELKiN · ABDURRAHMAN TAGi (TAHi) · FiDE · YABANKEDiSi (Bkz. Kedi) · BAYRAM NAMAZI · SALON HOKEYi (Bkz. Hokey) · SAMAN NEZLESi · KABUKLULAR (Crustacea) · DOLMABAHçE SARAYI · TAMPON çöZELTiLER · GAT DAğLARI · YOSUNLAR (Algler) · MARATON · KEMAN · ILGIN (Tamarix) · FABRiKA · NMR · LEASING · MAHMuD ATALAY · OWEN, Robert · CüCELiK · MüSLiM · BöLüNME (Biyolojik) · ORTA AMERiKA (Bkz. Amerika) · FASiH AHMED DEDE · SaLiM BAşOL · EDEBaLi (üdebâlî) · CIVATA · ZENGi ATa · TAVşAN MEMESi (Ruscus aculestus) · AHMED BiN HüLAGü (Teküder) · BAYEZiD MEYDANI · HAREMEYN · ZAMBAK (Lilium) · NAFAKA · GAYRi SaFi MiLLi HaSILA (GSMH) · iMaM-I aSIM (Bkz. asım binBehdele) · KOLA · PiROTiT · REENKARNASYON (Bkz. Tenâsüh) · ATASöZLERi · üROLOJi · Minare
· KUTBüDDiN şiRaZi · RAVENT (Rheum officinale) · KOL · RAKAMLAR · EHL-i KiTaB · KATGüT · SU ARITMA (Bkz. Su) · HaLET EFENDi · NEFRiT · CUMHURiYET HALK PARTiSi (CHP) · iBN-i DüREYHiM · STENOGRAFi · KARIN · ELEKTRODiNAMiK · TRiKLOROETAN · HARNUP (Ceratonia siliqua) · DaVuD ALEYHiSSELaM · ELEKTRONiK aLETLER · YUSUF · TEKKE · TANEN (Bkz. Tannik Asit) · GöK GüRLEMESi · BiZON (Bison bison) · YüZYIL SAVAşLARI · AFşARLAR (Avşarlar) · SOKULLU MEHMED PAşA · LüTFü KIRDAR · SüREYYA EMiN BEY · HAVA SAHASI · MAKi (Lemur) · MECAZ (Bkz. Edebî Sanatlar) · LiBERYA · ALIN · AHMED RiFAi · LEYLa VE MECNuN · ZERKaNi · AYNi · DUBçEK, Alexander · YüKSEK ASKERi şuRa (Bkz. Askerî şurâ) · MARCONI, Guguelmo-Marchese
· Ashabi kiram · Bitkiler · Cumhurbaşkanları · Dünya Devletleri · Dünya Dinleri · Dünya Şehirleri · Evliyalar · Hastalıklar · Hayvanlar · Hükümdarlar · Irklar · Kahramanlar · Latin Alfabesi · Meslekler · Osmanlı Padişahları · Osmanlı Savaşları · Peygamberler · Sağlık Bilgileri · Siyasetçiler · Spor Dallari · Tarihteki Devletler · Türkiye Şehirleri · Yazarlar · İslam Alimleri · İslami Mezhepler · Şahıslar · Şairler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber