Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 10. yilinda
IHYA ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
REHBER ANSIKLOPEDISI
SPONSORLU BAGLANTILAR
Secme Konular
· Arabi Aylar
· HANEFi MEZHEBi
· PRATiK BiLGiLER
· HENDEK SAVAşI (Ahzâb Gazâsı)
· KADiSiYE SAVAşI
· ENDüLüS EMEVi DEVLETi
· pH öLçEği (pH Cetveli)
· YERMüK SAVAşI
· KENDiR-KENEViR (Cannabis sativa)
· MUSUL MESELESi

Burayada Bak
· ETiLEN
· MURaD KARAYALçIN
· OLASILIK HESaBI (Bkz. ihtimâl Hesabı)
· şAP HASTALIğI
· BEKiR BERK
· COULOMB
· ELEKTROSTATiK
· HASODA
· KANSIZLIK (Bkz. Anemi)
· KLEOPATRA
· KUBBEALTI
· MADDECiLiK (Bkz. Materyalizm)
· MESCiD-i KIBLETEYN (Bkz. Kıble)
· MUHAMMED TAPAR
· NOMA

Son Okunanlar
· KUZEY KIBRIS TüRK CUMHuRiYETi
· AMRE BiNTi ABDURRAHMAN
· DiL
· CALViN (Bkz. Kalven)
· GERMENLER
· HAVUZBALIğI (Carassius auratus)
· ASTEROiT
· KAMULAşTIRMA (Bkz. istimlâk)
· RH FAKTöRü
· SU PiRESi (Daphnia)

Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHÛRİYETİ

DEVLETİN ADIKuzey Kıbrıs Türk CumhûriyetiBAŞŞEHRİLefkoşe

NÜFÛSU176.000

YÜZÖLÇÜMÜ3555 km2

RESMÎ DİLİTürkçe

DÎNİMüslümanlık

PARA BİRİMİTürk lirası

Kıbrıs Adasının kuzey kesiminde kurulmuş bir Türk devleti. Güneyinde Kıbrıs Rum kesimi bulunmaktadır.

Rumların Türklere karşı başlattığı kıyım üzerine 1974 senesinde, Türk birlikleri Kıbrıs’a çıkartma yaptı. Türk birlikleri KKTC’nin bugünkü sınırını meydana getiren yere kadar ilerlediler. Ateşkes Antlaşmasının ardından yapılan ToplumlararasıGörüşmeler bir netice vermeyince, görüşmelere son verildi ve 15 Kasım 1983’te KKTC kuruldu ve Cumhurbaşkanlığına Rauf Denktaş seçildi.

Fizikî Yapı

Adanın kuzey kesiminde kurulan bu devlet toprakları içinde kalan Kuzey Dağları, Türkiye’nin Toros Dağlarının uzantısıdır. Bu dağların en yüksek yeri 1.019 m ile Beşparmak Dağıdır. Kuzey Dağları Morfu Körfezinden Andreas Burnuna kadar kıyıya paralel olarak uzanır. Güneyde Tradaslar ile Kuzey dağları arasında yer alan Meserya Ovası yer alır.

Kuzey kıyıları oldukça düz olup, girinti çıkıntılar azdır ve Magosa Körfezi, Güzelyurt Körfezi, Larnaka Körfezi gibi geniş körfezleri vardır. Başlıca akarsular Meserya Ovasını sulayan Çakıllıdere ve Kumludere’dir.

Tabiî Kaynakları

Bitki örtüsü: Akdeniz iklimi hüküm sürdüğü için bu iklimin bitki örtüsü olan maki, MeseryaOvasının dışında bütün araziyi kaplar. Beşparmak Dağlarının bir kısmı ormanlıktır. Bu ormanlar selvi, çam ve ardıç ağaçlarıyla kaplıdır.

İklim

Akdeniz iklimi hüküm sürer. Yazları kurak ve sıcak, kışları yağışlı ve ılık geçer. Yüksek bölgelerde yıllık yağış miktarı 1.015 mm’yi bulurken, alçak bölgelerde bu miktar 510 mm’yi geçmez.

Nüfus ve Sosyal Hayat

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhûriyetinin nüfûsu 170.000’dir. Halkın hepsi Türk olup, Türkçe konuşur. Resmi dil Türkçedir. Halkın hemen hemen hepsi Müslümandır. Önemli şehirleri Magosa, Girne ve Güzelyurt’tur.

Eğitim: Türk eğitim sistemi uygulanmaktadır. Lise veya dengi okuldan sonra öğrenciler yüksek öğrenimlerini Türkiye’de sürdürmektedirler. Bunun yanında az sayıda yüksek öğrenim için İngiltere, Amerika ve diğer ülkelere gidenler de vardır.

Okuma yazma oranı yüzde 98 olup, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhûriyetinde okulsuz köy bulunmamaktadır.

Ekonomi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhûriyetinin ekonomisi tarıma ve turizme dayalıdır.

Tarım: Tarım ürünleri arasında en çok narenciye yetiştirilir. Bağcılık da çok gelişmiştir. Tarım ürünleri arasında patates, buğday, arpa ve sebze yer alır. Son yıllarda seracılık ve hayvancılık da gelişmiştir.

Sanâyi: Gelişmemiştir. Tekstil, mobilya ve ayakkabı gibi îmâlât sanâyii vardır.

Ticâret: Ticâretini Türkiye’nin yanı sıra İngiltere, Almanya, Japonya ve birçok ülkelerle yapmaktadır. Avrupa ülkelerine Narenciye ve bağ ürünleri ile patates, Ortadoğu ülkelerine de canlı hayvan ihrâç edilmektedir.

Ulaşım: Deniz ve hava ulaşımı Türkiye bağlantılıdır. Şehirler arasında ulaşım asfalt yollarla sağlanmaktadır.

Siyâsî Hayat: Cumhûriyet ile yönetilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhûriyetinde 104 üyeli bir Millet Meclisi bulunmaktadır. Meclis üyeleri beş yılda bir seçilmektedir.


Son takip: 11.08.2020 - 06:39
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Tüm Konular A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z


· MENKUL KIYMETLER · WATT, James · GAGALI MEMELi (Bkz. Ornitorenk) · ORTA OYUNU · BiLECiK · OLAğANüSTü HAL · BEYAN · AMiN ALAYI · iLMiHaL · ZEYTiNGiLLER (Oleaceae) · LADiN (Picea) · ETiLEN OKSiT · LOHUSAOTU (Aristolochia) · TATARCIK HUMMASI · çiNKO · KAROTEN · HAşHAş · ACYO (Aciyo) · ET · PAS · EBDaL (Bkz. Abdal) · GASTROENTERiT · AT MEYDANI · ZEBRABALIğI (Pterois volitans) · MEHMED HAN-VI (Bkz. Vahideddin Han) · ANKARA · ASPiRATöR · KALSiYUM SüLFAT (Bkz. Alçı) · EşREFOğLU RuMi · TaRiH · MiZAN · SaDIK ViCDaNi KAYIKçIOğLU · KORE (KUZEY) · ANALiTiK GEOMETRi · MUHAMMED MURaD KAZANi · KiRMAN SELçUKLULARI · PARiS · YAHuDiLiK · ISTAKOZ (Astacus) · iSHaK ALEYHiSSELaM · ALi BiN MEYMUN EL-MAğRiBi · GERiLLA · çöREKOTU (Nigella sativa) · RUKAYYE (radıyallahü anhâ) · PAPA · MEVLiD · KARAçAY-çERKES MUHTaRiYETi · şEKERKAMIşI (Saccharum officiarum) · DEMiRi · YöRGüç PAşA (Lala) · Minare
· JiROSKOP · DiNAMiK · BiLGE TONYUKUK · VANTUZ BALIğI (Bkz. Yapışkan Balığı) · ANARşi · ZAMK (Bkz. Tutkal) · PLAZMA · KRONOMETRE · NüFUS · DOMiNiK · METAL ELYAF (Bkz. Metal) · TRiNiDAD VE TOBAGO · ELEKTRiK DAğITIM şEBEKESi · AşIK öMER · HaRuN ALEYHiSSELaM · KASiDE-i BüRDE · SEMiRAMiS · BEL FITIğI · çEVRE KiRLENMESi · SER (Bkz. Sera) · şuRaYI DEVLET (Bkz. Danıştay) · KOMPTROLöRLüK · LORDLAR KAMARASI · POTASYUM · TAş VE TAş OCAğI · TiYOSüLFAT · MAYIN · ULuFE · MiKROFiLM · YERALTI şEHiRLERi · HURMA (Phoenix dactylifera) · ELEKTROAKUSTiK · YüKSEK ASKERi şuRa (Bkz. Askerî şurâ) · PERUZE · BATARYA · URYaNi DEDE · HAYIT (Vitex agnus-castus) · DRiNA KöPRüSü · HAYDAR PAşA (Koca) · DEMiRi
· Ashabi kiram · Bitkiler · Cumhurbaşkanları · Dünya Devletleri · Dünya Dinleri · Dünya Şehirleri · Evliyalar · Hastalıklar · Hayvanlar · Hükümdarlar · Irklar · Kahramanlar · Latin Alfabesi · Meslekler · Osmanlı Padişahları · Osmanlı Savaşları · Peygamberler · Sağlık Bilgileri · Siyasetçiler · Spor Dallari · Tarihteki Devletler · Türkiye Şehirleri · Yazarlar · İslam Alimleri · İslami Mezhepler · Şahıslar · Şairler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber