Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 10. yilinda
IHYA ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
REHBER ANSIKLOPEDISI
SPONSORLU BAGLANTILAR
Secme Konular
· Arabi Aylar
· HANEFi MEZHEBi
· PRATiK BiLGiLER
· HENDEK SAVAşI (Ahzâb Gazâsı)
· KADiSiYE SAVAşI
· ENDüLüS EMEVi DEVLETi
· pH öLçEği (pH Cetveli)
· KENDiR-KENEViR (Cannabis sativa)
· YERMüK SAVAşI
· MUSUL MESELESi

Burayada Bak
· KATSAYI
· SOLAKLAR
· DIşişLERi BAKANLIğI
· işTAH
· KIZAMIKçIK
· MONTGOMERY, Bernard Law
· PATEN; (Bkz. Patinaj)
· PiYaLE PAşA
· PROTOKOL (Bkz. Teşrifâtçılık)
· TOHUM (Semen)
· AşçIBAşI
· CEVDET SUNAY
· iMaM-I HANBEL (Bkz. Ahmed bin Hanbel)
· iSLaM EKONOMiSi (Bkz. iktdisâdî Sistemler)
· LEVüLOZ (Bkz. Fruktoz)

Son Okunanlar
· KAPLAMA
· DaRiMi
· EKVATOR
· TAVşAN DUDAK
· HiNT AVRUPA DiLLERi (Bkz. Dil)
· KüBiZM (Bkz. Edebî Akımlar)
· YAYLA
· KATaDE BiNNU’MaN
· SERUM
· KARBONAT (Bkz. Soda)

Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z

KAPLAMA

Alm. Plattierung, Furnitur, Umhüllung, Politur (f), Fr. Masque, revêtement (m), redoulure, İng. Covering, plating, coating. Dış etkilere karşı korumak veya görünüşünü güzelleştirmek için cisimlerin yüzeylerinin başka bir maddeyle örtülmesi işlemi. Kaplamacılıkta kaplama vasıtası olarak pekçok usûl kullanılır.

Metal kaplama: Metal veya metal olmayan cisimlerin yüzeyleri çok defa çürümeyi önleyici veya sürtünmeye karşı dirençli metallerle kaplanır. Kaplanacak satıh önce temizlenerek hazırlanır. Kaplama işlemi püskürtme, daldırma, difüzyon, gaz ve vakum içinde yoğuşturma yollarıyla gerçekleştirilir.

Yüzeylerin hazırlanması: Kaplama işlemi yapılmadan önce kaplanacak yüzeylerdeki organik ve anorganik kirlerin ve oksit tabakalarının iyice temizlenmesi gerekir. Bunun için metal yüzey, uygun çözücülere daldırılır veya çözücüler bu yüzeylere püskürtülerek yabancı maddeler yüzeyden temizlenir. Kirin türüne göre alkali deterjan veya asit çözeltileri kullanılır. Gerektiğinde bunların içlerine aşındırıcı ince tuzlar da katılır ve yüksek basınçlı püskürtücülerden faydalanılır. Elektroliz metodu da uygulanabilir. Çeliğin temizlenmesinde oksit tabakasını giderici madde olarak 65-85°C sıcaklıkta % 10-15’lik sülfat asidi (H2SO4) çözeltisi veya 20°C sıcaklıkta derişik hidroklorik asit kullanılır.

Mekanik temizleme: Alüminyum oksid veya silisyum karbürlü aşındırıcı taş ve tozlar, zımpara kâğıdı veya keçe kullanılarak kaplanacak satıh düzeltilir ve kirlerden, yabancı maddelerden temizlenir. Aşındırıcı tozlar yüzeye basınçla veya buhar ile püskürtülür veya bir döner tambur içerisinde kaplanacak parçaların yüzeyini aşındırması temin edilir.

Kimyâsal temizleme: Bu metodla metal yüzeyler asitle yıkanır, dağlanır, kimyâsal veya elektrokimyasal yoldan parlatılır. Bakır yüzeyler genellike persulfatlar, demir üç oksidin kromatlı bileşikleri veya tuzları kullanılarak dağlanır. Kimyevî parlatma çinko ve alüminyuma nitrik ve fosforik asit gibi kuvvetli oksitleyici asit çözeltileri içine daldırılarak gerçekleştirilir. Elektro-parlatmada ise alüminyum, demir, çelik, paslanmaz çelik, çinko, çeşitli bakır alaşımları elektrolitik banyoda anoda bağlanır.

Metal Kaplama İşlemleri

Püskürtme: Toz veya tel hâlinde uygun metal veya metal alaşımları bir tabancada eritilerek kaplanacak yüzeye püskürtülür. Püskürtme yoluyla kaplamada en çok kullanılan iki metal, çinko ve alüminyumdur. Metal püskürtme daha çok sıvı tanklarının, çelik yapıların yerinde kaplanması için kullanılır.

Sıcak daldırma: Kaplanacak metal yüzeyi, temizlendikten sonra erimiş haldeki metale daldırlarak sathî difüzyon (yayınma) yoluyla kaplanması sağlanır. Bu amaçla kaplayıcı metal olarak çinko, kalay, kurşun ve alüminyum kullanılır.

Çelik, çinkoya daldırılarak galvanize edilir. Çinko yerine kalay da kullanılabilir. İnce demir saçlar kalaya daldırılarak teneke elde edilir. İşlem sırasında yüzeylerin oksitlenmesini önlemek için uygun flakslar, hidrojen veya soy gazlar kullanılarak yüzeylerin hava ile teması kesilir.

Sementasyon veya difüzyon kaplaması: Kaplanacak metal, kaplamada kullanılacak metalin tozu içine konularak ısıtılır. Ortamda oksitlenmeyi, hava ile teması önleyici maddeler, soy gazlar bulundurulur. Meselâ bir metalin alüminyum difüzyonu ile kaplanması demek olan kalorizasyon işleminde metal parça, içinde alüminyum tozu bulunan bir döner tanbur içerisine yerleştirilir. Demirin sementasyonunda sıcaklık 850°-950°C olur. Demirin çinko ile bu yoldan kaplanmasına şerardizasyon (shererdization) denir. Krom ile kaplama yapılırsa buna kromizasyon denir.

Pin (Vurma) kaplama (Peen plating): Kaplanacak metal parçalar, kaplamada kullanılacak metal tozu ve aktive edici bir çözelti ile birlikte bir döner tambur içine konulur. Tambur içinde düşerek darbe etkisi yapan metal parçalar da vardır. Rondela (pul), çivi, zincir gibi küçük parçalar bu metodla çinko, pirinç ve kadmium ile kaplanır.

Gaz kaplama: Kaplama için kullanılacak metalin gaz hâlindeki bileşiği, genellikle karbonili, kaplanacak cisimde iken cisim ısıtılır. Sıcak yüzeyde gaz hâlindeki bileşikten metal atomu ayrılarak yüzeyde toplanır. Bu usûlle daha çok nikel kaplama bâzan da krom ve demir kaplama yapılabilmektedir.

Vakumda yoğuşturma: Bu metodla döküm metaller ve plastikler de metalle kaplanır. Kaplama için kullanılacak metal, vakumda tungsten ısıtıcı ile ısıtılarak buharlaştırılır. Kaplanacak parçanın yüzeyi, temizlenmiş, düzeltilmiş ve cilâlanmış olarak metal buharı bulunan hücre içerisinde döndürülerek tutulur. Metal buharı soğuk parçanın yüzeyinde yoğuşur. Alüminyum, altın, gümüş ve buharlaştırılabilen diğer metaller bu amaçla kullanılır. Bu tür kaplamalar aşınmaya dayanıklı olmadığından, ayrıca bir lak ile kaplanır.

Kimyâsal indirgeme yoluyla kaplama (Electroless): Suda çözünen gümüş, altın ve bakır tuzlarının kuvvetli indirgeyici etkisi ile sulu ortamda indirgenmesi yoluyla cam (ayna yapımında olduğu gibi), plâstikler ve metaller kaplanabilmektedir.

Kimyâsal yer değiştirme yoluyla kaplama: Cisimler, çözeltiden yer değiştirme yolu ile bakır, altın, gümüş ve kalay ile kaplanabilir. Kaplama kalınlığı çok incedir (2,5x10-6 mm kadar).

Elektroliz yolu ile kaplama (Electroplating): Kaplanacak metal veya yüzeyi iletken hâle getirilmiş plâstik parça, kaplama için kullanılacak metalin tuzunun çözeltisi içerisinde katoda bağlanarak, metal katyonlarının, elektrik akımı geçirilerek kaplanacak yüzey üzerinde birikmesi ile gerçekleştirilir. (Bkz. Elektroliz)

Yaklaşık 33 tâne metal ile, sulu çözeltilerinin elektrolizinden kaplama yapılabilir. Diğer metaller ile kaplama yapmak için erimiş tuzları veya organik elektrolitleri elektroliz edilir. Yaklaşık 15 metal ile olan kaplama ticârî maksatlıdır. Bunlardan bâzıları: Bakır, gümüş, çinko, altın, platin, kadmiyum, kalay, kurşun, krom ve nikeldir.

Altın kaplama: Daha çok mücevherâta, çizilmeye karşı mukâvemetinden dolayı, kaplama yapılır. Bunun kalınlığı ucuz mücevherde 0.000001 cm, daha iyilerinde 0.000005 cm kadar kalınlıkta olabilir. Kalın altın kaplama, bâzı radar techizâtında ve elektrik kontaklarında kullanılır. Altın alaşımı kullanılarak câzip renkler elde etmek mümkündür. Meselâ gümüşle yeşil altın, bakırla gülrengi ve nikelle beyaz altın elde edilebilir. Bütün bunlarda %85 altın bulunur. Bu 20 ayar altın demektir. Altının pahalı olmasından dolayı, pratik olarak bütün altın kaplamalar seyreltik siyanür çözeltilerinden yapılır. Kalın altın kaplamalar, pirinç eşyânın seyreltik altın siyanür çözeltisine batırılmasıyla elde edilir.

Konversiyon (dönüştürme) kaplaması (Conversion plating): Metal yüzey, yeni bir bileşiğe dönüştürülmesi yolu ile dış etkilere dayanıklı hale getirilebilmektedir. Yüzeyde kimyâsal veya elektrolitik yoldan fosfat, oksit, kromat veya sülfür meydana getirilir.

Fosfat kaplama daha çok demir, çelik, çinko ve alüminyuma; oksit kaplama alüminyum, bakır ve çeliğe; kromat kaplama çinkoya, kadmiyuma, alüminyuma, bakıra, gümüşe ve magnezyuma; sülfür kaplamalar bakır, bakır alaşımları ve gümüşe uygulanır.

Ağaç kaplama: Marangozlukta, çeşitli ağaçlardan elde edilen çok ince ahşap levha ve ahşap bir eşyânın yüzeyinin bu tür levhalar yapıştırılarak örtülmesi işlemi. Maun, ceviz, abanoz, gül ağacı gibi parlak veya güzel renkli ahşap fildişi, bağa gibi değerli malzemelerden ince bir levha olarak kesilen desenlerin bir mobilyanın yüzeyine yapıştırılması işlemine de kaplama denir. Kaplama, az bulunmaları, ebatlarının küçük olması veya zor işlenmeleri sebebiyle masif olarak kullanılmayan güzel desenli ağaçlardan, mobilyacılıkta daha verimli bir şekilde faydalanılmasını sağlar.

Her tür kaplamanın üretilmesi temelde aynı ilkelere dayanır. Kaplama yapılacak ağaçtan kesme, biçme veya soyma yoluyla çok ince levhalar çıkartılır. Bu işlemler elle yapıldığında ortalama 3 mm kalınlığında levhalar elde edilebilirken, bugün teknolojinin gelişmesiyle yapılan modern makinalar sâyesinde 0,5 mm kalınlığına kadar seri olarak kaplama üretilebilmektedir. Bu kaplamalardan özel yapıştırıcılar, kurutma makinaları vb. ileri teknolojiye sahip makinalar sayesinde sağlam ve güzel sonuçlar alınmaktadır.

Günümüzde düşük nitelikli ahşaplar veya sunta gibi sun’î ahşapların yüzeylerini kaplamak için ince uzun kaplama levhaları yaygın olarak kullanılır. Daha değerli olması istenen mobilyalarda ise kaplama levhalardan kesilen küçük parçalar, belli bir çerçeve içine, ağaç damarlarının çeşitli yönlere getirilmesiyle basit veya karmaşık desenler meydana getirecek şekilde yapıştırılır. Bu yöntemle yapılan kaplamalarda ışığın yönüne göre ton değişmeleri görülür.


Son takip: 24.06.2019 - 11:26
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Tüm Konular A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z


· HiSSE SENEDi (Bkz. Menkul Kıymetler) · BOYLE-MARiOTTE KANUNU · BüYüKELçi · OTOSKLEROZ · çULHAKUşU (Bkz. Baştankara) · EMEVîLER · KöRBARSAK · ZELZELE · TAVşAN DUDAK · KU-KLUX KLAN · EBCED HESaBI · LiTARJ · ALEV MAKiNASI · AZERi iBRAHiM çELEBi · OğUZ KAğAN DESTANI · BEYiN Göçü · HOKKABAZ · ViTES · KiRMaNi · AHMED RASiM · KARDiYOLOJi · MEHMED PAşA (Tabanıyassı) · PLEBiSiT · DOLAşIM SiSTEMi · SERA GöLü · iNöNü MUHaREBELERi (Bkz. istiklâl Harbi) · YATAğAN TERMiK SANTRALi · AMME HiZMETi · PULiTZER MüKaFaTI (ARMAğANI) · GöKTüRK ABiDELERi (Bkz.Orhun abideleri) · GöK MEKANiği · ANDIZ (Juniperus drupacea) · iMaM-I ZüFER · ANASON (Pimpinella anisum) · SüHREVERDiYYE · SARISABIR (Bkz. öd Ağacı) · ARMUT (Pyrus communis) · TREN · HASSaN BiN SaBiT · MOZART, Wolfgang Amadeus · iPEKBöCEği (Bombyx mori) · HAZARLAR · TEYP · şAP · GALBRAITH, J.Kenneth · KATETER · LINCOLN, Abraham · KiBRiTOTU (Lycopodium) · KOLi BASiLi · EBu KATaDE · Minare
· HAZiNE-i EVRaK · KATSAYI · SOLAKLAR · DIşişLERi BAKANLIğI · KIZAMIKçIK · PATEN; (Bkz. Patinaj) · PiYaLE PAşA · PROTOKOL (Bkz. Teşrifâtçılık) · çAP · TEPEDELENLi ALi PAşA · PASTöRiZASYON · BAYEZiD KULESi · ADSORBSiYON (Bkz. Yüzeye Tutunma) · KARDiYOLOJi · EL çATLAMASI · A · AB-I HAYAT · ABA · ABAKA HAN · ABBAS HiLMi - I · ABC SiLAHLARI · ABDAL (EBDAL) · ABDALiYE DEVLETi · ABDUH · ABDULLAH BiN MES’UD · ABDULLAH BiN REVAHA · ABDULLAH BiN SEBE’ · ABDULLAH ZüHDi · ABDULLAH ZüHDi EFENDi · ABDURRAHMAN NESiB EFENDi · ABDURRAHMAN TAGi (TAHi) · ABDURRAHMAN şEREF · ABDi PAşA (Nişancı) · ABDüLAZiZ HAN · ABDüLEHAD · ABDüLFETTAH - I AKRi · ABDüLGANi NABLüSi · ABDüLHAY CELVETi · ABDüLKAHiR SüHREVERDi (Ebü'n-Necib) · ABDüLKERiM SATUK BUğRA HAN
· Ashabi kiram · Bitkiler · Cumhurbaşkanları · Dünya Devletleri · Dünya Dinleri · Dünya Şehirleri · Evliyalar · Hastalıklar · Hayvanlar · Hükümdarlar · Irklar · Kahramanlar · Latin Alfabesi · Meslekler · Osmanlı Padişahları · Osmanlı Savaşları · Peygamberler · Sağlık Bilgileri · Siyasetçiler · Spor Dallari · Tarihteki Devletler · Türkiye Şehirleri · Yazarlar · İslam Alimleri · İslami Mezhepler · Şahıslar · Şairler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber