Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 10. yilinda
IHYA ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
REHBER ANSIKLOPEDISI
SPONSORLU BAGLANTILAR
Secme Konular
· Arabi Aylar
· HANEFi MEZHEBi
· PRATiK BiLGiLER
· HENDEK SAVAşI (Ahzâb Gazâsı)
· KADiSiYE SAVAşI
· ENDüLüS EMEVi DEVLETi
· pH öLçEği (pH Cetveli)
· YERMüK SAVAşI
· KENDiR-KENEViR (Cannabis sativa)
· MUSUL MESELESi

Burayada Bak
· YüKSEK ATLAMA (Bkz. Atletizm)
· DENiZşAKAYIKLARI (Actiniidae)
· KATILAşMA (Bkz. Donma)
· MARKi
· NüKLEER SiLAHLAR
· PERSEPOLiS
· PiROMETRE (Bkz. Termometre)
· SER (Bkz. Sera)
· SiNaN PAşA (Hadım)
· SOğUTMA
· SüZGEç (Bkz. Filtre)
· şEKERKAMIşI (Saccharum officiarum)
· TELEM (Bkz. Teleemprimör)
· TERMOSTAT
· TURşU

Son Okunanlar
· iMaM-üL-HAREMEYN
· GAZEL (Bkz. Nazım şekilleri)
· iDaDi
· REFERANDUM
· FiLiPiNLER
· ARK KAYNAğI (Bkz. Kaynak)
· BENi KAYNUKA
· MEZOMORTO HüSEYiN PAşA
· YEşiL TüRBE
· CUMHURBAşKANLIğI KONSEYi

Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z

İMÂM-ÜL-HAREMEYN

Şafiî mezhebinde fıkıh âlimi ve İmâm-ı Gazâlî hazretlerinin hocalarından. Adı Abdülmelik bin Abdullah bin Yûsuf Cüveynî’dir. 1028 (H. 419) de Cüven’de doğdu. 1085(H. 478) te Nişâbur’da vefât etti.

İlk hocası, babası Muhammed Cüveynî’dir. Sonra Ebû Kâsım İsfehânî’den, Ebû Hasan Muhammed Müzekka’dan, Ebû Abdullah Habbâzî’den ilim tahsil etmiştir. İmâm-ül Haremeyn, fıkıhta, usûlde, kelâmda kendisine has, fakat Ehl-i sünnetten ayrılmayan bir yol tâkib etmiştir. Bu büyük âlim, gâyet fasih bir hatip, pek hassas ruhlu bir edipti. Saatlerce ders verir ve ifâdelerindeki belâgat ve âhenk, hiçbir sekteye uğramazdı. Sözlerindeki âhenk, akmakta olan berrak bir nehrin akışını andırırdı. Vâzlarındaki tesir dinliyenleri, ceryana tutulmuş gibi titretirdi. Dokunaklı bir beyit okunduğu veya mâneviyâta âit bir söz söylendiği zaman duygulanır, gözlerinden yaşlar akardı.

Tasavvuftan da büyük pay ve zevk almış, güzel ahlâkı kendisinde toplamıştı. Bunun için gâyet mütevâzî, insaflı ve kadirşinastı. Huzûrunda söylenilen her sözü nezâketle dinler, hoşuna giderse takdir eder, faydalı görürse, ondan istifâde ettiğini söylemekten çekinmezdi. Ara sıra şiir söyler, fakat manzûmelerini başkalarına okumazdı. İmâm-ı Gazâlî’yi yetiştiren bu büyük âlimin bir şiiri şöyledir:

Ey kardeşim, ilme altı şey kavuşturur,

Ve bunları genişçe sana edeyim beyan:

Zekâ, heves ve gayret, yetecek kadar da mal,

Bir üstâdın telkini, ayrıca uzun zaman.

İmâm-ül-Haremeyn henüz yirmi yaşına girmek üzereyken, babası vefât etmiş, kendisi de onun yerine müderris olmuştur. Bir taraftan yüzlerce talebeye ders veriyor, bir taraftan da ilmini arttırmak için Beyhekiyye Medresesine giderek, büyük âlim Ebü’l-Kâsım’ın derslerine devâm ediyordu. Daha sonra Nişâbur’dan Sirmenrey’e, sonra Bağdât’a giderek, oranın âlimleri ile görüşmüş ve onlarla sohbet etmiş, zamanla şöhreti her tarafa yayılmıştı.

Sonra Hicaz’a giderek, Mekke-i mükerreme ve Medine-i münevverede dört sene kalmış, ilim ve ibâdetle meşgul olmuş ve “İmâm-ül-Haremeyn” yâni Mekke ve Medîne imâmı, Mekke ve Medîne’nin en büyük âlimi ünvânını almıştı. Nihâyet Alparslan Selçuklu Devletine sultan olması üzerine, âlimlere çok kıymet verdiğinden, İmâm-ül Haremeyn, vatanı olan Horasan’a dönmüştür.

Vatanına gidince Nişâbur’daki Nizâmiye Medresesi müderrisliğine getirildi. Zamânın hükümdâr ve devlet ricâlinden büyük hürmet görmeye başladı. O muazzam ilim müessesesinde otuz sene kadar ilim yaymaya muvaffak oldu. Bir aralık da İsfehan’a giderek, Nizâmülmülk ile görüşmüş sonra tekrar Nişâbur’a dönmüştür.

İmâm-ül Haremeyn’in birçok kıymetli eserleri vardır. Bir kısmı şunlardır: Et-Tefsîr, Eş-Şâmil fî Usûliddîn, El-Burhan fî Usûlül-Fıkh, El-Gıyâsi (Vezir Gıyasuddîn Nizâmülmülk nâmına yazılmıştır.), Mugîs-ül-Hak fî İhtiyârî Ehak (Bu eserinde dört mezhepten birine uymanın vâcib (lâzım) olduğu ve dört mezhepten birine uymamanın felâket olduğunda icmâ bulunduğunu bildirmiştir.), Nihâyet-ül-Matrab fî Dirâyet-il Mezheb (Fıkha dâir olup, dört cilttir. Bunu Mekke-i mükerremede yazmaya başlayıp Nişâbur’da tamamlamıştır. Âlim İbn-i Hallikân onun bu eserini çok övmüştür.)


Son takip: 04.04.2020 - 05:08
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Tüm Konular A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z


· YAğLAMA · AY TAKViMi (Bkz. Arabi Aylar) · NaHiD SIRRI öRiK · MANGIR · BAYBURT · TEYEMMüM · KiVi (Actinidia chinensis) · OSMANZaDE TaiB · KALSiYUM KARBiT (Kalsiyum Karbür) · HAZIM · MERMi · KELAYNAK KUşU (Geronticus eremita) · YAğMUR BOMBASI (Bulut Tohumlama) · ROBOT · KULP · HARMONiK DiZi VE SERi · FIRIN · HAFRiYAT · UZUN öMER · RUTENYUM · SADaRET KETHüDaSI · AMRE BiNTi ABDURRAHMAN · ELEKTRONiK aLETLER · MUiNüDDiN SüLEYMaN PERVaNE (Bkz. Pervâneoğulları) · TUTUKLAMA (Bkz. Tevkif) · TERaZi · KOSOVA MEYDAN MUHaREBELERi · iBN-i HüMaM · ZENDLER · KAYIK · NişANCI · GöBEK · EVLiYa · HIZIR çELEBi · KESTaNE (Castanea sativa) · DOğRU AKIM (Bkz. Elektrik Akımı) · iLaN · AVRUPA iNSAN HAKLARI DiVANI · FLORYA (Chloris chloris) · MEKTUP (Bkz. Edebi Türler) · ARiF NiHAD ASYA · LaiKLiK · şaHPuR · HANBELi MEZHEBi · PiRiNç (Kimyâ) · ATOM ENERJiSi (Bkz. Nükleer Enerji) · KILIç ARSLAN-III · iHVaNü’S-SAFa · NiYOBYUM · iMaM-I aSIM (Bkz. asım binBehdele) · Minare
· ALAYBEYi (Bkz. Alay) · ALçI · ALEM · ALFA TANECiği · ALKALi · ALKALi METALLER · ALLENDE GOSSENS · ALLOTROPi · ALMANAK · ALMANYA (Bkz. Birleşik Almanya) · ALTIN PORTAKAL FiLM şENLiği (Antalya) · ALTiMETRE · ALi BiN ABBAS EL-EHVEZi · ALKAME BiN KAYS · ALi BiN iSA EL-CERRAH · ALi FUAD TüRKGELDi · ALi PAşA (Moldovancı) · ALi RAMiTENi · ALi SEMERKANDi · ALi şiR NEVAi · ADANA · ADAPTöR · BiZON (Bison bison) · SiNEKLER (Bkz. çiftkanatlılar) · iBN-i RüşD · iSEDAK (Bkz. islâm Ekonomik ve Ticârî işbirliği Dâimî Komitesi) · şEFaAT · MiSKFaRESi (Fiber zibethicus) · LONDRA · MANTAR ZEHiRLENMESi · GOEBBELS, Joseph Paul · YAşNaME · AYSBERG (Buzdağı) · KöSE MiHAL · DONANMA-YI HüMaYuN · SULEYHiLER · çUHADAR · PASTöRiZASYON · ATOM · AVRUPA PARA BiRiMi (ECU)
· Ashabi kiram · Bitkiler · Cumhurbaşkanları · Dünya Devletleri · Dünya Dinleri · Dünya Şehirleri · Evliyalar · Hastalıklar · Hayvanlar · Hükümdarlar · Irklar · Kahramanlar · Latin Alfabesi · Meslekler · Osmanlı Padişahları · Osmanlı Savaşları · Peygamberler · Sağlık Bilgileri · Siyasetçiler · Spor Dallari · Tarihteki Devletler · Türkiye Şehirleri · Yazarlar · İslam Alimleri · İslami Mezhepler · Şahıslar · Şairler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber