Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 10. yilinda
IHYA ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
REHBER ANSIKLOPEDISI
SPONSORLU BAGLANTILAR
Secme Konular
· Arabi Aylar
· HANEFi MEZHEBi
· PRATiK BiLGiLER
· HENDEK SAVAşI (Ahzâb Gazâsı)
· KADiSiYE SAVAşI
· ENDüLüS EMEVi DEVLETi
· pH öLçEği (pH Cetveli)
· KENDiR-KENEViR (Cannabis sativa)
· YERMüK SAVAşI
· MUSUL MESELESi

Burayada Bak
· BERKELYUM
· KATILAşMA (Bkz. Donma)
· LINDBERGH, Charles Augustus
· MOLiBDEN
· PiYaLE PAşA
· SüRNaME (Bkz. Nazım şekilleri)
· VALF
· ARTiSTiK PATiNAJ (Bkz. Patinaj)
· CEVDET SUNAY
· DEFiBRiLASYON
· KATSAYI
· LöSEMi (Bkz. Kan Kanseri)
· TüSiAD (Bkz. Türk Sanâyicileri ve işadamları Derneği)
· WHO (Bkz. Dünyâ Sağlık Teşkilâtı)
· YEM

Son Okunanlar
· iBRaHiM DESuKi
· KARA KUVVETLERi
· ZiL (Elektrik)
· ET
· iDRiSi
· CELDEKi
· REFLEKS
· iCMa
· METANOL (Bkz. Alkoller)
· BALIKçIL (Ardea)

Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z

İBRÂHİM DESÛKÎ

evliyânın büyüklerinden. İsmi, İbrâhim bin Ebü’l-Mecd’dir. Künyesi Ebü’l-Ayneyn, lakabı Burhâneddîn’dir. Desûkî nisbesiyle meşhur olmuştur. Babası, Rıfâiyye yolunun büyüklerinden Ebü’l-Feth bin Ebi’l-Ganâim el-Vâsıtî’nin dâmâdı ve halîfesi Ebü’l-Mecd’dir. Hazret-i Ali’nin soyundandır. Mısır’da, Nil Nehrinin batı tarafındaki Desûk kasabasında 1235 (H.633)te doğdu. 1277 (H. 676) de vefât etti. Doğduğu gün Ramazân-ı şerîf ayının başına geldiği için gündüz süt emmedi.

İbrâhim Desûkî, küçük yaştan îtibâren aklî ve naklî ilimleri tahsil etti. Arapça, Farsça, Süryânice ve İbrâniceyi öğrendi. İlimde üstün dereceye ulaştıktan sonra tasavvufa yöneldi. Babası gibi Rıfâiyye yoluna intisâb etti. Sühreverdiyye tarîkatı büyüklerinden Şeyh Necmeddîn İsfehânî’nin de sohbetinde bulunarak, bu yoldan da icâzet aldı. Şâziliyye ve Şeyh Ebû Midyen Mağribî’nin mensûb olduğu Medyeniyye yolundan da hırka giydi. Zamânındaki tasavvuf büyüklerinin sohbetlerinde bulunup, dört yolda da kemâle geldi. Tasavvufta yüksek derecelere kavuşup, kutuplardan, efrâddan olup gavsiyyet-i kübrâ makâmına ulaştı. Cömertliğiyle temâyüz eden İbrâhim Desûkî, Bedeviyye, Şâziliyye, Sühreviyye ve Rıfâiyye yollarının âdâb ve usûllerini birleştirerek, Desûkiyye yolunun usûllerini ortaya koydu. Pekçok talebe yetiştirdi. İslâm dîninin emirlerini yapıp, yasaklarından sakınma husûsunda son derece titiz ve dikkatliydi.

Uzun müddet Allahü teâlâya ibâdetle meşgul olan, talebe yetiştiren ve birçok kıymetli eser yazan İbrâhim Desûkî, ömrünün sonuna yakın, yerine, vazifesini yürütecek vekil tâyin ettikten sonra Desûk’ta vefât etti.

İbrâhim Desûkî’nin güzel sözlerinden bâzıları:

“Derviş kimse, yalnız dışını değil, içini de temiz tutmalıdır.”

“Ey evlâdlarım! Bütün dervişler ve fakirler benim sevgililerimdir. Siz de onları seviniz ve şefkat gösteriniz.”

“Ey talebelerim! Biliniz ki, bizim yolumuzun esâsı, zarûrî olan ile yetinmektir. Sonsuz saâdeti arzularsınız, her hususta fakirliği, yâni Allahü teâlâdan başkasına muhtâc olmamayı beğeniniz.”

İbrâhim Desûkî talebesinden birine buyurdu ki:

“Ey gözümün nûru evlâdım. Her şeyden evvel içindeki nefis denilen ejderi öldür. Yüzünü toprağa sür. Hatâ ve isyânını kabul ve îtirâf et. Yaptığın hatâ dolu ibâdetlerin yüzüne çarpılmasından kork. Allahü teâlâ kullarının kalbine bakar. Ey insanlar, o hâlde kalplerinizi temiz tutunuz. Kalbinizde yalnız ihlâs ve istikâmet bulunsun.”

İbrâhim Desûkî hazretleri, talebesi olmak isteyen birine de şunları söylemiştir:

“Ey oğul! Eğer tövbe etmek istiyorsan, bunu şakaya alma. Oyuncak zannetme. Tövbe ettim, demek sûretiyle yalnız dil tövbesi yapmak insana hiç bir şey kazandırmaz. Hakîkî tövbe kulun kendi kalbini, mahlûkâtı düşünmekten ve hâtırlamaktan kurtarabilmesi ile mümkün olur. İşte ancak kalbi böyle olan kimselerin tövbesi makbuldür. Kalbin böyle olabilmesi için, insanın evvelâ kendi nefsini dizginlemesi, sonra da tâatlarını ihlâs üzere inşâ etmesi lâzımdır. Bundan sonra da evliyâ-yı kirâmın menkıbe ve sözlerini okumalıdır.”

“Kişi Rabbi’ne kavuşması için O’nun uğrunda vücudundaki yağlar eriyip ciğerlerinin parçalanması gerekir. Kalbin fâni arzulara karşı meyletmemesi lâzımdır. Ancak bu şekilde olduktan sonra aradan perdeler kalkar. Perde kalkınca da ilâhî hitap duyulur ve levh-i mahfuzdaki işâretler okunur. Pek gizli mânâlar bile kendiliğinden çözülür.”

“Müslüman, dilini,İslâmiyetin men ettiği şeylerle kirletmemelidir.”

“Hiçbir evliyâ, bütün insanlara şefkat ve merhamet göstermedikçe ve ayıpları olursa onları örtmedikçe kemâle eremez.”

“Seven sevilir, hor gören hor görülür.”

“Allahü teâlâya itâat edene insanlar itâat eder.”

“İlim, kulluğun gerçek mânâsını anlamak ve Hakk’a tam kulluk etmek içindir.”

“Gıybet, yalancıların meyvesi, fâsıkların ziyafeti, kadınların sakızıdır.”

“Cenâb-ı Hak şu kimseleri sever: İffetli ve kalbi temiz olanı, elini fenâlıktan men edeni, dilini gıybetten ve lüzûmsuz sözden koruyanı, edep yerine sâhib olanı, iyilik, ikrâm ve ihsâna koşanı, dâimâ Allahü teâlâyı hatırlayanı...”

İbrâhim Düsûkî’nin sözlerini İmâm-ı Şa’rânî müstakil bir kitap hâlinde toplamıştır.


Son takip: 21.07.2019 - 12:16
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Tüm Konular A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z


· ALiTERASYON (Bkz. Kafiye) · PARiS BARIş KONFERANSI · KAMçILILAR (Flagellata) · iNSAN HAKLARI · GEBELiK · MAHşER · iMBiK · BAHRiYE NEZARETi · EBu YuSUF · AMiP (Amoeba) · BANLiYO · şAH iSMaiL-I · DAMLATAş MAğARASI · çEçEN-iNGUş CUMHuRiYETi · HASAN BASRi çANTAY · MURaD HAN-V · DaiRE · YALANCI SAFRAN (Bkz. Aspir) · HüNKAR iSKELESi ANTLAşMASI · SOREKS (Sorex) · CUMa · iSKONTO · BOğUMLUCAOTU (Polygonatum multiflorum) · ZENCEFiLGiLLER (Zingiberaceae) · OK VE OKçULUK · iSEDAK (Bkz. islâm Ekonomik ve Ticârî işbirliği Dâimî Komitesi) · HANZALA BiN EBi aMiR · YuSUF ALEYHiSSELaM · MASAJ · LONCA · ADALE AğRISI · FiLiSTiN, · KöPRüLü MEHMED PAşA · HUCViRi · CiHANGiR şAH · KAPTAN-I DERYa · iLYADA VE ODYSSEiA · CAZGIR · CELaLEDDiN RuMi (Bkz. Mevlânâ Celâleddîn Rumî) · GaFiKi · AYAK · ENTEGRE DEVRELER · PiEZOELEKTRiK · DEPREM (Bkz. Zelzele) · KaTiB çELEBi · EuZü BESMELE · MiTOZ BöLüNME · NiAGARA şELaLESi · NAZIM şEKiLLERi · ROTARY KULüP (Rotary International) · Minare
· DEVETABANI (Bkz. öksürükotu) · PSiKANALiZ · AFOROZ · çAMGiLLER (Pinaceae) · üRüN · VALF · ESRAR · KUDRET NARI (Momordica charantia) · MAXWELL, James Clerk · MANOLYA AğACI (Magnolia grandiflora) · EVRENOSOğULLARI · AşiR · NECMEDDiN-i KüBRa · KALDIRAç · TRiSTöR · YüZYIL SAVAşLARI · KARA YUSUF BEY · KALSaDi · GRiP · TANSU çiLLER · UYUZOTU (Scabiosa maritima) · şEFTaLi (Prunus persica) · BüYü · AMiN ALAYI · MANiK DEPRESSiF · MOLiBDEN · HAPiSHaNE · LiTOSFER (Bkz. Dünyâ) · LEYLEK (Ciconia) · ZERRiN (Bkz. Nergis) · CüZZAM · AşINMA (Bkz. Erozyon) · KANADA · BRONZ · iKLiM · MALDiVLER · ORTANCA (Hydrangea) · DYER, Reginald Edward Harry · BAHADIR şAH (Bkz. Nizamşahlar) · LEiBNiZ (Gottfried Wilhelm)
· Ashabi kiram · Bitkiler · Cumhurbaşkanları · Dünya Devletleri · Dünya Dinleri · Dünya Şehirleri · Evliyalar · Hastalıklar · Hayvanlar · Hükümdarlar · Irklar · Kahramanlar · Latin Alfabesi · Meslekler · Osmanlı Padişahları · Osmanlı Savaşları · Peygamberler · Sağlık Bilgileri · Siyasetçiler · Spor Dallari · Tarihteki Devletler · Türkiye Şehirleri · Yazarlar · İslam Alimleri · İslami Mezhepler · Şahıslar · Şairler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber