Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 10. yilinda
IHYA ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
REHBER ANSIKLOPEDISI
SPONSORLU BAGLANTILAR
Secme Konular
· Arabi Aylar
· HANEFi MEZHEBi
· PRATiK BiLGiLER
· HENDEK SAVAşI (Ahzâb Gazâsı)
· KADiSiYE SAVAşI
· ENDüLüS EMEVi DEVLETi
· pH öLçEği (pH Cetveli)
· YERMüK SAVAşI
· KENDiR-KENEViR (Cannabis sativa)
· MUSUL MESELESi

Burayada Bak
· iSLaM EKONOMiSi (Bkz. iktdisâdî Sistemler)
· POLARiMETRE (Bkz. Optik)
· YüKSEK ATLAMA (Bkz. Atletizm)
· DENiZHIYARLARI (Holothuroidea)
· iMaM-I EBu YuSUF (Bkz. Ebu Yusuf)
· KARL-XII (Bkz. Demirbaş şarl)
· KUBBE VEZiRLERi (Bkz. Vezirler)
· LAKiT (Bkz. Lukata)
· NEON
· NüKLEER SiLAHLAR
· OPERET (Bkz. Edebî Türler)
· SiNaN PAşA (Hadım)
· SüRNaME (Bkz. Nazım şekilleri)
· TüCCAR (Bkz. Tâcir)
· ANDROPOV, Yuriy Vladimiroviç

Son Okunanlar
· iBN-i MaCiD
· EMPERYALiZM (Sömürgecilik)
· şiRKET-i HAYRiYE
· HaFIZ-I POST
· HiDROJEN
· KADIN TUZLUğU (Bkz. Amberparis)
· MAZI (Bkz Meşe)
· NiLüFERGiLLER (Nymphaeaceae)
· DiVaNü LüGATi’T-TüRK (Bkz. Kaşgarlı Mahmud)
· BERMEKiLER

Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z

İBN-İ MÂCİD

on beşinci asırda, Arabistan’da yetişmiş meşhur Müslüman coğrafyacısı ve denizcisi. İsmi, Ahmed bin Mâcid bin Muhammed bin Amr, lakabı Şihâbüddîn’dir. Eserlerinden anlaşıldığına göre, 15. asrın ilk yarısında, takriben 1435 (H. 839) senesinde Arabistan’ın Umman sâhilindeki Culfan bölgesinde doğdu. 1501 (H. 907) senesinde vefât etti.

Kendisi gibi âlim olan babası ve dedesinden din ve fen bilgilerini öğrendi. Küçük yaştan îtibâren denizciler arasında yetişti. Denizcilik ilim ve sanatını ve târihini iyice öğrendi. Aynı zamanda iyi bir edip oldu. Portekizli ünlü denizci Vasko de Gama’ya rehberlik ederek gemisiyle onu Hindistan’a götürdü.

Birçok araştırmalarda bulunan İbn-i Mâcid, bâzı deniz cisimlerinin, ağaç ve balıkların yaydığı fosfor ışınları sebebiyle bölge tâyini yapılabileceğini, bunun astronomik hesaplamalarda, yıldızların mesâfelerini tâyinde yanıltıcı etkisi olabileceğini keşfetti. Astronomik hesaplamalarda usturlâb âletini çok mükemmel bir şekilde kullandı. Pusula bozulduğu zaman, değişik metodlarla yönün nasıl tâyin edilebileceği husûsunda önemli bilgiler ortaya koydu. Pusulanın tam ve doğru bilgi vermesi için gerekli hususları tesbit ederek açıkladı.

Yazdığı eserlerinde kendinden önce gelen bütün deniz bilimcilerinin ortaya koydukları bilgi ve teknikleri özetledi. Bunlara ilâve olarak kendi araştırma, inceleme ve tecrübeleri sonucu elde ettiği yeni bilgi ve netîceleri de kaydetti. İbn-i Mâcid, nazarî bilgilerden çok, pratik bilgilere önem verdiğinden, eserlerinde Batlemyüs coğrafyasına uymadı. Eski Yunanlıların ortaya koydukları nazariyelere de îtibâr etmeyerek tecrübe ve müşâhadelerinin sonuçlarını ortaya koymaya çalıştı. Eserlerinde, Hindistan, Endonezya, Kızıldeniz, Akdeniz bölgeleri ile ilgili çok ilgi çekici bilgiler ve hikâyelere yer vermiştir.

Eserleri:

Kitâb-ül-Fevâid: En önemli eseri olup, bir giriş ile on iki bölümden meydana gelmektedir. İbn-i Mâcid, bu eserinde, gemicilik, denizcilik hakkında gemicilikte kullanılan âletler, denizde yıldızlar vâsıtasıyla yön tâyini, sâhillerin tesbiti, rüzgârları, med ve cezir olaylarını, güneş ve ay tutulmalarını ve bunların hesaplanmasını açıklamıştır. Astronomi, coğrafya ve matematik konularında denizcilerin okuması ve bilmesi gereken eserlerin tanıtımını yapmıştır.

Beytülibreyi, yâni gemilerde kumanda odasının ve pusulanın önemini, gemilerin inşâ metodlarını ve techizâtını ve personelin nasıl yetiştirileceğini îzâh etmiştir. Seyrüseferde istifâde edilecek çeşitli işâret ve alâmetleri anlatmakta, muhtelif denizlere âit kuş ve balıklar ile bu yörelerin tanınmasını îzâh etmiştir. Arabistan, Afrika, Kızıldeniz, Hind Okyanusu ve Büyük Okyanus sâhillerini, belli başlı büyük adaları ve sâhillerini, Bahreyn, Madagaskar, Cava, Sumatra, Seylan, Zengibar adaları ile sâhilleri hakkında bilgi vermektedir.

Diğer önemli eseri Hâviyet-ül-İhtisâr’dır. Bin beyitten meydana gelen eser, on bir bölüm hâlindedir. Eserde, gemilerin yaklaşabileceği deniz sâhillerindeki işâret ve alâmetleri, denizciler için lüzûmlu astronomik bilgiler, vakitler, gün, hafta, ay ve yılların hesaplanması üzerinde durulmaktadır. Kamerî ve Şemsî yılın îzâhı yapılmaktadır. Yıldızlar ile bölge tâyinini açıklamaktadır. Muhtelif deniz yollarını târif ederek, sâhillerin mesâfelerini belirtmektedir. Zamânın hesaplanması ve mesâfelerin ölçümü üzerinde durmaktadır. Denizlerin ölçümü ele alınmıştır. Burçlar ve yıldızlar vâsıtasıyla takvimin ve zamânın hesaplanması metodları îzâh edilmiştir.

İbn-i Mâcid’in yazdığı diğer eserlerin bilinenleri şunlardır: 1) El-Kasîdet-ul-Müsemmât bil-Hediyyeti, 2) El-Merâsî alâ Sâhil-il-Hind-il-Garbiyye, 3) Şerh-uz-Zehebiyye, 4) Kitâb-ül-Menâfî.

Ünlü Osmanlı denizcisi Seydi Ali Reis, Muhît adlı eserinde İbn-i Mâcid’in eserlerinden istifâde etmiştir.


Son takip: 20.01.2020 - 06:23
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Tüm Konular A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z


· RUAM · ZAPPELiN, Ferdinand Von · BERBERiLER · KOBAY (Cavia porcellus) · ENVER SEDAT · RöPORTAJ · YATAğAN TERMiK SANTRALi · BAKü · PiROKSEN · GöZ · OKSiJEN · KIMIZ (Milchwein, Kumis, Kumyss) · YAğMUR · TERBiYUM · MiLLET VEKiLi (Bkz. Türkiye Büyük Millet Meclisi) · EşDEğER AğIRLIK (Ekivalent Ağırlık) · BAYRAM ALAYI · ANiZET (Pimpinella anisetum) · MEHMED RAUF · KENDiR-KENEViR (Cannabis sativa) · DEDE KORKUD · BAZ · ARAL GöLü · BALKAN YARIMADASI · BAHTiYAR VAHABZADE · ANTiGUA VE BARBUDA · GüNEş RüZGaRI (Bkz. Astronomi) · ZEKERiYYa ALEYHiSSELaM · iZDüşüM · DEDE EFENDi · işKEMBE (Rumen) · PAPA · EZiK · KABiR · YUSUF · RIZA NUR · KüPEçiçEği (Fuchsia) · MEME · FLEMiNG, Alexander · KANARYAOTU (Senecio vulgaris) · DOğRU YOL PARTiSi (DYP) · NUH ALEYHiSSELaM · DOMUZBALIğI (Phocaena phocaena) · KLORBENZEN · RüYa · ELBA · YAVşANOTU (Artemisia) · KIZILAY · SERAMiK · BEYşEHiR GöLü · Minare
· OKLUKiRPi (Hystrix) · PiSiBALIğI (Limanda Limanda) · YOğURT · FiZiK TEDaVi · MiHRiMAH SULTAN CaMii · ELEKTRiKi ALAN · NaSIRiLER (Bkz. Benî Ahmer Devleti) · AB-I HAYAT · TENKiT (Bkz. Edebî Türler) · SüLEYMaNiYE CaMii · PLüTON · STERiLiZASYON · SAKSONLAR · HAMDULLAH HAMDi · MiKROP · BULUT (Bkz. Atmosfer) · şEYH GaLiB · DaRüLHARB · AHi EVREN · SANSüR · SOLUCAN (Toprak solucanı= Lumbricus terrestris) · çAVUşKUşU (Upupa epops) · ALTERNATiF AKIM (Bkz. Elektrik Akımı) · KARBONHiDRATLAR · MüSHiL · KaDI HAN · MAURiTiUS · MüHiMMAT (Cephâne) · TOP ARABACILARI OCAğI · KADiFE · OTAğ · KAZAN · IRAK SELçUKLULARI · CEM SULTAN · KORE (GüNEY) · SEFaRETNaME · PELOPONNES HARBi · iSMaiL SAFa · EHL-iSALiB · GALALiT
· Ashabi kiram · Bitkiler · Cumhurbaşkanları · Dünya Devletleri · Dünya Dinleri · Dünya Şehirleri · Evliyalar · Hastalıklar · Hayvanlar · Hükümdarlar · Irklar · Kahramanlar · Latin Alfabesi · Meslekler · Osmanlı Padişahları · Osmanlı Savaşları · Peygamberler · Sağlık Bilgileri · Siyasetçiler · Spor Dallari · Tarihteki Devletler · Türkiye Şehirleri · Yazarlar · İslam Alimleri · İslami Mezhepler · Şahıslar · Şairler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber