Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 10. yilinda
IHYA ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
REHBER ANSIKLOPEDISI
SPONSORLU BAGLANTILAR
Secme Konular
· Arabi Aylar
· HANEFi MEZHEBi
· PRATiK BiLGiLER
· HENDEK SAVAşI (Ahzâb Gazâsı)
· KADiSiYE SAVAşI
· ENDüLüS EMEVi DEVLETi
· pH öLçEği (pH Cetveli)
· YERMüK SAVAşI
· KENDiR-KENEViR (Cannabis sativa)
· MUSUL MESELESi

Burayada Bak
· NüKLEER SiLAHLAR
· PERSEPOLiS
· SüZGEç (Bkz. Filtre)
· ANDROPOV, Yuriy Vladimiroviç
· DENiZşAKAYIKLARI (Actiniidae)
· SiNaN PAşA (Hadım)
· TERMOSTAT
· VALF
· ZAMAN AşIMI (Bkz. Mürur-ı Zaman)
· BAC
· COULOMB
· EHL-iSALiB
· GESTAPO
· KARIN
· PiROMETRE (Bkz. Termometre)

Son Okunanlar
· iBN-i ASaKiR
· KAMULAşTIRMA (Bkz. istimlâk)
· KOLLEKTiF şiRKETi (Bkz. şirketler)
· JiLET (Bkz. Traş Bıçağı)
· ABDULLAH BiN öMER
· ANTiJEN (Bkz. Antikor)
· GOTLAR
· BEHçET MUSTAFA EFENDi
· BUHAR TüRBiNLERi
· KüRE

Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z

İBN-İ ASÂKİR

on ikinci yüzyılda Şam’da yetişen hadis ve fıkıh âlimi. İsmi; Ali bin Hasan bin Hibetullah’tır. Künyesi Ebü’l-Kâsım olup, Dımeşkî nisbesiyle bilinir ve İbn-i Asâkir lakabı ile meşhûrdur. Ayrıca Sadrülhuffâz, Nâsırüssünne, Cemâlüssünne, El-Hâfız lakabları vardır. 1105 (H. 499) senesinde Şam’da doğdu. 1175 (H.571) yılında Şam’da vefât etti. Zamânın sultânı Selâhaddîn-i Eyyûbî’nin de hazır bulunduğu cenâze namazından sonra Bâbüssagîr Kabristânında defnedildi.

Küçük yaşta ilim öğrenmeye başlayan İbn-i Asâkir, üç yüz kadar âlimden ilim tahsil etti. İlim için seyâhatlere çıktı ve zamânın meşhur âlimlerinden ilim öğrendi. Hadis ilmini Şam’da: Ebü’l-Kâsım en-Nesîb, Sebî’ ibni Kırât, Ebü’l-Hasan Sülemî, Ebû Târih el-Hanâî, Ebü’l-Hasan ibni Mevâzînî’den; Bağdat’ta: Ebül-Kâsım Dîneverî, Ebü’l-Gâlib ibni Bennâ, Ebû Abdullah el-Bârî’den; Mekke’de: Abdullah bin Muhammed el-Gazzâl, Ali bin Hasan el-Belhî’den; Kûfe’de: Ebû Abdullah el-Ferârî, Hibetullah bin Zebîdî ve Abdülmü’min bin Kuşeyrî’den; Nişâbur’da: Saîd bin Ebû Recâ, Hüseyin bin Abdülmelik el-Hallâl’dan; İsfahan’da: Yûsuf bin Eyyûb Hemedânî’den; Merv’de: Temîm ibni Ebî Saîd el-Cürcânî’den ve başka âlimlerden öğrendi. Fıkıh ilmini Şam’da: Ebü’l-Hasan Sülemî’den; Bağdat’ta: Ebî Sa’d Kirmânî’den öğrendi.

1138-1175 seneleri arasında aralıksız ders verip, talebe yetiştirdi. Bu sırada eserlerini tasnîf ve telif etti. Ders okutması o kadar meşhur oldu ki, ondan ilim öğrenmek için pekçok kimse uzak yerlerden geldiler. Sultanlar dahi ilim meclisine gelerek, sohbetlerini dinlediler. Yetiştirdiği talebelerden bâzıları: Ebü’l-Alâ el-Hemedânî, Ebû Sa’d Sem’ânî, oğlu Kâsım Nâsırüssünne, Ebû Câfer Kurtûbî, Zeynülemnâ Ebü’l-Berekât gibi âlimlerdir.

İbn-i Asâkir, fıkıh, hadis, kırâat, hilaf ve nahiv gibi birçok ilimde söz sâhibiydi. Fakat hadis ilmindeki üstünlüğü diğer ilimlere göre daha fazla idi. Hadîs ilminde imâmdı.

Eserleri:

İbn-i Asâkir’in altmış sekizden fazla eseri vardır.

1) Târihu’l Medînet-i Dımaşk; en meşhur eseri olup, seksen cilttir. Târih-i Dımaşk diye de tanınan bu eser, hadis ilminde ve muhaddisler arasında önemli bir yer tutmaktadır. İslâm âleminde şehir târihleri içinde en geniş ve en büyük olanıdır. Kendisinden önce böyle geniş muhtevâlı bir eser yazılmadığı gibi, kendisinden sonra da, şehirler hakkında böyle bir eser ortaya konmamıştır. Arap târihi bakımından da bir benzeri yoktur.

İbn-i Asâkir, bu eserinde Şam’ın târihini, fethini, mescitlerini, kiliselerini, şehir giriş ve çıkışlarını, nehirlerini anlatmış, ondan sonra şehre gelen veya şehre bağlı bölgelere uğrayan ve icâzet alanların hal tercümelerini anlatmıştır. Sâdece Şam şehri ve civârını değil, aynı zamanda eyâlet dâhiline, yâni Sayda, Halep, Baalbek, Remle gibi şehirlere uğrayanları da kitabına almıştır. Kitabı harf sırasına göre tertib etmiştir. Muhaddislerin vefâtlarını umûmiyetle sonda ve ortada vermiştir. Bu eserinde pekçok hadîs-i şerîfi de metin ve senetleriyle nakletmiştir. Bu yüzden Târih-i Dımaşk, hadis kitâbı olarak da bilinmektedir. Birçok zeylleri ve muhtasarları yazılmış olan Târih-i Dımaşk, 1953 senesinde Şam’da Selâhaddîn Müneccid başkanlığında bir heyet tarafından yayınlanmaya başlamıştır.

2) Kitâb-ül-Muvâfakât aleş-Şüyûh-il-Eimmet-is-Sikât; yetmiş iki cüzdür. 3) Kitâbü Avâlî-yi Mâlik; otuz cüzdür. 4) Kitâbü Mecmû-ir-Regâib Mimmâ Vaka’a min Ehâdîsi Mâlik minel-Garâib; on cüzdür. 5) Et-Tâlî li Hadîs-il-Mâlik El-Âlî; on dokuz cüzdür. 6) Kitâb-ül-Mu’cem; on cüzdür. 7) Tebyînü Kizb-il-Müfterî eserlerinden bâzılarıdır.


Son takip: 02.04.2020 - 04:45
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Tüm Konular A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z


· AHMED PAşA (şeker) · NAUTiLUS (Sedefli Deniz Helezonu) · DANiMARKA · KARTAL (Aquila) · GANYMEDE · DAVENPORT, John · PANGOLiN (Manis sp) · BEKiR PAşA (Koca) · KESELi AYI (Bkz. Koala) · iş VE işçi BULMA KURUMU · TEODOLiT · çAVUşESKU (Bkz. Ceausescu, Nicola) · DENiZ OTOBüSü · TUMANBAY (Tomanbay) · AZiZiYE MüDAFAASI · ANAOKULU · KARMA EKONOMi · PiLOT · HACI MUHAMMED SaMi EFENDi · SILA-i RAHiM (Bkz. Akraba) · HaCEGi MUHAMMED EMKENEGi · ZAğANOS MEHMED PAşA · YuSUF HAS HaCiB · AçELYA (Azalea) · DELTA · KELiME-i şEHaDET · MOLiBDEN · MUHAMMED CEVaD TAKi · DiNYEPER (Dnieper) · KOMüNiZM · VAK’A-i HAYRiYYE · MARSHALL, Alfred · SUç · ARJANTiN · SOLVAY METODU (Bkz. Soda) · KERiME NADiR AZRAK · BROM · iZZET MOLLA (Bkz. Keçecizade izzet Molla) · ERGENE IRMAğI · KAMERUN · PELEMiR (Cephalaria syriaca) (Bkz. Acımık) · R · NANSEN, Fridtjof · YURTTAşLIK (Vatandaşlık) · YaKUT · TaRiH · MAHMuD PAşA (Velî) · HiNTYAğI AğACI (Ricinus communis) · KIRAğI · AVCILIK · Minare
· HaLET EFENDi · AFşARLAR (Avşarlar) · SüREYYA EMiN BEY · AHMED RiFAi · LEYLa VE MECNuN · HiPERMETROPi (Bkz. Göz) · KARAKAYA BARAJI · ELEKTROKOAGüLASYON · PATOLOJi · MERCiMEK (Lens esculenta) · HüSEYiN BiN TALLAL · EDiLLE-i şER’iYYE (Bkz. Ahkâm-ı şer’iyye) · KAZAN HANLIğI · BAC · KUM · DERi iLTiHaBI (Dermatit) · EBu MuSa EL-Eş’ARi · KURBAğA (Anura) · KANADA · PEYGAMBER · ABDURRAHMAN TAGi (TAHi) · LiSaNüDDiN iBNiHATiB · FAşiNG (Bkz. Karnaval) · CiLa · ELEKTROMANYETiK DALGA · ABBAS HiLMi - I · KARAYiB DENiZi · NiZaMEDDiN HaMuş · MERKEZ BANKALARI · GANJ NEHRi · AF · HAVA TüNELi · BURç (Viscum album) · HADIM SiNAN PAşA · DiLEKçE · FITNAT HANIM · çAğRI KUVVETi · SCOTT, Robert Falcon · ARKHiMEDES (Bkz. Arşimet) · BUZKIRAN
· Ashabi kiram · Bitkiler · Cumhurbaşkanları · Dünya Devletleri · Dünya Dinleri · Dünya Şehirleri · Evliyalar · Hastalıklar · Hayvanlar · Hükümdarlar · Irklar · Kahramanlar · Latin Alfabesi · Meslekler · Osmanlı Padişahları · Osmanlı Savaşları · Peygamberler · Sağlık Bilgileri · Siyasetçiler · Spor Dallari · Tarihteki Devletler · Türkiye Şehirleri · Yazarlar · İslam Alimleri · İslami Mezhepler · Şahıslar · Şairler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber