Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 10. yilinda
IHYA ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
REHBER ANSIKLOPEDISI
SPONSORLU BAGLANTILAR
Secme Konular
· Arabi Aylar
· HANEFi MEZHEBi
· PRATiK BiLGiLER
· HENDEK SAVAşI (Ahzâb Gazâsı)
· KADiSiYE SAVAşI
· ENDüLüS EMEVi DEVLETi
· pH öLçEği (pH Cetveli)
· YERMüK SAVAşI
· KENDiR-KENEViR (Cannabis sativa)
· MUSUL MESELESi

Burayada Bak
· MAKaLE (Bkz. Edebî Türler)
· TALaK (Bkz. Boşanma)
· WHO (Bkz. Dünyâ Sağlık Teşkilâtı)
· DEVLET GiRAY HAN-I
· HARBAK (Bkz. Bohçaotu)
· HiPERBOL (Bkz. Konikler)
· KARACA (Bkz. Geyik)
· LEVüLOZ (Bkz. Fruktoz)
· PROTESTANLIK (Bkz. Hıristiyanlık)
· TAYYAR MEHMED PAşA
· TüSiAD (Bkz. Türk Sanâyicileri ve işadamları Derneği)
· YüKSEK ATLAMA (Bkz. Atletizm)
· ANAFLAKSi
· ASLiYE MAHKEMELERi (Bkz. Mahkemeler)
· DAMAR SERTLiği (Bkz. Atardamar Sertliği)

Son Okunanlar
· GOLF
· LEYLEK (Ciconia)
· RUTHERFORD, Ernest
· ALIş VERiş (Bkz. Bey' ve şira)
· ZIRNIK
· DUVAR SARMAşIğI (Hedera helix)
· SaDaBaD
· Arabi Aylar
· PöN SAVAşLARI
· GüBRE

Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z

GOLF

Alm. Golf (-spiel) (n), Fr. Golf (m), İng. Golf. Küçük ve sert lastik topları sopalarla saha üzerindeki delikler arasında ilerletip, sahanın sonunda bulunan belirli bir deliğe düşürmek gâyesiyle oynanan oyun.

Golf ilk olarak 1400 yıllarında Protestan papazları tarafından Hollanda’da oynanmıştır. Hollanda lisanında sopa, baston mânâsına gelen “colf” (kolf) kelimesi de bu bilgiyi doğrulamaktadır. Aynı yüzyılın ortalarında İskoçya’ya geçerek, burada yayılan golf, İskoçlar tarafından millî oyun olarak benimsenmiştir. Golf oyunu, İngiltere Kralı Dördüncü William tarafından “St. Andrews Kraliyet Golf Kulübünün kurulmasıyla İngiltere’ye de yayılmıştı. Önceleri çok küçük çaplı bir şekilde sürdürülen çeşitli yarışmalar arasında ilk şampiyona 1860 yılında yine İskoçya’da düzenlenmiştir. Çeşitli devletlerde araştırma, elçilik gibi vazîfelerde bulunan İngilizlerin dünyâya tanıttığı golf, 1900 yıllarına doğru Fransa, İsviçre ve ABD’ye geçmiştir. Günümüzde İngiltere, İngilizce konuşulan devletlerle diğer birkaç ülkede oynanılan golf, bunların dışındaki milletler tarafından benimsenmemiştir. Günümüzde golf sporunun milletlerarası kuruluşları, Saint Andrews Kraliyet ve Antik Kulübüyle ABD Golf Birliği’dir (USGA).

Golf oyununun gâyesi, topun en az vuruşla sâhanın sonundaki belirli bir deliğe girdirilmesidir. 50.000 m2lik bir golf sâhasında 18 (bâzan 9) delik bulunur. Sâhanın başında ilk vuruş noktası, bu kısımdan sonra da etrâfı çalı, ağaç, dere veya hendekle çevrili 20-50 m genişliğinde çimenleri kısa kesilmiş oyun sahası vardır. Herbir alanın başlangıç (tee), orta (fairway) ve yeşil (green) bölümlerinin bulunduğu golf sâhalarından 4’ü 200, 14’ü 200-500 m uzunluğundadır. 18 yolun toplam uzunluğu ise, 4500-7000 m arasında değişmektedir. Her yolun sonunda çimenleri 3-7 cm uzunluğunda kesilmiş 500- 1000 m2lik bir saha ve bu sahada bayraklı bir değnekle işâretlenmiş, çapı 10,8 cm, derinliği 10 santimetreden büyük olan bir delik bulunur.

Yarışmalar, bu ölçüdeki sahalar iki defâ dolanılarak yapılır. Bu sırada bir nevi menajer olan “caddi”ler oyuncuya taktik verebilir. Ağaç veya mâdenî sopalarla oynanan golfte, kullanılan topların çekirdeği yumuşak, dışı ise sert plastikten yapılmıştır. Topun standart ağırlığı 46 gr, çapı ise 41 mm kadardır. Oyun sırasında topa elle müdâhale edilmez. Vuracak olan oyuncunun kura ile tesbit edildiği ilk vuruş “golf pimi” adı verilen plastik bir pim üzerinden yapılır. Vuruş yerlerinde deliklerin numara ve mesâfeleri yazılı levhalar bulunur. Bu mesâfelere göre delikler arasında yapılabilecek en çok vuruş sayısı tesbit edilir.

Meselâ: Başlangıç vuruşunda golf topu, golf pimi üzerine konur. Golf topunun konduğu bu noktadan deliğe kadar olan uzunluk 228 m ise, 3 vuruşluk (3 puanlık); 229-434 m arasındaysa, 4 vuruşluk; daha fazla mesâfeler için 5 vuruş vardır. Vuruş sayıları ile ilgili mevzû, 1968 senesinde Almanya’da tesbit edilerek belli bir standarda bağlanmıştır.

Genel olarak golf sporunda iki oyun şekli vardır: Maç tipi ve vuruş tipi. Maç tipi, golf oyununda genellikle iki oyuncu yarışır. Her golf topu deliği, topu en az vuruşla o deliğe sokan oyuncu tarafından kazanılır. Vuruş tipinde ise, oyuna katılan her oyuncu turnuvada yer alan bütün oyuncularla mücâdele eder. Topu en az vuruş sayısıyla 9 veya 18 deliğin tamâmına sokan yarışmacı oyunu kazanmış sayılır.

İyi bir golf oyuncusu, kuvvetten çok mahârete sâhib olmalı; sâha ve hava şartlarını kendisine avantaj sağlayacak biçimde kullanabilmelidir. Ancak her şeyden önce usta oyuncu olmak için çok oynamak şarttır.

Mini golf: Golf oyununun saha bakımından küçültülüp, bâzı değişikliklere sokularak engellerin konulduğu bir şekildir. Oyun 12 m uzunluğunda taş veya beton bir sâhada oynanır. Topun çapı 38 mm, sopa ölçüleri serbesttir. Golfte olduğu gibi, bir başlangıç pimi veya deliği kullanılmaz. Başlangıç, dâire şeklindeki bir sahadan yapılır. Bu kısımdan sonra çeşitli engeller, sahanın sonunda da bitiş deliği vardır. Topu bu deliğe en az atışla geçiren, oyunu kazanmış sayılır.


Son takip: 24.09.2020 - 03:55
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Tüm Konular A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z


· DüLGERZaDE (Bkz. Neccarzâde) · KüTüPHaNE · HiJYEN · GIDa ZEHiRLENMELERi · MEKKE-i MüKERREME · iCRa · iSKiTLER · KüçüK KAYNARCA ANTLAşMASI · ZERDE · BiBERiYE (Rosmarinus officinalis) · KUZUKULAğI (Rumex) · HüSEYiN RAHMi GüRPINAR · BiZON (Bison bison) · HONG-KONG · DEKATLON (Bkz. Atletizm) · ATEiSTLER (Bkz. Dehriler) · AKARSULAR · TEKVANDO (TAEKWON-DO) · çAğLAYAN · MANSuR BEY · çiVi YAZISI · HANEFi MEZHEBi · çiKOLATA · FiTNE · CERVANTES, Miguel de · COğRAFi KEşiFLER · ROMANTiZM (Bkz. Edebî Akımlar) · YILANYASTIğI (Arum italicum) · ANiLiN · HAVA SAHASI · iYON · ERGENLiK SiViLCESi · T · CEMAL ABDüNNaSIR · iSTiKLaL MAHKEMELERi · iBRaHiM HAKKI PAşA · KELViN SICAKLIK öLçEği · KARASU-ARAS DAğLARI · HACiM · BUJi · CENGiZ HAN · iMaMiYYE · üTüV (Etüv) · MaDEN TETKiK VE ARAMA GENEL MüDüRLüğü (MTA) · MECLiS-i VüKELa · RüSTEM PAşA (Dâmâd) · çiçEKçiLiK · BARENT DENiZi · EMPERSSiYONiZM (Bkz. Edebî Akımlar) · MYANMAR (BiRMANYA) · Minare
· LINNAEUS, Carl · HAZAR GöLü · AD KAVMi · KEMaL REiS · ZAKKUM-ZIKKIM AğACI (Nerium oleander) · ASAF MEHMED PAşA · KöSEM SULTAN (Bkz. Mahpeyker Sultan) · ARASAT MEYDANI (Bkz. Mahşer) · HaKiM iMaDüDDiN şiRaZi · TEF (Bkz. Def) · KaDI SEMERKANDi · ANTABUSE · ASiYE BiNTi MüZAHiM · FişEK · HaRiCiLER · DOSTOYEVSKi, Mihailoviç · iZOTONiK · ANGiOGRAFi (Anjiyo) · ASAYiş (Bkz. Anarşi) · SAMAN NEZLESi · çULLUK (Scolopax rusticola) · ATEiSTLER (Bkz. Dehriler) · PSiKiYATRi · BüLBüL (Luscinia megarhynchos) · REN GEYiği (Bkz. Geyik). · VOLFRAM (Tungsten) · iLiK (Kemik iliği) · AKREP VE YILAN SOKMASI · HARç · KöROğLU DAğLARI · YILANLI KALE · MEDüZ (Bkz. Denizanası) · KAZASKER (Kâdıasker) · BEDESTEN · GENç OSMAN DESTaNI · BiRGiVi · BELiRSiZLiK · çEKiçBALIğI (Sphyrna zygaena) · SüFYaN-I SEVRi · FiZiBiLiTE
· Ashabi kiram · Bitkiler · Cumhurbaşkanları · Dünya Devletleri · Dünya Dinleri · Dünya Şehirleri · Evliyalar · Hastalıklar · Hayvanlar · Hükümdarlar · Irklar · Kahramanlar · Latin Alfabesi · Meslekler · Osmanlı Padişahları · Osmanlı Savaşları · Peygamberler · Sağlık Bilgileri · Siyasetçiler · Spor Dallari · Tarihteki Devletler · Türkiye Şehirleri · Yazarlar · İslam Alimleri · İslami Mezhepler · Şahıslar · Şairler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber