Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 10. yilinda
IHYA ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
REHBER ANSIKLOPEDISI
SPONSORLU BAGLANTILAR
Secme Konular
· Arabi Aylar
· HANEFi MEZHEBi
· PRATiK BiLGiLER
· HENDEK SAVAşI (Ahzâb Gazâsı)
· KADiSiYE SAVAşI
· ENDüLüS EMEVi DEVLETi
· pH öLçEği (pH Cetveli)
· KENDiR-KENEViR (Cannabis sativa)
· YERMüK SAVAşI
· MUSUL MESELESi

Burayada Bak
· BOYUN
· YAZ
· DEVLET GiRAY HAN-I
· şAH CiHAN
· TEKRi (Bkz. Sumak)
· TOPOGRAFYA
· iMaM-I Eş’ARi (Bkz. Ebü’l-Hasan-ı Eş’arî)
· KAMPANYA
· PAS
· VALF
· ANJiN
· COULOMB
· GöKKüRESi
· iSLaM EKONOMiSi (Bkz. iktdisâdî Sistemler)
· MEHMED PAşA (Muhsinzâde)

Son Okunanlar
· FELç
· YAPRAK
· KIZILCIK (Cornus mas)
· JöN TüRKLER
· ONiKi ADA
· JüBiLE
· CüCELiK
· CEVRi iBRaHiM çELEBi
· TABGAçLAR
· ADLi MüZAHERET

Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z

FELÇ

Alm. Schlag-anfall, -fluss m, Lahmung f, Fr. Paralysie f, İng. Paralysis. Sinirlerde veya kaslarda ortaya çıkan bir bozukluk dolayısıyla vücudun o parçasının hareket kâbiliyetinin bozulması veya azalması. Halk arasında “inme, nüzûl” gibi adlarla da anılan felç kelimesi hâdiseyi anlatmak için yetersiz kalmaktadır. Çünkü felcin de bir takım çeşitleri mevcuttur.

Hareket kâbiliyetini veren sinir yolları iki ana sinir hücresi grubundan meydana gelir: Merkezî grup sinir hücreleri (nöronlar) ve çevresel sinir hücreleri ve yolları. İşte felci meydana getiren olayın hasara uğrattığı bölgeye göre “merkezî” ve “çevresel” felçler ayırt edilir ve görülür.

İrâdî (istemli) hareketleri yaptıran sistemde ortaya çıkan bozuklukları iki ayrı bölgede ortaya çıkar: Üst motor sinir hücreleri grubu (üst motor nöron) bölgesi ve alt motor sinir hücreleri grubu (alt motor nöron) bölgesi. Normal işleyiş içinde beyinden çıkan veya refleks olarak meydana gelen uyarının bu iki sinir hücresi topluluğundan geçmesi gerekir.

Merkezî felçler: Yukarı motor nöron bozuklukları veya beyin hasarına bağlı olarak ortaya çıkarlar. Beyin kabuğu ve ona komşu alt kısımda meydana gelen kanama, damar tıkanması, urlar, kafatası kırıkları gibi hallerde vücudun karşı tarafındaki bir uzuvda felç olur. Beyin sapı hasarında aynı taraftaki kafa sinirlerine ait felçler ve karşı vücut yarımında da yarı feçler hasıl olur. Omiriliğin yukarı motor nöron bölgelerinde meydana gelen hasarlarda (özellikle trafik kazaları ve harp yaralanmalarında) iki taraflı veya belden aşağı kısımda ortaya çıkan felçler olur. Bu felçler aynı zamanda his (duyu) bozukluklarıyla beraberdir.Merkezî felçler daha çok “spastik” (katı) denilen tiptedir. Katı tip felçler kas sertleşmesiyle berâberdir. Bu tip felçlerde kısa süreli kas gevşekliği ve uzun süreli kas sertleşmesi, tek çift veya dört uzuvda birden ortaya çıkan kuvvet azalması, çeşitli reflekslerin bozuklukları görülür.

Çevresel felçler: Aşağı motor sinir hücreleri grubunda veya kaslara giden sinirlerde ortaya çıkan bozukluklar, bu tip felcin meydana gelmesinde sebeptir. Kas gevşekliği, felç, istek dışı hareketler, refleks kaybı ve kasların giderek zayıflaması halleri görülür. Felçler geniş bir alanda olmayıp, belli uzvu veya kas grubunu tutarlar.Çevresel felçler “yumuşak” tip felçlerdir.

Genel felç: Tam mânâda bir felç olmayıp, frengi hastalığından ileri gelen bir beyin-beyin zarı iltihabı sonucudur.Zihnî kâbiliyetlerin kaybedilmesi, mizaç bozulması, kontrolsüz hareketler ve konuşma zorluğu ile kendini belli eder.

Sinir sistemindeki bozukluklardan başka bâzı kas hastalıkları da felç manzarası arz edebilirler. Bu gibi felçlerde sinirler tamamiyle sağlam olup, kaslarda görev bozukluğu vardır.

Felçlerin ortaya çıkmasında birçok sebep sayılabilir.Yaralanmalar, beyin kanamaları, sinir sistemini besleyen damarların tıkanması, mikroorganizmaların yol açtığı bazı enfeksiyonlar (çocuk felci gibi), sinir sistemine âit urlar, bunlardan en önemlileridir.

Felcin tedâvisi, olayı ortaya çıkaran sebebe karşı yapılır. Fizik tedâvi ve rehabilitasyon çalışmaları tedâvide önemli yer tutarlar. Bâzı felçler tamamen düzelip, o uzvun fonksiyonları geri dönebilir. Meselâ, ufak bir beyin kanamasına bağlı olarak ortaya çıkan sınırlı bir felç, kanamanın çekilmesiyle düzelebilir.Omurilik kesilmesine bağlı felçler ise düzelmezler.


Son takip: 13.11.2019 - 06:41
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Tüm Konular A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z


· FiLiKA · KORE SAVAşI · CERRaHi · LARENJiT · BRüTüS · MüSLiM · BUHAR TüRBiNLERi · AKçAKOCA · OAPEC (Bkz. Petrol ihraç Eden Arap ülkeleri Teşkilâtı) · iBRaHiM PAşA (Nevşehirli, Dâmâd) · EKVATOR GiNESi · ANKA · ALEV · GiRESUN · KaDI SEMERKANDi · ZERKaLi · iSMaiL ALEYHiSSELaM · IşINLAR (şuâlar) · KiRMAN SELçUKLULARI · ERZURUM · PANGOLiN (Manis sp) · MUHARREM KARARNaMESi (Bkz. Düyun-ı Umumiye) · VANUATU · VERNE, Jules · DaRüLHARB · DOğRU AKIM (Bkz. Elektrik Akımı) · ALEM · VERSAILLES (VERSAY) SARAYI · CEVHER · GiLABURU (Viburnum opulus) · TELESKOP · ZENTA SAVAşI · RASPUTiN, Grigori Yefimovich · BERiLYUM · KIRKPINAR GüREşLERi · PiKRiK ASiT · ANKARA SAVAşI · CUMa · TALYUM · KERiME NADiR AZRAK · LARVA · ADi şiRKET (Bkz. şirketler) · çiViZaDE MUHYiDDiN EFENDi · ATLANTiK PAKTI (Bkz. Nato) · VERiCiLER · MUSLiHUDDiN EFENDi (Dimitrofçalı) · NaME · KUYRUKLU YILDIZLAR · WATT · MEHMED VEHBi · Minare
· KIRIKLAR · KöPEKMEMESi · SOKRATES · PLANCK, Max Karl Ernst Ludwig · şEKER AğACI (Hovenia dulcis) · ARDAHAN · şEMPANZE (Pan styrus) · ASETiK ASiT · DEREZiLER (Dürzîler) · SOLUNUM YETERSiZLiği · KAZAKiSTAN · ESRAR DEDE · FERiBOT · GEğiRME · RAVENT (Rheum officinale) · YuSUF-I HEMEDaNi · DiYOPTRi · MüEZZiN · SADaRET KAYMAKAMI · KAYISI (Prunus armeniaca) · AHiRET · ENDONEZYA · GiYOTiN · SüNBüLZaDE VEHBi · ZEHiR · Pi · BUMERANG · TEKSiR · BASKETBOL · SONAR (Bkz. Denizaltı, Seyrüsefer) · MAHşER · KAçMA HIZI · ALLENDE GOSSENS · TERMOSTAT · VEZüV · CAM · HALLüSiNASYON · KELaM iLMi · SELENYUM · ABDULLAH BiN SEBE’
· Ashabi kiram · Bitkiler · Cumhurbaşkanları · Dünya Devletleri · Dünya Dinleri · Dünya Şehirleri · Evliyalar · Hastalıklar · Hayvanlar · Hükümdarlar · Irklar · Kahramanlar · Latin Alfabesi · Meslekler · Osmanlı Padişahları · Osmanlı Savaşları · Peygamberler · Sağlık Bilgileri · Siyasetçiler · Spor Dallari · Tarihteki Devletler · Türkiye Şehirleri · Yazarlar · İslam Alimleri · İslami Mezhepler · Şahıslar · Şairler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber