Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 10. yilinda
IHYA ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
REHBER ANSIKLOPEDISI
SPONSORLU BAGLANTILAR
Secme Konular
· Arabi Aylar
· HANEFi MEZHEBi
· PRATiK BiLGiLER
· HENDEK SAVAşI (Ahzâb Gazâsı)
· KADiSiYE SAVAşI
· ENDüLüS EMEVi DEVLETi
· pH öLçEği (pH Cetveli)
· KENDiR-KENEViR (Cannabis sativa)
· YERMüK SAVAşI
· MUSUL MESELESi

Burayada Bak
· DEVLET GiRAY HAN-I
· SUBAşI
· BOYUN
· PALAMUT (Bkz. Torik)
· şAH CiHAN
· VALF
· YAZ
· ANTiJEN (Bkz. Antikor)
· çiZGi
· ENDüSTRi (Bkz. Sanâyi)
· GöKKüRESi
· iMaM-I Eş’ARi (Bkz. Ebü’l-Hasan-ı Eş’arî)
· iSLaM EKONOMiSi (Bkz. iktdisâdî Sistemler)
· KARACA (Bkz. Geyik)
· LiBOR

Son Okunanlar
· DALGIç
· ORHAN KEMAL
· MUHAMMED HUCCETULLAH
· KAHVALTI
· HiNDiSTAN
· BAKIR
· HiDRüR
· LüKS
· TURşU
· YAVUZ SULTAN SELiM HAN

Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z

DALGIÇ

Alm. (Perufsmässiger)Taucher (m), Fr. 1.Plongour (m), 2. Scaphandrier, İng. Diver. Husûsî olarak hazırlanmış olan solunum sistemi kullanılarak, çeşitli maksatlarla ve araştırma yapmak gâyesiyle denizlerin derinliklerine dalan kişi.

Dalgıç suya dalarken kumaştan yapılmış su geçirmeyen tulumu ve mâdenî başlığı giyer. Başlığın arka kısmına yerleştirilmiş esnek boru gemi veya kayıkta bulunan pompaya bağlı olup, dalgıcın devamlı temiz hava almasını sağlar. Bâzan içlerine hava doldurulan ve dalgıcın sırtına bağlanan tüpler de kullanılır.

Maske: Dalgıcın su altında etrâfını rahatça görmesini sağlar. En kullanışlı olanı alın ve üst dudağı içine alan, ağzı serbest bırakan ve basınç ayarlamak için burun yeri bulunanıdır. Sonorkel: Ağza alınan kısa lastik hortumdur. 35-40 cm boyundadır. Paletler: Dalgıcın süratli ve rahat hareket etmesini sağlar. Bu sâyede ellerini serbest bırakıp dilediği yönde hareket edebilir. Balıkadam elbiseleri: Vücudun ısı kaybını önlediği gibi âni ısı değişmeleri neticesinde ortaya çıkabilecek tehlikeleri önler. Tüpler: Normal havayı su altında depo etmeye yarar ve hacimleri 3 ile 16 litre arasında değişmektedir. En az 300 atmosfere dayanıklıdırlar. Rezerve:Su altında hava bittiği takdirde veya bitmek üzereyken hayat kurtarıcı küçük bir hava deposudur. Rezerveye bağlı mandal çubuk aşağıya çekilerek çalıştırılır. Rezerveyi açmadan önce nefesi dışarı verip ağzı kapatmalıdır. Çünkü mandal açıldığında tazyikli hava ciğerleri zedeleyebilir. Sıfır zaman göstergesi (Dekompresyonmetre): Dalgıcın vurgun yemesini önleyen bir âlettir. Suyun basıncıyla çalışır. Dalış bittikten sonra çıkışta su altındaki bekleme kademelerini gösterir. Kola veya kemere takılabilir. Basınç saati (Manometre): Tüp içindeki hava miktarını atmosfer olarak gösteren bir âlettir. Derinlik göstergesi: Su altında derinlikleri metre olarak gösterir, kola takılır. Dalgıç saati: Bu saatler özel olarak yapılmış olup, su geçirmezler. Dalgıcın su altındaki kalış zamânını ve çıkışta bekleme kademelerindeki bekleyiş sürelerini tâyin eder. Su altı pusulası: Deniz dibinde istikâmet tâyini için kullanılır. Can yeleği: Tehlike ânında kullanılır. Karbondioksit gazıyla doldurulmuş küçük tüplerle şişirilmiştir.Tüp üzerindeki mandal açıldığı zaman can yeleği şişer ve tehlikede olan kişi rahatça su üstüne çıkar. Su altı lambaları: Karanlıkta veya mağara gibi ışıksız yerlerin aydınlatılmasında fayda sağlar. Ağırlık kemerleri ve kurşunlar: Su altına rahat inebilmek için ve istenilen derinlikte rahatlıkla gezebilmek için takılır. Dikkat edilecek önemli nokta, tehlike ânında, bir anda çıkarılabilir nitelikte olmalıdır. Su altı bıçakları: Su altında emniyet bakımından önemlidir. Şamandralar: Dalış yapılan yerin belirtilmesi açısından önem taşır. Bir ucunda kurşun, diğer ucunda ise plâstikten yapılmış yarım dâire şeklinde yuvarlak bir kutudur.

Dalgıç, merdivenden veya doğrudan doğruya suya dalar. Su dibine iniş çok hızlı olup,yüzeye çıkış ise oldukça yavaş olur. Dalgıcın suya dalıp, her bir metre inişinde basıncın 0,1 kg/cm2 artmasıyla kandaki azot miktarı da fazlalaşır. On beş metre kadar olan derinlikten dalgıcın oldukça yavaş çıkması lâzımdır. Çünkü gaz kabarcıklarından dolayı atardamarlarda tıkanma olup, dalgıcın hayâtı tehlikeye girer. Daha derinlerden çıkarken, belirli seviyelerde daha fazla bekleyerek çıkılır. Genellikle 60 m civârında olan derinlikler dalgıcı pek rahatsız etmez. Dalma işinde rahatsız olan dalgıçlar basınç odasında bakıma alınarak tedâvisi yapılır.

Denizin derinliklerinden yüze çıkarken dalgıçlarda, basıncın âniden düşmesine bağlı olarak “vurgun, vurgun yeme” tâbir edilen bir hastalık ortaya çıkabilir. Buna dekompresyon veya caisson hastalığı da denir. (Bkz. Vurgun)

100 ile 250 m arasındaki derinliklere dalmak için, dalgıcı kontrol altına alan mâdenî bir elbise giydirilir. Bu tür elbiselerin içinde dalgıcın rahat çalışması için normalin üstünde, basınç bulundurulur. Daha derinlerde hava dışardan hortumlarla verildiği gibi, sırt tüpünden de faydalanılır. Solunum için ise, kirli havayı temizleyen maske kullanılır ve bu sûretle su altında uzun müddet kalınmış ve çalışma imkânı sağlanmış olur. Ayrıca deniz dibi çalışmalarında dalma çanı denilen pencereli kuleler de kullanılır. Bu âletin mâdenden yapılmış, kutu biçiminde odalı olanları da vardır. Bu âlet çelik halatlarla suya batırılır ve istenilen derinliğe indirilince içine girilerek çalışma yapılır. Deniz altı temel atmalarda, batan gemileri kurtarmada bu âletlerden faydalanılır.

Dalgıçlar su altındaki bitki ve hayvanları incelemek, batık olan bir şeyi bulmak, deniz dibindeki eski eserleri tetkik etmek, bulup çıkarmak, batan gemi ve vâsıtaları çıkarmak gibi işleri yapmak için dalarlar.


Son takip: 07.11.2019 - 09:29
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Tüm Konular A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z


· RUKAYYE (radıyallahü anhâ) · ROMMEL, Erwin · TüRK (Bkz. Türkler) · NöROşiRURJi · DALTON PLaNI · MORiNA (Gadus callarias) · KAMBiYO · ENFiYE · MUHAMMED HUCCETULLAH · HaKAN · ZEHiRLi GAZLAR · FiBRiN · OPERET (Bkz. Edebî Türler) · ATATüRK · VENEDiKLiLER · KELViN SICAKLIK öLçEği · iMaDEDDiN ZENGi · SADDAM HüSEYiN · MOLUK ADALARI · ATICILIK · TERMONüKLEER REAKTöR (Bkz. Nükleer Enerji) · LOBUT · DEVşiRME · BAYEZiD MEYDANI · HAYIR VE şER · DARGINLIK · TAşiKARDi · KAPADOKYA (Kappadokia) · GALAKSi · KETEN (Linum) · EBü’L-LEYS-i SEMERKANDi · HaRuN REşiD · DAMPiNG · MüNaFIK · OSMiYUM · ALEMDAR MUSTAFA PAşA · MOTOKROS · GALBRAITH, J.Kenneth · YANSIMA · CEVDET SUNAY · DiZEL MOTORU · TOHUM (Semen) · HiDROKARBON · KARAMaNi MEHMED PAşA · HaLiD ZiYa UşAKLIGiL · TOKSOPLASMOSiS · ALACAK · DaRüLEYTaM · YAğLAMA · SEYFE GöLü · Minare
· DiNAMiK · GALAKSi · HAşiR VE NEşiR · ADLiYE (Adli Teşkilat-Adalet Teşkilatı) · GEVEN (Astragalus) · ASFALT · iRLANDA · çALIKUşU (Regulus regulus) · çiçEK HASTALIğI · KALP PiLLERi · CEBELiTaRIK BOğAZI · MaDEN · KEMANKEş (Bkz. Okçuluk) · SiLiNDiR · EYaLET · DiZEL MOTORU · MANYETOMETRE · LaLE (Tulipa) · NiTROLAMA · AKAMBER (Ambra grisea) · KALKOPiRiT · BINGILDAK (Bkz. Baş) · ENES BiN MaLiK · OKSiJEN · DUMAS, Alexandre Pere (Baba) · GORBAçOV, Mihâil Sergeyeviç · EMaNET · KELaM iLMi · HADIM SiNAN PAşA · GiYOTiN · iBN-i MaCiD · MOSKOVA ANTLAşMASI · MEKRuH · ATKESTANESi (Aesculus hippocastanum) · DaiRE · LüBNAN · DEF · NAFAKA · MUHTESiB · HüTHüT (Bkz.çavuşkuşu)
· Ashabi kiram · Bitkiler · Cumhurbaşkanları · Dünya Devletleri · Dünya Dinleri · Dünya Şehirleri · Evliyalar · Hastalıklar · Hayvanlar · Hükümdarlar · Irklar · Kahramanlar · Latin Alfabesi · Meslekler · Osmanlı Padişahları · Osmanlı Savaşları · Peygamberler · Sağlık Bilgileri · Siyasetçiler · Spor Dallari · Tarihteki Devletler · Türkiye Şehirleri · Yazarlar · İslam Alimleri · İslami Mezhepler · Şahıslar · Şairler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber