Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 10. yilinda
IHYA ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
REHBER ANSIKLOPEDISI
SPONSORLU BAGLANTILAR
Secme Konular
· Arabi Aylar
· HENDEK SAVAşI (Ahzâb Gazâsı)
· HANEFi MEZHEBi
· PRATiK BiLGiLER
· KADiSiYE SAVAşI
· ENDüLüS EMEVi DEVLETi
· pH öLçEği (pH Cetveli)
· YERMüK SAVAşI
· KENDiR-KENEViR (Cannabis sativa)
· MUSUL MESELESi

Burayada Bak
· TRAHOM
· WHO (Bkz. Dünyâ Sağlık Teşkilâtı)
· BOHR, Niels
· BUZ
· DELTA
· DENiZHIYARLARI (Holothuroidea)
· EHL-iSALiB
· GöKKüRESi
· KAMPANYA
· KANTARON
· KARL-XII (Bkz. Demirbaş şarl)
· KaSIM AğA
· KATILAşMA (Bkz. Donma)
· KEçECiZaDE FUaD PAşA (Bkz. Fuâd Paşa)
· KEMANKEş (Bkz. Okçuluk)

Son Okunanlar
· CiBUTi
· YULAF (Avena)
· Arabi Aylar
· DERSiaM
· ZOLA, Emile
· PROPiL ALKOL (Bkz. Propanol)
· LARVA
· PiROGALLOL
· AMiNO ASiTLER
· BOğA GüREşi

Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z

CİBUTİ

DEVLETİN ADICibuti Cumhuriyeti

BAŞŞEHRİCibuti

NÜFÛSU541.000

YÜZÖLÇÜMÜ 23.200 km2

RESMÎ DİLİSomali, Afar, Arapça

DÎNİİslâm

PARA BİRİMİCibuti Frangı

Doğusunda Kızıldeniz, kuzey ve güneybatısında Etyopya (Habeşistan), güneydoğusunda Somali ile çevrili bir Doğu Afrika ülkesi. Aden Körfezi ile Kızıldeniz’i birbirine bağlayan Bab el-Mendeb Boğazının batı kısmında yer alır.

Târihi

Asya ile Afrika kıtası arasında eski çağlarda meydana gelen göçlerde geçiş noktası olan Cibuti, 8 ve 10. asırlarda İslâm orduları tarafından fethedilmiş yerli halk İslâmiyeti kabûl etmiş ve 1862’ye gelinceye kadar başlarındaki kabîle reislerinin idâresinde İslâm devletlerine tâbi olmuşlardır. 1862’de Fransızlar çalışmaları tamamlanmakta olan Süveyş Kanalından geçerek gemilerin kontrolünü elinde tutmak için önce ülkenin kuzeyindeki Obock bölgesini işgâl ettiler. Daha sonraları güneye inerek Cibuti’yi sömürge bölgesine dâhil ettiler. 1869’da Süveş kanalının açılması ile Cibuti’nin stratejik önemi artmıştır. Daha sonra Fransa burayı bölgedeki sömürgelerinin idâre merkezi hâline getirerek “Fransız Somalisi” ismini verdi (1896). Etyopya (Habeşistan) ile Cibuti arasında 1917’de kurulan demiryolu, buranın önemli bir liman ve ticâret merkezi olmasını sağlamıştır. 1957 senesinde içişlerinde bağımsızlık kazanan Cibuti, 1967’de yapılan bir referandumda Fransa’ya bağlı kalmayı kabul etmiştir. Referandum netîcesinde Fransa ülkeyi “Fransaz Denizaşırı Toprakları” îlân etti. Somali ve Etyopya’nın ülkedeki bâzı kabîleleri ayaklandırmak sûretiyle kendi topraklarına katmak istemeleri üzerine, Fransa Cibuti’ye bağımsızlık tanıdı. 27 Haziran 1977’de de Bağımsız Cibuti Cumhuriyeti kuruldu. Bağımsızlık İçin Afrika Halk Birliği seçimleri kazandı ve bu birliğin başkanı Hasan Gouled Aptidan meclis tarafından Cumhurbaşkanı seçildi. Daha sonraki seçimleri de kazanan Hasan Gouled hâlen Cumhurbaşkanlığı görevini sürdürmektedir. 8-9 Ocak 1991 târihinde Ali Aref Bourhan’ın liderliğinde başarısız bir darbe girişimi oldu. Hasan Gouled yine Cumhurbaşkanlığını korudu (1992).

Fizikî Yapı

23.200 km2 gibi küçük bir yüzölçüme sâhip olmasına rağmen, üç farklı fizikî yapısı mevcuttur. Kıyı bölgesi ile yüksek yayla bölgesini en yüksek noktası 1500 m’yi bulan dağlık bölge ayırmaktadır. Yayla bölgesi yer yer derin vâdilerle bölünmüş vaziyettedir. Irmakların mevcut olmadığı Cibuti’de bir çöküntü sonucu meydana geldiği anlaşılan Hanle Ovasında mevcut iki göl vardır. Alalı ve Assal ismindeki göller tuz gölü olup, bunlardan Assal deniz seviyesinden 150 metre aşağıdadır.

İklim

Sıcak ve kurak bir iklime sâhip olan Cibuti’de senelik sıcaklık ortalaması 32°C civârındadır. Yağış dağlık bölgelerde kıyı bölgesine nazaran biraz daha fazladır. Yıllık yağış ortalaması kıyı şeridinde 130 mm iken, dağlık bölgelerde 500 mm civârındadır.

Tabiî Kaynakları

Bitki örtüsü çok cılızdır. Yer yer görülen fundalıklar ve otlaklar hâricinde dağlık bölgelerde az da olsa zayıfÊormanlara rastlanır. Tuz göllerindeki tuz ülkenin sâhip olduğu en önemli kaynaktır. Tatlı su gölleri ve dereleri bulunmayan ülke başka hiç bir tabiî kaynağa sâhip değildir.

Nüfus ve Sosyal Hayat

541.000 civârındaki nüfûsun ekseriyetini Afar ve İssa halkı teşkil eder. Bunlardan Afarlar Habeş, İssalar ise Somali asıllıdır. Arap, Avrupalı, Hintli ve Yahûdî azınlıkların da bulunduğu Cibuti’de Afarlar, İssalar ve Araplar Müslümandırlar. Afarlar ve İssalar arasında sık sık çatışma meydana gelmektedir. Bu iki grup otlakları paylaşamadıkları gibi, Afarlar Etyopya, İssalar ise Somali ile birleşmek istemektedirler. Halk genellikle başşehir olan Cibuti’de yaşamaktadır. Kalanlar ise diğer şehirlerde yaşamakla berâber, çoğunlukla göçebe hayâtı sürerler. 1977’ye kadar Fransızca olan resmî dili bağımsızlıktan sonra Afar ve İssa dilleri ile Arapça olarak kabul edilmiştir. Okullarda öğretim Arapça yapılmaktadır. Fakat Fransızlardan kalma okullarda hâlâ Fransızca öğretim devâm etmektedir. Göçebe halk hayvancılıkla uğraşır.

Siyâsî Hayat

Cumhuriyetle idâre edilen bir ülkedir. 65 üyeli meclis seçimle işbaşına gelir. Cumhurbaşkanı meclis tarafından seçilir. 1977’de bağımsızlığını kazanmış olan Cibuti’de aynı sene yapılan seçimler sonunda teşkil edilen meclis, hükûmet ve seçilen Cumhurbaşkanı daha sonraki seçimleri de kazanmış olup, hâlen görev başındadır.

Ekonomi

Cibuti ekonomisinin temel dayanağını Kızıldeniz ile Hint Okyanusu arasında transit geçiş yapan gemiler teşkil eder. Başşehirdeki liman dünyâ deniz ulaşımında önemli bir uğrak yeridir. Gemi onarımı tezgâhları ve ikmâl depoları, transit geçiş yapan gemilerden döviz kazanmasına sebep olur. Etyopya’nın başşehrine bağlı olan demiryolları ticâretin büyük bir kısmının burada yapılmasını sağlar.

Göçebelerin yaptığı hayvancılığın bir yan kolu olarak et ve balık kombinaları ile konserve fabrikaları mevcuttur. Az da olsa kimyevî madde imâlatından söz edilebilen ülkede sulanabilen az bir miktar arâzide sebze ve hurma yetiştirilir. Hayvancılıkla uğraşan göçebe halk genellikle koyun, keçi ve deve besler. Tuz göllerinden bol tuz üretilebilme imkânı olmasına rağmen, ancak ülke ihtiyâcı kadar üretilir. Kıyılarda balıkçılık ve inci avcılığı da yapılmaktadır. Hiçbir şey ihraç etmeyen ülke şeker, un, çimento, ilaç ve pamuk dokuma ithal eder. Bu ithâlatını transit geçişlerden elde ettiği döviz geliriyle yapar.


Son takip: 21.02.2021 - 12:11
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Tüm Konular A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z


· iLLER BANKASI · MORA · SiVAS · VERSAILLES (VERSAY) SARAYI · AMFOTERLiK · SADRaZAM · SANAT TaRiHi (Bkz. Sanat) · NAMAZGaH · ALTUNCUZADE · TOZLAşMA (Polinizasyon) · ELEKTRONiK · iPEKBöCEği (Bombyx mori) · MERCANKöşK (Bkz. Güveyiotu) · TAVaiF-i MüLuK · LASER · PASTöRiZASYON · TüRKiYAT ARAşTIRMALARI ENSTiTüSü · HARç · YEHOVA (Yahova) şaHiTLERi · PICCARD, Auguste · NEVşEHiR · iBRaHiM PAşA (Kavalalı) · GüFTi · TüRK TaRiH KURUMU · SiVaSi ABDüLMECiD EFENDi · KAMU HiZMETi (Bkz. Amme Hizmeti) · iZOTERM · KöK BOYA · SAiD FAiK ABASIYANIK · SIğA · EBu MüSLiM HORASaNi · ADEN KöRFEZi · DANTON, Georges Jacques · HARVEY, William · KONUR ALP · ASiMPTOT · AHAR · RUTHERFORD, Ernest · ETERiK YAğLAR (Uçucu Yağlar) · BEKTAşiLiK · ZAMAN · ATICILIK · ATLAS DAğLARI · KIYAFETLER (Bkz. Elbise, Giyim) · üREMi · KALiTE · VEYSi · BERMEKiLER · TORPiDO · BRAHMANiZM · Minare
· KARAMUKBELi (Miryakefalon) MEYDAN MUHaREBESi · TAYF (Bkz. Spektroskopi) · OAPEC (Bkz. Petrol ihraç Eden Arap ülkeleri Teşkilâtı) · GAGALI MEMELi (Bkz. Ornitorenk) · TaiF SEFERi (Bkz. Huneyn ve Tâif Gazvesi) · NaSIRiLER (Bkz. Benî Ahmer Devleti) · OPEC (Bkz. Petrol ihraç Eden ülkeler Teşkilâtı) · FARENJiT (Bkz. Boğaz iltihâbı) · AHLATşAHLAR (Bkz. Sökmenliler) · SATER OTU (Satureja hortensis) · RöLATiViTE TEORiSi (Bkz. izâfiyet Teorisi) · ULUSLARARASI EKONOMiK işBiRLiği VE KALKINMA TEşKiLaTI (OECD) · SüNE (Eurigaster integriceps) · TüRKiYE RADYO VE TELEViZYON KURUMU (TRT) · TiLKi (Vulpes vulpes= Canis vulpes) · CEVDET PAşA (Bkz. Ahmed Cevdet Paşa) · MUHARREM KARARNaMESi (Bkz. Düyun-ı Umumiye) · BAğIMSIZ DEVLETLER TOPLULUğU (BDT) · iMaM-I Eş’ARi (Bkz. Ebü’l-Hasan-ı Eş’arî) · AHTAPOT (Octopus) · SIRPSINDIğI SAVAşI (Bkz. Hacı ilbeyi) · SEMiZOTUGiLLER (Portulacaceae) · SEMiZOTU (Portulaca oleracea) · SARA · HüNNAP AğACI (Zizypus vulgaris) · üMMü üMaRE NESiBE BiNTi KA’B · BERGAMOT AğACI (Citrus aurantium varyete bergamia) · şAHKULU · MUHAMMED CEZuLi · BASRA KöRFEZi · AçELYA (Azalea) · PERiYODiK CETVEL (Bkz. Element) · GEğiRME · EBü’L-VEFa (Bkz. Vefâ Konevî) · AKAMBER (Ambra grisea) · BAROMETRE · SAğAN (Micropus) · NüMiSMATiK · KOMPRADOR · çEKTiRi
· Ashabi kiram · Bitkiler · Cumhurbaşkanları · Dünya Devletleri · Dünya Dinleri · Dünya Şehirleri · Evliyalar · Hastalıklar · Hayvanlar · Hükümdarlar · Irklar · Kahramanlar · Latin Alfabesi · Meslekler · Osmanlı Padişahları · Osmanlı Savaşları · Peygamberler · Sağlık Bilgileri · Siyasetçiler · Spor Dallari · Tarihteki Devletler · Türkiye Şehirleri · Yazarlar · İslam Alimleri · İslami Mezhepler · Şahıslar · Şairler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber