Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 10. yilinda
IHYA ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
REHBER ANSIKLOPEDISI
SPONSORLU BAGLANTILAR
Secme Konular
· Arabi Aylar
· HANEFi MEZHEBi
· PRATiK BiLGiLER
· HENDEK SAVAşI (Ahzâb Gazâsı)
· KADiSiYE SAVAşI
· ENDüLüS EMEVi DEVLETi
· pH öLçEği (pH Cetveli)
· KENDiR-KENEViR (Cannabis sativa)
· YERMüK SAVAşI
· MUSUL MESELESi

Burayada Bak
· BOYUN
· VALF
· YAZ
· iSLaM EKONOMiSi (Bkz. iktdisâdî Sistemler)
· KAMPANYA
· TEKRi (Bkz. Sumak)
· ANDROPOV, Yuriy Vladimiroviç
· COULOMB
· çiZGi
· DEVLET GiRAY HAN-I
· GöKKüRESi
· iMaM-I Eş’ARi (Bkz. Ebü’l-Hasan-ı Eş’arî)
· MEHMED PAşA (Muhsinzâde)
· PATEN; (Bkz. Patinaj)
· PROTESTANLIK (Bkz. Hıristiyanlık)

Son Okunanlar
· CEMiYET-i AKVAM
· GUBaRi ABDURRAHMAN
· TEMiNAT MEKTUPLARI
· MISIR
· FiLDişi SaHiLi CUMHuRiYETi
· LOZAN ANTLAşMASI
· iSTiHDaM
· HADDELEME
· üMMü HABiBE
· HELYUM

Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z

CEMİYET-İ AKVAM

Alm. Völkerbundsrat (m), Fr. Societe des Nations, İng. League of Nations. Milletler Cemiyeti. 1919’da Paris Versay Sarayında yapılan toplantı ile, devletler arasındaki anlaşmazlıkları sulh yoluyla halletmek için ve sürekli olarak ilk defâ görevlendirilen milletlerarası teşkilâtın adı. Saldırılara karşı teminâtı ve milletlerarası münâsebetlerin geliştirilmesini de üslenmişti. Milletler Cemiyeti, Versay Antlaşmasının yürürlüğe girişiyle (10 Ocak 1920) resmen teşekkül etmiştir. Cemiyetin merkezi, tarafsız bir ülke olarak kabul edilen İsviçre’nin Cenevre şehrindeydi. Bugünkü Birleşmiş Milletlerin başlangıcı olarak kabul edilebilir. Kurulduğu dönemde cemiyeti bekleyen iki mühim mesele vardı:

1. Harpleri önlemek veya durdurmak sûretiyle milletlerarası sulh ve emniyeti temin etmek;

2. Kültürel ve sosyal gelişmeleri teşvik için bütün alanlarda milletlerarası işbirliği sağlamak.

Bunlardan birincisinin temini için, cemiyete üye olan devletlerin siyâsî bağımsızlıklarını ve toprak bütünlüklerini karşılıklı olarak teminât altına alıyorlar, hakları çiğnenecek olan her devleti koruyacaklarını taahhüd ediyorlardı. Münâsebetlerin kesilmesine yol açacak herhangi bir anlaşmazlık hâlinde Milletler Cemiyetinin hakemliğine başvuracaklarına ve oybirliğiyle alınmış olmak şartıyle konsey kararına uyacaklarına söz veriyorlardı. Harp veya harp tehlikesi gibi durumlarda cemiyet, barışı etkili bir şekilde korumaya elverişli tedbirleri tâyin etmek ve bunlara üye devletlerce saygı gösterilmesi için gerektiğinde askerî ve mâlî müeyyideler koymakla görevliydi.

Diğer taraftan kültürel ve sosyal alanlarda verimli bir işbirliği sağlanabilmesi için Milletler Cemiyetine birçok görev düşüyordu. Milletlerarası polis kuvveti kurulması ve kaçakçılığın, insan ticâretinin engellenmesi, dünyâ çapında ticârî ve sosyal kâideler konulması ve sağlık problemlerinin halledilmesi gibi görevler en önemli olanlarıydı.

Milletler Cemiyeti, otuz iki kurucu üyesi yanında, anlaşmaya yapılan bir ilâveyle on üç devleti daha cemiyete girmeye çağırmıştı. Cemiyetin kurulmasında özellikle ABD ve Fransa ön plânda rol oynadı. Milletler Cemiyeti karar yetkisine sâhip iki organ ile (Konsey ve Genel Kurul) bir dâimî sekreterliğe sâhipti. Genel Kurul, bütün üye devletler temsilcilerinden meydâna geliyor, yılda bir defâ toplanıyordu. Genel Kurulun yeni üyelerin kabûlü, antlaşmaların incelenmesi ve bütçe yetkisi gibi çeşitli görevleri vardı. Ancak Milletler Cemiyeti bunca program ve faaliyetine rağmen başarılı olamadı. Özellikle İkinci Dünyâ Harbi, cemiyetin çökmesine sebeb oldu. Nihâyet 8-18 Nisan 1946’da yapılan toplantı sonunda cemiyet görevini Birleşmiş Milletler teşkilâtına bıraktı ve 31 Temmuz 1947’de hukûken ortadan kalktı.


Son takip: 20.11.2019 - 02:01
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Tüm Konular A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z


· KIL · ANOT (Bkz. Elektroliz) · iKONOMETRE · ATEiSTLER (Bkz. Dehriler) · KaZIM KARABEKiR · AşI · KRANK MiLi · Fiğ (Vicia) · SiMYa · SEFERBERLiK · ANKARAVi MEHMED EMiN EFENDi · DAğISTAN öZERK CUMHuRiYETi · SULTAN HAN · TRiTYUM · BAKü · KULE · T · AORT · BENZiN · AHMED-i BEDEVi · TüRK DiL KURUMU (TDK) · NAPOLÉON-II · ELiPSOiT · çöVEN (çöğEN) OTU (Gypsophila arrostii) · çAR · LAPiNAGiLLER (Labridae) · MüHENDiSLiK · MONTREUX SöZLEşMESi · AGORA · MANiSA · ü · çOBANOğULLARI · ADLi TIP · MUHAMMED REBHaMi · MiLLET MECLiSi (Bkz. Türkiye Büyük Millet Meclisi) · DEVşiRME · AYNşATYN (Bkz. Einstein) · KARAKAYA BARAJI · YOğURT · SEDEFLi DENiZ HELEZONU (Bkz. Nautilus) · VERSAILLES (VERSAY) SARAYI · NüKLEER MANYETiK REZONANS (NMR-Tıp) · MüSTAHZARLAR · ULUSLARARASI STANDARTLAR TEşKiLaTI (ISO) · DOKTOR · ULUSLARARASI ADaLET DiVaNI (Bkz. Lahey Adâlet Dîvânı) · IHLARA VaDiSi · BAş AğRILARI · ANTEN · DERSiM HAREKaTI · Minare
· iBRaHiM PAşA SARAYI · ROMANYA · iBN-i SEBE’ (Bkz. Abdullah bin Sebe’) · şiNaSi · TARIK BUğRA · KRiKET · OAPEC (Bkz. Petrol ihraç Eden Arap ülkeleri Teşkilâtı) · TüRBiN · MANASLAR (Scarabaeidae) · HUş AğACI (Betula) · HELiKOPTERBöCEKLERi (Bkz. Kızböcekleri) · MUHAMMED iKBAL · HALA SULTAN · KAZa VEKADER · DENiZ ULAşIMI · BEşiR FUAD · LALA MUSTAFA PAşA · MONGOLiZM · NiKOTiNiK ASiT · TELEM (Bkz. Teleemprimör) · MOTiF · SüLFANiLAMiT (Bkz. Sülfamit) · ENGiNAR (Cynara scolymus) · ANALiZ · REşiD PAşA · MAşA · DURSUN (TURSUN) FAKiH · HARNUP (Ceratonia siliqua) · SENEGAL · SU CAMI · çiRişOTU (Asphodelus fistulosus) · BAROK · üZERLiK OTU (Peganum harmala) · KaFiR · SiViLCE (Bkz. Ergenlik Sivilcesi) · BILDIRCIN (Coturnix coturnix) · MANiK DEPRESSiF · LENFOSiT · BüKREş MUaHEDESi · DöTERYUM (Bkz. Hidrojen)
· Ashabi kiram · Bitkiler · Cumhurbaşkanları · Dünya Devletleri · Dünya Dinleri · Dünya Şehirleri · Evliyalar · Hastalıklar · Hayvanlar · Hükümdarlar · Irklar · Kahramanlar · Latin Alfabesi · Meslekler · Osmanlı Padişahları · Osmanlı Savaşları · Peygamberler · Sağlık Bilgileri · Siyasetçiler · Spor Dallari · Tarihteki Devletler · Türkiye Şehirleri · Yazarlar · İslam Alimleri · İslami Mezhepler · Şahıslar · Şairler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber