Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 10. yilinda
IHYA ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
REHBER ANSIKLOPEDISI
SPONSORLU BAGLANTILAR
Secme Konular
· Arabi Aylar
· HANEFi MEZHEBi
· PRATiK BiLGiLER
· HENDEK SAVAşI (Ahzâb Gazâsı)
· KADiSiYE SAVAşI
· ENDüLüS EMEVi DEVLETi
· pH öLçEği (pH Cetveli)
· YERMüK SAVAşI
· KENDiR-KENEViR (Cannabis sativa)
· MUSUL MESELESi

Burayada Bak
· SüZGEç (Bkz. Filtre)
· EFSaNE
· MARKi
· öLçEK
· PALAMUT (Bkz. Torik)
· SiKLOTRON
· SU ARITMA (Bkz. Su)
· TELEM (Bkz. Teleemprimör)
· TüCCAR (Bkz. Tâcir)
· VALF
· YAPRAKBiTi (Aphis)
· ANDROPOV, Yuriy Vladimiroviç
· ANJiN
· ANTiJEN (Bkz. Antikor)
· BEKiR BERK

Son Okunanlar
· ALASKA
· Arabi Aylar
· KAZAN HANLIğI
· AMRE BiNTi ABDURRAHMAN
· LUKATA
· SANTRFüJ (Bkz. Merkezkaç Kuvveti)
· TARIM (Bkz. çiftçilik)
· çEçEN-iNGUş CUMHuRiYETi
· BOMBA
· KUM YILANBALIğI (Ammodytes)

Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z

ALASKA

Kuzey Amerika’da Asya’ya doğru uzanmış bir yarımada. ABD’nin 40. ve en geniş eyaleti. Yüzölçümü 1.518.807 km2, nüfusu ise 521.000’in üzerindedir. Başkenti Juneau (nüfusu 6000)dur.

Alaska’nın Kuzey-Batısı’nın dağlık, ikliminin çok sert ve ulaşımın çok güç olması yüzünden insanların yaşamasına pek elverişli değildir. Buna karşılık güney kısmının okyanusa açılması, yeraltı zenginliklerinin ve petrolün bol olması, stratejik durumunun önemi sayesinde Kuzey Kutbunun kalabalık ve çekici bölgeleri arasına girmiştir.

Alaska, Danimarkalı Bering tarafından 1741 yılında keşfedildi. 1799’da ABD ve Rusya’nın ortaklaşa kurduğu bir şirket vasıtasıyla, bu iki devletin sömürgesi haline geldi. Bu sömürgeciliğin kendisine faydalı olmadığını anlayan Rus Çar’ı İkinci Aleksandır tarafından 1867 yılında ABD’ye satıldı.

Alaska, Büyük Okyanus kıyısında Alaska Körfezi, Batıda Aleut adalarına ulaşır. Doğuda kıyı adaları ile sınırlanır. Kıyıları çok girintili çıkıntılıdır. Toprakları yeraltı madenleri yönünden çok zengindir. 400.000 kilometrekareyi aşan büyük bir kısmı bataklıklarla kaplıdır. Buralar yaşayışa elverişli olmadığı gibi, faydalanılması da mümkün değildir.

Alaska, Kuzey Amerika’nın kuzeyinde batıya doğru bir yarımada şeklinde uzanır. Batıya doğru uzanan burnu ile Asya arasında Bering Boğazı yer alır. Güneyi dağlık, Yukon ırmağının aktığı çukur ve düzlüklerle kaplıdır. Kuzeyi ise tepelik ve yaylalıktır. Güneyde kar ve buzullarla kaplı olan dağlar, genç ve sıradağlar halinde uzanırlar. En yüksek noktası Mac Knley 6193 metredir. En kuzeyde Brooke Dağları vardır. Bunların en yüksek noktası da Michelson doruğu olup yüksekliği 2816 metredir.

Alaska Dağlarının Güney batı kısmına doğru Aleut Sıradağları uzanır. Aleut Takımadaları da bu dağların bir devamı ve uzantısı olarak bilinir. Aleut Sıradağlarında tesiri fazla volkanik yanardağlar mevcuttur.

Göller ve akarsular bakımından zengindir. Bering Denizine dökülen Yukon (uzunluğu 3300 m) Irmağı ile Kuskovin Nehri önemli akarsularıdır. Yarımadanın hemen başlangıcında yer alan İllima ve Clark gölleri de sayılı büyük göllerdendir.

İklim bakımından çeşitli özelliklere sahiptir. Güney ve güneybatısında Büyük Okyanus iklimi, Kuzey kutup bölgesinde kutup iklimi, ortasında ise kara iklimi hakimdir. Yağış mikdarı bölgelere göre değişir.

Alaska’nın toprakları çok, nüfusu ise azdır. Kilometrekare başına 0,2 kişi düşer. Büyük şehirleri, Anchorge, Fairbonks ve Spenart’tır. Nüfusunun yarıdan fazlasını beyazlar teşkil eder. Bunun yanında Eskimo ve Kızılderililer, Çinli ve Filipinliler de vardır. Eskimolar her geçen gün şehirlere gelip buralara yerleşmektedirler. Kızılderililer, kabileler halinde olmayıp köylerde yaşarlar. Halk Hıristiyan olup, protestan mezhebine bağlıdır.

Doğal kaynakları bakımından çok zengindir. Önemli madenleri altın, platin, kok kömürü ve kalaydır. Orman alanları oldukça geniştir. ABD’nin ihtiyacını karşılayabilecek kapasiteye sahiptir. Ham petrol üretiminde Texas’ın ardından ikinci sırada yer alır.

Balıkçılık, kömür işletmeciliği ve konservecilik son derece gelişmiş olup, kürk ihracatında da çok ileridir.

Alaska’da ayı türleri, bizon, fok balığı ve evcil büyük baş hayvanlar bulunur. Süt, önemli bir gelir kaynağıdır. Çiftlik ürünlerinin yıllık değeri 5 ile 6 milyon dolar civarındadır. Hayvani besin olarak yumurta ile sebzelerden patates ve kabak önemli yer tutar.

Ulaşım bakımından geridir. Güney kısmında Seyvart ve Fairbonks arasında tek bir demiryolu ile ABD ve Kanada’yı birbirine bağlayan karayolu vardır. Ulaşım genellikle uçak ve deniz taşıtlarıyla yapılır.


Son takip: 19.02.2020 - 02:12
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Tüm Konular A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z


· ERKEK EğRELTiOTU (Dryopteris filixmas) · ALTAY DiLLERi · ANOT (Bkz. Elektroliz) · DRAM · AHIRKAPI FENERi · ALAY · LOKOMOTiF · SU ARITMA (Bkz. Su) · MUSAMMATLAR (Bkz. Nazım şekilleri) · ORANGUTAN (Pongo pygmaeus) · MURaD HAN-I (Hüdâvendigâr) · PICCARD, Auguste · iPEK YOLU · ERCişLi EMRAH · AğUSTOSBöCEği (Cicada plebeja) · çARPMA · GEZEGENLER · VEHHaBiLiK · DENiZLaLELERi (Crinoidea) · KOMüNiZM · HULEFa-i RaşiDiN · SODYUM · KAPIKULU SüVaRiLERi · HaMiLELiK (Bkz. Gebelik) · çIKRIK · BABEK · KiMONO · DEFiBRiLASYON · CiHANGiR şAH · TERMOSiFON · LSD · AHMED HAMDi AKSEKi · SALAZAR, Antonio de Oliveria · TiCaNiYYE · SAKARiN · BAHiRA · HEMOGLOBiN · VARiKOSEL · YIRTICI HAYVANLAR · EBü’L-GaZi BAHADIR HAN · KREDi · çALIşMA VE SOSYAL GüVENLiK BAKANLIğI · REYHAN OTU (Bkz. Fesleğen) · PRiM · BALGAM (Bkz. öksürük) · SAç DöKüLMESi · MES’uD · KüBREViYYE · GALATASARAY SPOR KULüBü (GS) · SüREYYA EMiN BEY · Minare
· iSMaiL HaMi DANişMEND · şaHiT · NESEVi · EVLiYa çELEBi · LINNAEUS, Carl · A ViTAMiNi (Bkz. Vitaminler) · ABBAS HiLMi - II · ABDUH · ABDi PAşA (Nişancı) · ABDüLAZiZ DEBBAğ · ABDüLGANi NABLüSi · ABDüLHAK HAMiD TARHAN · ABDüLHAK-I DEHLEVi · ABDüLHAKiM ARVASi · ABDüLHAKiM HüSEYNi · ABDüLHAMiD HAN - I · ABDüLHAY CELVETi · ABDüLKERiM NADiR PAşA · KAMERA · MANYAS GöLü · MüCTEHiD · MiğFER · AHDi · USKUMRU (Scomber scombes) · HAMZA BiN ABDüLMUTTALiB · AVRUPA iNSAN HAKLARI DiVANI · AHMED VEFiK PAşA · HATM-i TEHLiL · KANTAR · SALINIM · SIğIRDiLi (Bkz. Hodan) · MüLKiYE · DARGINLIK · ULEMa (Bkz. alim) · OPTiK LiF (Bkz. Fiberoptik) · ALAY KöşKü · ALBiNiZM · ALFABE · ALINLIK · ALKALi
· Ashabi kiram · Bitkiler · Cumhurbaşkanları · Dünya Devletleri · Dünya Dinleri · Dünya Şehirleri · Evliyalar · Hastalıklar · Hayvanlar · Hükümdarlar · Irklar · Kahramanlar · Latin Alfabesi · Meslekler · Osmanlı Padişahları · Osmanlı Savaşları · Peygamberler · Sağlık Bilgileri · Siyasetçiler · Spor Dallari · Tarihteki Devletler · Türkiye Şehirleri · Yazarlar · İslam Alimleri · İslami Mezhepler · Şahıslar · Şairler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber