Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 10. yilinda
IHYA ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
REHBER ANSIKLOPEDISI
SPONSORLU BAGLANTILAR
Secme Konular
· Arabi Aylar
· HANEFi MEZHEBi
· PRATiK BiLGiLER
· HENDEK SAVAşI (Ahzâb Gazâsı)
· KADiSiYE SAVAşI
· pH öLçEği (pH Cetveli)
· ENDüLüS EMEVi DEVLETi
· YERMüK SAVAşI
· MUSUL MESELESi
· RöNTGEN IşINLARI

Burayada Bak
· EMPERSSiYONiZM (Bkz. Edebî Akımlar)
· KAMPANYA
· KAZAN
· MEHMED HAN-I (Bkz. çelebi Mehmed)
· MEKTUP (Bkz. Edebi Türler)
· MüTaREKE
· NAPOLÉON-II
· NASIR
· NASiHAT (Bkz. Emr-i Ma’ruf ve Nehy-i Anil Münker)
· ORTA
· öKüZ (Bkz. Sığırlar)
· PALAMUT (Bkz. Torik)
· PATRIOT
· PROMETYUM
· RüZGaRüSTü ADALARI

Son Okunanlar
· UNESCO
· MUHAMMED HUCCETULLAH
· MALCOLM X
· ANTiBiYOTiKLER
· HALVET
· DIş YARDIMLAR
· ARiYET (Bkz. Emanet)
· OTOMAT çELiği
· CERBE MUHaREBESi
· HüSEYiN PAşA (Amcazâde Hacı)

Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z

UNESCO

Birleşmiş Milletler Beratının uluslararası işbirliğiyle ilgili 9. bölüm 57. maddesi uyarınca kurulmuş “Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilâtı”nın (United Nations Edurational, Scientific and Cultural Organisation) kısaltılmış ismi. 14 Aralık 1946’da kurulmuştur. Teşkilât çalışmaları hakkında BM’ye rapor verir ve buradan teknik yardım görür. Ancak kendi organları, bütçesi ve diğer statüleri bakımından tamâmen bağımsızdır. Bütün BM üyeleri devletler aynı zamanda UNESCO’nun da üyesi olabilirler.

Teşkilât, yapı olarak BM’ye paralellik gösterir. Bir Genel Kurul, bir İcra Kurulu ve bir de Genel Sekreterlik bulunur. Her üye devlet, Genel Kurula beş delege yollar. Genel Kurul her iki senede bir tâkip edilecek siyâseti ve gelecek iki yıllık bütçeyi görüşmek üzere toplanır. Genel Müdür, İcra Kurulunu tâyin eder, üye devletlere tavsiyelerde bulunur. İcrâ Kurulu senede üç-dört defâ bir araya gelerek Genel Kurulda alınan kararların icrâsını tâkip eder. İcrâ Kurulunun üyeleri Genel Kurul üyeleri arasından seçilir. UNESCOGenel Müdürü, Genel Sekreterliğin de başıdır. UNESCO’nun devamlı merkezi Fransa’nın başşehri Paris’tir.

UNESCO üyesi devletler kendi ülkelerinde devlet bünyesi dışında çalışan millî komisyonlar kurarlar. Bu komisyonlar UNESCO gâyelerine uygun çalışmaların yapılması için hükûmetle işbirliği yaparlar ve bu çalışmaların icrasını tâkip ederler.

UNESCO’nun gâyesi; BM Anayasasında zikredildiği gibi, “adâlete, ırk, cins, dil ve din ayrımı yapmaksızın herkes için insan hakları ve temel hürriyetlere cihanşümûl saygıyı sağlamak, bunun için eğitim, bilim ve kültür yoluyla devletler arasındaki işbirliğini geliştirmek ve bu yoldan barışın ve güvenliğin korunmasına katkıda bulunmaktır.” Teşkilât Anayasasında açık bir şekilde belirtildiği gibi UNESCO’nun zor kullanarak değil üye devletlerin kendi istekleri doğrultusunda faaliyette bulunması icab etmektedir.

UNESCO’nun Faaliyetleri

Eğitim: Dünyâda okul çağında olan çocukların yarısından fazlası tesis yetersizliği ve öğretmen azlığı dolayısıyla eğitimlerini yapamamaktadır. UNESCO’nun bu alandaki ilk çalışması, Lâtin Amerika ilk öğretimi için daha çok öğretmen yetiştirme ve öğrencilerin okul hâricinde karşı karşıya geldikleri problemleri çözmeye yönelik olmuştur. Başarılı olan bu çalışmanın benzerleri daha sonra Asya ve Afrika’da da tatbik edilerek müspet neticeler alınmıştır. Bunların en büyüklerinden olan “Karaçi Plânı” 18 devlet tarafından mâlî yönden desteklenmiş ve 200.000 Pakistanlı çocuğun mecburî eğitimi 1980’de tamamlanmıştır. Eğitimsiz yetişkinlerin sayısının okula gitmeyen çocuklardan çok fazla olması UNESCO’nun bu alana da eğilmesini mecbûrî kılmıştır. Teşkilât her sene çeşitli devletlerdeki yetişkinlere “temel eğitim” kursları vermektedir. UNESCO’ya bağlı “Education Clearing House” Paris’te çalışmakta, ilgili konularda mâlûmat toplamakta, eğitim istatistikleri yapmakta, burs dağıtmakta ve üç senelik yayın organı “World Survey of Education”ı çıkarmaktadır.

Tabiî ilimler: UNESCO’nun bu alandaki en mühim vazifesi araştırmalarda milletlerarası işbirliğini tesis etmektir. “Kurak Bölgeler “programı 1957’de teşkilâtın en büyük projelerinden biri hâline gelmiş, kurak ve yarı kurak arâzilerin tarım alanları hâline getirilmesinde çok faydalı bir rol oynamıştır. Bu kuruluşun diğer bir mühim çalışması da Avrupa Nükleer Araştırma Konsülü’ne (CERN) nükleer enerjinin barışçı maksatlarla kullanılmasında yardımcı olmaktır. Teşkilât aynı zamanda gelişmiş-az gelişmiş bölgeler arasındaki bilgi alışverişine yardımcı olur.

Sosyal ilimler: Teşkilât sosyal ilimler alanında daha çok milletler arasında anlaşmazlıklara yol açan belli problemlerin çözülmesiyle meşgul olur. Hızlı sanâyileşme ve gelişmenin meydana getirdiği sosyal problemler de mühim bir yer işgâl etmektedir. UNESCO, aynı zamanda BM’nin arzusu üzerine ırklar üzerinde bir araştırma yapmış ve ilmî olarak hiçbir ırkın tabiî bakımdan, yâni yaradılış olarak diğerinden üstün olmadığına karar vermiştir.

Kültürel faaliyetler: UNESCO günümüzde milletlerarası sanatçılar ve bilginlerin kurdukları teşkilâtları destekleyerek, ilmin ve değişik kültürlerin yayılmasına, ihtiyacı olanlara ulaştırılmasında mühim bir vazife görmektedir. Bu alandaki en mühim çalışmalar doğu-batı kültür değerlerinin incelenmesi konusu üzerinde yapılmıştır. Ancak çapı çok büyük olan bu araştırmalardan bir netice alınamamıştır. Teşkilâtın aynı zamanda Milletlerarası Yayın Hakkı Antlaşması ve savaş zamânında kültürel eserlerin korunması konulu çalışmaları mevcuttur.

Kitle haberleşmesi: UNESCO bu alanda da ihtiyacı olan devletlerin, bu konuda imkânı olan devletlerden kitap, film vb. gibi malzemeleri ucuz almasını sağlayarak mühim bir vazife görmektedir.

Teşkilât savaşlarda, sınırların belirlenmesinde arzu etmediği tarafta kalan şahısların yerinin değiştirilmesine de yardımcı olmaktadır.


Son takip: 21.01.2018 - 03:11
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Tüm Konular A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z


· AğIT · çUKUROVA · BAşTANKARA (Parus major) · RUKAYYE (radıyallahü anhâ) · AZERi iBRAHiM çELEBi · TONGA · KIRaAT · FEY · KEPEK · DON · HARMONiK HAREKET · DiCKENS, Charles · BiRLEşiK YEMEN ARAP CUMHURiYETi · HAVYAR · BANGKOK · ZiMBABVE · FECR · ETERiK YAğLAR (Uçucu Yağlar) · ALEM (Bkz. Dünya) · GLAYöL (Gladiolus) · ENTOMOLOJi · KUM YILANBALIğI (Ammodytes) · RADYOKARBON · KüTAHYA · JACKSON, Andrew · AKCiğERLER · SULEYHiLER · MiSaK-i MiLLi · EMR-i MA’RuF VE NEHY-i ANiL-MüNKER · NAL · BAYTAR (Bkz. Veteriner) · TASAVVUF · MALTAERiği (Eriobotrya japonica) · RöNTGEN IşINLARI · FATiN RüşTü ZORLU · RENK KöRLüğü · TaRiH DüşüRME (Bkz. Ebced Hesâbı) · çöVEN (çöğEN) OTU (Gypsophila arrostii) · ANDROMEDA · GUSüL · şEMS-i TEBRiZi · ABBAS VESiM EFENDi · KAFKAS DAğLARI · MOLUK ADALARI · AMAZON NEHRi · BASIN iLAN KURUMU · HAMZA BiN ABDüLMUTTALiB · NüKLEiK ASiTLER · ABDURRAHMAN BiN MEHDi · KONFEDERASYON · Minare
· AHMED CEVDET PAşA · ISLAHHaNE · EşKiNCi · EKVATOR · YILDIZ · BEYAZ SARAY · KERTENKELE (Lacertus) · KIMIL (Aelia rostrata) · TELHiS · BOşANMA · OSMAN TURAN · HAMDULLAH HAMDi · KONUşMA · MENGüCüKLER · OKTET KURALI · NECMEDDiN-i KüBRa · PALLADYUM · PiK · KOCAELi · NUH ALEYHiSSELaM · HüRRiYET VE iTiLaF FIRKASI · ODYOMETRE · MUaViYE BiN YEZiD · AMiRAL · YüKSEK öğRETiM KURULU (YöK); (Bkz. üniversite) · COULOMB KaNUNU · şaMaNiLiK (şamanizm) · TOPLARDAMAR · MAYALAR · YEM BiTKiLERi · AFşiN (Haydar bin Kavus) · BURAK (Bkz. Mîrac) · iZOBAR · BAYRAMiYYE · SADAKA-I FITIR (Bkz. Fıtra) · DEşARJ LAMBALARI · BEHAEDDiN-i BUHARi (Bkz. şah-ı Nakşibend) · TABAN FiYAT (Taban narhı) · YILDIRIM AKBULUT · DENiZşAKAYIKLARI (Actiniidae)
· Ashabi kiram · Bitkiler · Cumhurbaşkanları · Dünya Devletleri · Dünya Dinleri · Dünya Şehirleri · Evliyalar · Hastalıklar · Hayvanlar · Hükümdarlar · Irklar · Kahramanlar · Latin Alfabesi · Meslekler · Osmanlı Padişahları · Osmanlı Savaşları · Peygamberler · Sağlık Bilgileri · Siyasetçiler · Spor Dallari · Tarihteki Devletler · Türkiye Şehirleri · Yazarlar · İslam Alimleri · İslami Mezhepler · Şahıslar · Şairler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber