Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 10. yilinda
IHYA ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
REHBER ANSIKLOPEDISI
SPONSORLU BAGLANTILAR
Secme Konular
· Arabi Aylar
· HANEFi MEZHEBi
· PRATiK BiLGiLER
· HENDEK SAVAşI (Ahzâb Gazâsı)
· pH öLçEği (pH Cetveli)
· ENDüLüS EMEVi DEVLETi
· KADiSiYE SAVAşI
· MUSUL MESELESi
· YERMüK SAVAşI
· RöNTGEN IşINLARI

Burayada Bak
· KORKU (Bkz. Fobi)
· METE
· MORA
· MüBAH (Bkz. Ef’al-i Mükellefîn)
· NAZiZM (Bkz. Nasyonal Sosyalizm)
· OTOKLAV
· PERiYODiK CETVEL (Bkz. Element)
· REFERANDUM
· SABATAY SEVi (Bkz. Dönmeler)
· SaMiLER
· SANTRFüJ (Bkz. Merkezkaç Kuvveti)
· SARISABIR (Bkz. öd Ağacı)
· SHACKLETON, Ernest Henry
· SiNDiRiM (Bkz. Hazım)
· SOSYAL ADaLET (Bkz. Adâlet)

Son Okunanlar
· ULTRAViYOLE IşINLARI (Mor ötesi Işınlar)
· DEVEKUşU (Struthio camelus)
· BORDRO
· KALAMiN
· KIRşEHiR
· MAKARA
· MUHAMMED BiN MESLEME
· iNGiLTERE
· POLiüRETAN
· RüYa

Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z

ULTRAVİYOLE IŞINLARI (Mor Ötesi Işınlar)

Alm. Ultraviolette Strahlen (m.pl.), Fr. Rayons (m.pl.), ultraviolets, İng. Ultraviolet rays. Görünen ışın ile X- ışınları arasında kalan elektromanyetik radyasyonlar. Ultraviyole (mor ötesi) ışınların dalga boyları X- ışınlarınınkinden uzun, görünen ışınlarınkinden ise kısadır. Dalga boylarının kısalığı sebebiyle insan gözüyle görülemezler. Fakat bâzı böcekler, meselâ bal arıları, tarafından rahatlıkla görülebilirler.

Ultraviyole ışınların varlığı ilk defâ 1801 yılında Ritter adındaki Alman fizikçisi tarafından tespit edilmiştir. Ritter X ışığının kimyâsal maddelere etkisini incelerken mor ışığın ötesindeki karanlık bantta enerji çıkışının olduğunu fark etmiştir.

Görünen ışın ile mor ötesi ışınların arasındaki sınır radyasyonun dalga boyu 4000 Angstrom (1 angstrom= 10-8 cm) olarak kabul edilir. Ancak bu sınır, yaşa göre değişir. Genç kimseler mor ötesi bölgesine âit olan 3130 Angstrom (A°)luk dalga boylu radyasyonları görebilirler.

Ultraviyole ışın bandı kabaca üç bölgeye ayrılır: 4000-3000 A° arasındaki “yakın” bölge, 3000-2000 A° arasındaki “uzak” bölge ve 2000-40 A° arasındaki “vakum” ultraviyole bölgesi.

Ultraviyole ışınların en büyük kaynağı güneştir. Güneşten yayılan enerjinin yaklaşık % 9’u ultraviyole radyasyonudur. Bunun da ancak % 14’ü 3000 A°’dan küçük dalga boylu bölgeye âittir. Güneşten gelen mor ötesi ışınların yarıdan fazlası atmosferde tutulur. Atmosferde tutulan (absorbe olan) radyasyonun ekserisi küçük dalga boylu radyasyonlardır. Öyle ki, 3000 A° olan küçük dalga boylu ışınlar, yeryüzüne hemen hemen hiç gelmez.

Ultaviyole ışınlar görünen ışınlar gibi optik kurallarına uyarlar. Kuvars, florit ve damıtık sudan rahatlıkla geçtikleri halde, görünen ışınlar için geçirgen olan birçok madde tarafından tutulurlar. Meselâ alelâde pencere camı 3000 A°dan kısa dalga boylu ışınları geçirmez. 2000 A°dan kısa dalga boylu ışınların havanın kısa bir mesâfesinde tutulmaları ihmâl edilebilecek kadar az olduğu halde, atmosfer tabakası boyunca tutulma yeterli olmaktadır. Daha kısa dalga boylu radyasyonlar oksijen tarafından tutulur. Bu olayla da oksijenden ozon meydana gelir.

Etkileri: Ultraviyole radyasyonları, foto-kimyânın bir bölümünü teşkil eden bâzı kimyevî reaksiyonların gerçekleşmesini sağlar. Renklerin güneş etkisiyle açılması veya solması bu reaksiyonlara bir misaldir. Ultraviyole ışınların kezâ biyolojik etkileri de vardır. 3050 A°dan kısa dalga boylu ışınlar insan cildinde güneş yanığı meydana getirir. 3050-2900A° arasındaki dalga boyları “Suntan” olarak bilinen pigmentasyona (boyadan meydana gelen renklilik) sebep olur.

Ultraviyole ışınların diğer önemli biyolojik etkisi insan derisinde ergosterolden D vitamini meydana getirmeleridir. Güneş ışığının bu etkisi raşitizm denilen hastalığın önlenmesini veya tedâvi edilmesini sağlar.

Ultraviyole radyasyonlarının önemli bir yönü de, bakterileri öldürme veya tesirsiz hâle getirme özellikleridir. Bu sebepten hastânelerin bâzı bölümlerinde, çocuk odalarında ve sterilize hava gereken birçok ameliyede ultraviyole lambaları kullanılır.

Ultraviyole ışınlar fosforlu madde olarak bilinen bâzı maddelere geldiği zaman, bu maddeler görünen ışın neşretmeye başlarlar. Bu olay fluoresans olarak bilinir. Fluoresans lamba esas îtibâriyle ultraviyole ışınlarını kesen bir nevi camdan yapılıdır. Ampulun iç tarafı ince bir fluoresan madde ile kaplanmıştır. Böylece ultraviyole ışınlar bu fluoresan madde tarafından tutulur ve görünen ışın olarak neşredilir. Bu işlem görünen ışın üretimi için yeterlidir.

Ultraviyole ışınların şiddeti foto-elektrik hücreler veya radyometrelerle ölçülür. Kezâ kimyevî maddelere veya fotoğraf materyallerine olan etkilerinden de ölçülebilirler.


Son takip: 25.08.2016 - 10:23
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Tüm Konular A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z


· DEMOKRAT PARTi (DP) · KiNEMATiK · ARSENiK · şAKAYIK (Paeonia) · ARiSTO (Aristoteles) · KaşaNi · MaVERaüNNEHR · KEşiş · iHLaS · BOğUMLUCAOTU (Polygonatum multiflorum) · şEYH SAiD OLAYI · KaRuN · OTOMAT · TANKER · EBu MiDYEN MAğRiBi · EYYuB SULTAN CaMii · MESLEME · BEHçET KEMAL çAğLAR · HEYELAN · AHMED HAşiM · SAçAKLIZaDE · BALIK YAğI · JüPiTER · AçE DEVLETi · HiGROMETRE · MASTAR · VARSAğI (Bkz. Nazım şekilleri) · TANDIR · BiLEşiK · MAMUT (Elephas primigenius) · iTiKaF · JEFFERSON, Thomas · SERA GöLü · AHMED PAşA (şeker) · ARTERiOSKLEROZ (Bkz. Atardamar Sertliği) · HUNEYN VE TaiF GAZVESi · KüRSi; (Bkz. Arş ve Kürsî) · HIZIR ALEYHiSSELaM · GAMA, Vasco da · TABERaNi · BANKNOT · AHMED PAşA (Ankebut) · YILDIRIM BaYEZiD HAN · MiNEçiçEği (Verbene officinalis) · GiRişiMöLçER (interferometre) · ARSLAN (Bkz. Aslan) · HAKKI DURSUN YILDIZ · ORMANGüLü (Rhododendron ponticum) · FiDAN, FiDANLIK · AMiNO ASiTLER · Minare
· YEşiL TüRBE · POZiTiF ve NEGATiF · STAGFLASYON · HAMSi; (Engraulis encrasicholus) · ETRüSKLER · HAREKET · LEVREK (Morone labrax) · GASTROENTERiT · SOLUNUM YETERSiZLiği · iTiKaF · OKAPi (Okapia johnstoni) · MERKANTiLiZM · BATARYA · BiZAM SIçANI (Bkz. Misk Faresi) · EHL-iSALiB · şuRaYI DEVLET (Bkz. Danıştay) · MENDELYEF (Mendeleyev), Dimitri Ivanovich · ADSORBSiYON (Bkz. Yüzeye Tutunma) · DERNEK; (Bkz. Cemiyetler) · ALFA TANECiği · MUHSiN YAZICIOğLU · YaKuB HAN BaDEVLET · SiKLOTRON · SAğIRLIK · FAşiNG (Bkz. Karnaval) · iZZET MOLLA (Bkz. Keçecizade izzet Molla) · MESiR MaCUNU · CiN · MASTAR · CEMiYET-i AKVAM · LAWRENCE (Thomas Edward) · EVLENME · KIYI · BROMAT ASiDi · HIçKIRIK · LAME · HAVaLE (Tıp) · SABAN · KUVERTüR · SU ARITMA (Bkz. Su)
· Ashabi kiram · Bitkiler · Cumhurbaşkanları · Dünya Devletleri · Dünya Dinleri · Dünya Şehirleri · Evliyalar · Hastalıklar · Hayvanlar · Hükümdarlar · Irklar · Kahramanlar · Latin Alfabesi · Meslekler · Osmanlı Padişahları · Osmanlı Savaşları · Peygamberler · Sağlık Bilgileri · Siyasetçiler · Spor Dallari · Tarihteki Devletler · Türkiye Şehirleri · Yazarlar · İslam Alimleri · İslami Mezhepler · Şahıslar · Şairler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber