Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 10. yilinda
IHYA ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
REHBER ANSIKLOPEDISI
SPONSORLU BAGLANTILAR
Secme Konular
· Arabi Aylar
· HANEFi MEZHEBi
· pH öLçEği (pH Cetveli)
· HENDEK SAVAşI (Ahzâb Gazâsı)
· PRATiK BiLGiLER
· ENDüLüS EMEVi DEVLETi
· KADiSiYE SAVAşI
· MUSUL MESELESi
· RöNTGEN IşINLARI
· SaLiM BAşOL

Burayada Bak
· TiYOüRE
· BALTACI MEHMED PAşA
· ELLi DöRT FARZ
· iNTOKSiKASYON(Bkz. Zehirlenme)
· KARTOPU (Bkz. Gilaburu)
· KONDüKSiYON (Bkz. Isı)
· MiT (Bkz. Millî istihbârât Teşkilâtı)
· MONGO (Bkz. Firavunfâresi)
· MORARMA
· MüBAH (Bkz. Ef’al-i Mükellefîn)
· PROTESTANLIK (Bkz. Hıristiyanlık)
· SAVAş (Bkz. Harp)
· SEMAi (Bkz. Edebî Akımlar)
· SOSYAL ADaLET (Bkz. Adâlet)
· SöKMEN BEY-II

Son Okunanlar
· SOYA FASULYESi (Soja hispida)
· DçM (Bkz. Dövize çevrilebilir Mevduat)
· EBu MUHAMMED BAğDaDi
· KUZEY KUTUP BöLGESi
· MüDERRiS
· ABC SiLAHLARI
· HAMDaNiLER
· Arabi Aylar
· FiZiK
· KARL-V

Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z

SOYA FASULYESİ (Soja hispida)

Alm. Sojabohne (f), Fr. Soja (m), İng. Soybean, soya-bean. Familyası: Baklagiller (Leguminosae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Marmara ve Doğu Karadeniz Bölgesinde ekimi yapılmaktadır.

1-1,5 m boyunda, kısmen sarılıcı, dallanmış, bir yıllık, Çin ve Japonya’da geniş ölçüde zirâati yapılan, besin değeri bakımından hayli önemi olan bir bitki. Bitkinin yaprakları üç yaprakçıklı, yaprakçıklar oval şekilli ve sivri uçludur. Çiçekler sarımsı veya menekşe renklidir. Meyveleri biraz kıvrık, tüylü ve 2-5 tohumludur. Tohumlar küre şeklinde, beyaz renkli olup, bir yanında siyah bir leke vardır.

Soya fasulyesinin tarımı, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ve şeker fabrikalarının teşvikiyle memleketimizde yapılmaya başlanmıştır. 1982 yılında Bakanlar Kurulu Kararnâmesiyle konuele alınmış, üreticiye teminat verilmiştir. Yağ ve protein bakımından zengin olan soya tarımıyla, memleketimizdeki besin açığını kapatmak ve tarım sektörüne katkıda bulunmak bakımından soya önemli bir endüstri bitkisidir. Firmalar hâlinde tekelleşenAmerikan soya üreticileri bile kendi ekonomilerinde önemli rol oynamaktadır.

Soyanın yetiştiği iklim, mısırınki gibidir. Kısa gün bitkisi olup, uzun günlere karşı hassastır. Kurak ve dona karşı fasulye ve bezelyeye göre daha dayanıklıdır. Her çeşit toprakta yetişir, fakat en iyi verim kumlu-killi toprakta elde edilir. Yetiştirilme tarzı fasulyeye benzer. Nisan ayında ana ürün, hazirana doğru ise, sulak tarlalarda ikinci ürün olarak ekilen soyanın hasadı yapıldıktan sonra, tarlada zengin besin maddeleri kalır. Yetiştirildiği toprağa azot ilâve etmektedir. Böylece toprağın kuvvetini arttırmaktadır. Akabinde ekilebilecek hububat, pamuk, yerfıstığı, çeltik, susam vb. gibi ikinci bir üründen daha da fazla verim elde edilir. Yâni ikinci ürünün verimindeki soya artıkları sebebiyle meydana gelen artış ek bir gelir kaynağıdır. Soya hasadının tam zamânında yapılması çok önemlidir. Erken hasat buruşmaya, geç hasat ise meyvelerin dökülmesine sebep olur. Elde edilen soyanın önemli bir sanâyi ürünü olarak hem iç hem de dış piyasada alıcısı çoktur.

Kullanıldığı yerler: Çin’de beş bin seneden beri soya, gerek gıdâ maddesi olarak gerekse çeşitli ürünlerin eldesinde kullanılmaktadır. Günümüzde de başta Amerika olmak üzere çeşitli ülkelerde tüketilmektedir. Kısmen soya unundan yapılmış ekmekle, soya yağından yapılmış tereyağı birçok sofrada kabul görmektedir.

Soya filizleriyle süslenmiş yeşil salata çok miktarda C vitamini ihtivâ etmektedir. Bu sâyede birçok memlekette tâze sebze ve meyve noksanlığından dolayı meydana çıkan “Saurvy hastalığı”nı önlemektedir. Soya fasulyesi, B1 ve B2 vitaminleriyle E ve K vitaminlerini ihtivâ eder. Bilhassa “Pelegra hastalığı”na karşı “Niacin” maddesince zengindir.

İnsan vücûdunun hergün sarf etmeye mecbur kaldığı mâdenî tuzlar bakımından da fevkalâde zengin bir gıdâdır. Kemiklerin teşekkülünde büyük bir rol oynayan “kalsiyum” soya fasulyesinde süte nispeten iki mislidir. Buna ilâveten bol miktarda fosfor, demir, bakır, manganez, potasyum ve sodyum ihtivâ eder.

Soya fasulyesi, vücûdumuzun muhtaç olduğu protein bakımından da en zengin ve mükemmel bir gıdâ maddesidir. 453 gramlık soya ununda 31 yumurtanın, 6 büyük şişe sütün veya 900 gramlık kemiksiz etin ihtivâ ettiği kadar protein bulunduğu laboratuvar deneyleriyle tespit edilmiştir.

Geliştirilen tekniklerle günümüzde soya fasulyesinden fevkalâde nefis, temiz, krem renginde un elde edilmektedir. Bu un bilhassa pasta, bisküvi, kurabiye, dondurma, şekerleme îmâlâtında büyük miktarda kullanılmakta, bebek mamalarında da büyük rağbet görmektedir.

Yarı yarıya soya unundan yapılmış makarnalar, şehriyeler, hamur tatlıları, çeşitli ülke sofralarını süslemeye devam etmektedir.

Soya fasulyesi hem insanlar hem de çiftlik hayvanları için çok besleyici bir gıdâ maddesidir. Soya yağı birçok âilein seve seve salata yağı ve kızartma yağı olarak kullandığı bir madde hâlini almıştır. Esas îtibârıyla soya yağı boyacılıkta ve cila yapmakta kullanılmaktadır. Soya fasulyesi kırmaları da hayvan gıdâları arasında mühim bir mevki işgal etmektedir.

Amerika’da bâzı üniversiteler soya fasulyesinin suyunu bir nevi süt gibi kullanmakta, bundan peynir elde etmektedir. Hayvan beslenmesinin güç olduğu memleketlerde süt yerine bu fasulye suyunun kullanılması teşvik edilmektedir.

Hâlen üretilen soya yağının yüzde 85’ini Amerikalılar insan yiyecekleri arasında kullanmakta, kalanını da boyacılıkta, cilâ yapmakta, sabun îmâlâtında sarf etmektedirler.

Buna ilâveten Henry Ford, otomobillerin tokmaklarının düğmelerini soya fasulyesinden imal etmiştir.

Sarı altın, hatta asrın bitkisi olarak da adlandırılan soyanın pekçok kullanma alanı vardır. Bunların başlıcaları; süt, yoğurt, peynir, dondurma, dondurma külahı, pasta, hayvan yemi, yeşil gübre, ilâç, boya, kâğıt, kemiksiz et, kahve, salça, sabun, plastik maddeler, lastik, alkol, yağ, margarin, soya unu, ekmek, makarna, tarhana, leblebi, çocuk maması vb.dir.


Son takip: 24.11.2014 - 03:33
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Tüm Konular A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z


· BiRçiM YAPRAKLI BiTKiLER (Monocotyledonae) · ALi şiR NEVAi · ViSKOZiMETRE (Bkz. Viskozluk) · NöROFiBROMATOZiS (Sinir Tümörü) · ANNE SüTü · LüKS · HARDAL (Sinapis) · FEKETE, Lajos · HiLaL-i AHMER · ALi HAYDAR EFENDi (Büyük Nasuhizade) · ETiYOPYA · CEMaL GüRSEL · MaLiKi MEZHEBi · ANTEPFISTIğI (Pistacia vera) · YILAN BOYUNLU KUş (Anhinga) · EYaLET · MADAGASKAR · ASKERLiK · ACIGöL · TURGUT öZAL · HUş AğACI (Betula) · ABBAS HiLMi - II · HIRKA-i SAaDET · YöRüKLER · SiNEK KUşU (Bkz. Kolibri) · GiLABURU (Viburnum opulus) · BARIş GüCü · ö · ZEYNEB BiNTi CAHş · ZEHiRLi GAZLAR · çOBANALDATAN (Caprumulgus europeus) · SABRi KALKANDELEN · AHMED DAVUDOğLU · SIğALA AğACI (Bkz. Amber Ağacı) · EBu NU’AYM iSFEHaNi · ETFAL HASTaNESi (Bkz. Hamidiye Etfal Hastânesi) · HUDSON NEHRi · SABAN · KOCA MUSTAFA PAşA · ALMANAK · BAş AğRILARI · HALiL BiNAHMED · ASSUAN (Asvan) BARAJI · GüğüM · ILGIN (Tamarix) · GUATEMALA · MAHMUZçiçEği (Centranthus ruber) · RüşDi PAşA (Mütercim) · MUSUL MESELESi · BALIKESiR · Minare
· REKTUM · DEMiR · ELEKTROT (Bkz. Elektroliz) · iNşaAT SANaYii · AKROBASi · SOLAKLAR · JiMNASTiK (Bkz. Beden Eğitimi) · BLOKAJ · DOPPLER EKOKARDiOGRAFi · CENGiZ DAğCI · CüCELiK · GAGALI MEMELi (Bkz. Ornitorenk) · KARA SULARI · e SAYISI · öKüZ (Bkz. Sığırlar) · EL FENERi (Bkz. Fener) · MANTIK · ViCTORiA şELaLESi · KIYMA MAKiNASI · SAHAF · HAYIT (Vitex agnus-castus) · TAHaRET (Bkz. Temizlik) · NEHiR (Bkz. Akarsular) · MORiNA (Gadus callarias) · FiLM · ANAFOR · LOTi PiYER (Bkz. Piyer Loti) · SEDiR AğACI (Bkz. Katran Ağacı) · DöVEN · YüKSEK HaKiMLER KURULU · PARATONER · EHL-i KIBLE (Bkz. Bid’at Fırkaları) · GIYBET · MECiDiYE KöPRüSü (Bkz. Galata Köprüsü) · MOSKOVA ANTLAşMASI · KIRLANGIçBALIğI (Trigla hirundo) · iLKöğRETiM OKULU (Bkz. Eğitim) · NARH · SüLEYMAN ALEYHiSSELaM · LEHiM
· Ashabi kiram · Bitkiler · Cumhurbaşkanları · Dünya Devletleri · Dünya Dinleri · Dünya Şehirleri · Evliyalar · Hastalıklar · Hayvanlar · Hükümdarlar · Irklar · Kahramanlar · Latin Alfabesi · Meslekler · Osmanlı Padişahları · Osmanlı Savaşları · Peygamberler · Sağlık Bilgileri · Siyasetçiler · Spor Dallari · Tarihteki Devletler · Türkiye Şehirleri · Yazarlar · İslam Alimleri · İslami Mezhepler · Şahıslar · Şairler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber