Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 10. yilinda
IHYA ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
REHBER ANSIKLOPEDISI
SPONSORLU BAGLANTILAR
Secme Konular
· Arabi Aylar
· HANEFi MEZHEBi
· PRATiK BiLGiLER
· HENDEK SAVAşI (Ahzâb Gazâsı)
· KADiSiYE SAVAşI
· pH öLçEği (pH Cetveli)
· ENDüLüS EMEVi DEVLETi
· YERMüK SAVAşI
· MUSUL MESELESi
· RöNTGEN IşINLARI

Burayada Bak
· VURGUN
· YERSOMUNU (Bkz. Siklamen)
· ARPACIK
· CENTO
· çiğDEM (Colchicum)
· FESTiVAL (Bkz. Panayır)
· HiNT AVRUPA DiLLERi (Bkz. Dil)
· iBN-i HaTiME
· iHTiYAç
· KAMPANYA
· KIBLENüMa (Bkz. Pusula)
· KüLTüRFiZiK
· MARSHALL, George Catlett
· MEHMED HAN-I (Bkz. çelebi Mehmed)
· MiNEçiçEği (Verbene officinalis)

Son Okunanlar
· SERVET-i FüNuN
· TEKKE
· iSTiHDaM
· BAşBAKAN
· iç SALGI BEZLERi
· ANDORRA
· PAULING, Linus C.
· ZEYNEB BiNTi RESuLULLAH
· MAHMuD PAşA CaMii
· KEPEK

Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z

SERVET-İ FÜNÛN

Tanzimat döneminde, Batı edebiyatına yöneliş hareketinin en aşırı safhası olan bir edebî akım. Tanzimattan bugüne kadar, Batıya en aşırı bağlananlar Servet-i Fünûncular olmuştur. Bu edebiyat topluluğu Edebiyat-ı Cedîde diye de bilinir.

Servet-i Fünûn, bir mecmua olarak, 1891 senesinden 1944’e kadar, bâzı aralıklarla İstanbul’da varlığını devam ettirdi. Başta Servet-i Fünûn (Edebiyat-ı Cedîde) olmak üzere, Fecr-i Âti, Millî Edebiyat taraftarları, Yedi Meş’aleciler ve daha sonraki edebî topluluklar etrâfında toplanarak fen, sanat, edebiyat ve magazin sahalarındaki yazılarıyla 2464 sayı yayınlandı.

Servet-i Fünûn Mecmuası’nı, Recâizâde Ekrem’in öğrencisi Galatasaray Sultânîsi mezunlarından Ahmed İhsan (Tokgöz) (1844-1942) çıkardı. D. Nikolaidi’nin sâhibi olduğu Servet Gazetesi’nin haftalık ilâvesi olarak 27 Mart 1891 târihinde ilk sayısı çıkan Servet-i Fünûn Mecmuası, önceleri fen, sağlık gibi konuları işliyordu.

Ahmed İhsan Bey, baskı tekniğini ilerletmek için Viyana, Berlin ve Paris’e gitti. Klişe için Fransa’dan bir hattat getirtti. Hattâ Devlet-i Osmânî’den de para yardımı görünce, mecmuanın rahatça çıkmasını temin etti.

Bu derginin tercüme dâhil bütün yazılarını, Ahmed İhsan Bey yazıyordu. 1892’den îtibâren Mahmûd Sadık ve Dr. Besim Ömer, Servet-i Fünûn’da devamlı yazı yazmaya başladılar. 1893 senesinde bunlara Hâlid Ziya Uşaklıgil ve 1895’te de Recâizâde Mahmûd Ekrem katıldı. Servet-i Fünûn’u bir sanat dergisi hâline sokmak gâyesiyle, Tevfik Fikret “Edebî kısım başyazarlığına” getirildi. Hemen ardından Cenab Şehabeddin, Mehmed Rauf, Hüseyin Cahit, Süleyman Nazif, Ahmed Hikmet Müftüoğlu, İsmâil Safâ, Mehmed Emin Yurdakul gibi edip ve şâirler yazı âilesine katıldılar. Servet-i Fünûncular, takım hâlinde ancak altı yıl çalışabildiler. Hüseyin Cahit’in 1901’de yazdığı “Edebiyat ve Hukuk” adlı makâlesi yüzünden dergi kapatıldı. Akımı temsil edenler 1908’e kadar sustular. Meşrûtiyetten sonra bir daha toplanmak mümkün olmadı.

1910’da “Fecr-i Âti” ismiyle ortaya çıkan yeni bir edebiyat topluluğunun mecmuası olarak yeni bir edebî hüviyet aldı. Hamdullah Suphi Tanrıöver, Ahmed Aykaç gibi yazarlarıyla Birinci Cihan Harbine kadar yayınına devam etti.

1928’de yeni Türk harflerinin kabûlü üzerine Servet-i Fünûn, 1681. sayısından îtibâren Uyanış adıyla çıkmaya başladı. Bu dönemde altına “Servet-i fünûn yerine çıkar” diye bir de not ilâve edilmişti. 1931’de Ahmet İhsan Bey mebus olunca, dergi Halid Fahri Ozansoy’un idâresinde devam etti. Bu devrede Ziya Osman Saba veCahit Sıtkı Tarancı’nın yazıları çıkmaya başladı. 1942’de Kurucusu Ahmed İhsan Tokgöz öldü. Mecmua bir müddet daha devam ettiyse de, 26 Mayıs 1944’te çıkan 2464. sayı ile Servet-i Fünûn’un hayâtı son buldu.

Servet-i Fünûn nesrinin özelliği: Servet-i Fünûncular halkın anlayamadığı süslü ve sanatlı yazılar yazmışlardır. “Sanat, sanat için” prensibini benimsemişlerdir. Fransızca’da gördükleri yeni kavram, hayâl, buluş ve mecazları şiir ve nesirlerine aktarmak isterken, asla Türkçeden veya halk dilinden karşılık aramadılar. Fars ve Arap kelimelerinin o güne kadar hiç duyulmamış olanlarını bile kullandılar. Çok süslenmiş bir nesir üslûbu kurdular.

Roman ve hikâyede: 1) Toplumla, yerli hayatla ilgisi olmayan hayâlî, yapmacık konular işlendi. 2) Olaylar İstanbul’dan; kahramanlar, aydınlar arasından seçildi. 3) Batı örnek alınarak yerli hayatımız ve kadınlar anlatılmaya çalışıldı. 4) Teknik, Tanzimata göre daha geliştirildi.

Servet-i Fünûn şiirinin özellikleri: Servet-i Fünûn şiirinde konu ve tema birliği fikri çok uygulanan bir kâide hâline getirilmiştir. Parça yerine bütün güzelliği esas tutuldu. Abdülhâk Hâmid’in getirdiği kuralsız nazım şekillerini benimseyip uyguladılar. Ayrıca, Batıdan “sone” ve “terzarima” gibi kurallı nazım şekillerini getirdiler. Servet-i Fünûncular aruz veznini ısrarla kullandılar. “Kâfiye kulak içindir” görüşünü benimsediler. Vezne önem verdiler. Türkçe kelimeleri bozmadan aruza uydurmaya çalışmışlardır.

Bu edebiyatın baş teması “hayâl-hakîkat” çarpışmasıdır. Şâir, maddî düzenden hayâl âlemine sığınır. Tabiatın kucağına çekilmek, avunmayı ufuklarda aramak, yalnızlık ve sessizliğe sığınmak Servet-i Fünûnun baştacı ettiği temalardır. Hastalık, tasa, üzüntü âdetâ şâirin ilham kaynaklarıdır.


Son takip: 23.01.2018 - 08:19
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Tüm Konular A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z


· çALDIRAN MUHaREBESi · DaRüLACEZE · PiEZOELEKTRiK · AMUDERYA (CEYHUN) · iSHAK PAşA · CEVAD PAşA · AKBIYIK SULTAN · SABIR · iMaM-I aSIM (Bkz. asım binBehdele) · AMEş · AHMED HAşiM · ViCDAN HüRRiYETi · BURDUR GöLü · iBN-i MiSKEVEYH · GERMiYANOğULLARI · iNşaAT SANaYii · ANKES · BUMERANG · şIRINGA (Bkz. Enjektör) · GASTROENTERiT · DANDANAKAN SAVAşI · SOLAKLAR · SEYFEDDiN-i FaRuKi · SöğüT (Salix) · HiDROJEN FLORüR (Bkz. Hidroflorik Asit) · iLaç ALIşKANLIğI · KOTRA · UçUCU MADDE BAğIMLILIğI · KiNETiK ENERJi · SiNTiGRAFi · TEL · KOSOVA MEYDAN MUHaREBELERi · çALIşMA VE SOSYAL GüVENLiK BAKANLIğI · HiDROLiK · TIRFIL (Bkz. Yonca) · VANKULi MEHMED EFENDi · KANAMALAR · MiMARLIK · KURUCU MECLiS · YERALTI şEHiRLERi · ABBASiLER · ANKA · ALEV MAKiNASI · SPEKTROSKOPi · SEYYiD NuR MUHAMMED BEDaYuNi · DEMiRHiNDi (Tamarindus indica) · POLEN · GEKOGiLLER (Geckonidae) · YILANCIK · TASAVVUF · Minare
· şEKER HASTALIğI (Diyabet) · TEKTiT · DöTERYUM (Bkz. Hidrojen) · OLiGARşi · ELçi · SU TOPU (Bkz. Su Sporları) · ANDIZ (Juniperus drupacea) · ViCTORiA şELaLESi · EKREM HAKKI AYVERDi · SEDEFKaR MEHMED AğA · SULTANAHMED çEşMESi · KaNUN · RADYUM · RüşVET · AKSELEROMETRE · MAHMuD ESAD BOZKURT · CABO VERDE · HAMiDiYE ETFAL HASTaNESi · MAYISBöCEği (Melolontha vulgaris) · PANZEHiR · NiGAR HANIM · TüRKMENiSTAN · MüFSiD (Bkz. Ef’âl-i Mükellefîn) · YAğMUR BOMBASI (Bulut Tohumlama) · BESMELE (Bkz. Euzü Besmele) · UYUZOTU (Scabiosa maritima) · HAMiDiYE ALAYLARI · üFTaDE · WATERLOO MUHaREBESi · MOLTKE, Helmuth Karl Bernhard Von · AHDi · ARDIç KUşLARI (Turdus-Monticola) · ARAL GöLü · RUKAYYE (radıyallahü anhâ) · iRLANDA · VARSAğI (Bkz. Nazım şekilleri) · iSKANDiL · CENTO · OPTiK · ALKOLLER
· Ashabi kiram · Bitkiler · Cumhurbaşkanları · Dünya Devletleri · Dünya Dinleri · Dünya Şehirleri · Evliyalar · Hastalıklar · Hayvanlar · Hükümdarlar · Irklar · Kahramanlar · Latin Alfabesi · Meslekler · Osmanlı Padişahları · Osmanlı Savaşları · Peygamberler · Sağlık Bilgileri · Siyasetçiler · Spor Dallari · Tarihteki Devletler · Türkiye Şehirleri · Yazarlar · İslam Alimleri · İslami Mezhepler · Şahıslar · Şairler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber