Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 10. yilinda
IHYA ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
REHBER ANSIKLOPEDISI
SPONSORLU BAGLANTILAR
Secme Konular
· Arabi Aylar
· HANEFi MEZHEBi
· PRATiK BiLGiLER
· HENDEK SAVAşI (Ahzâb Gazâsı)
· KADiSiYE SAVAşI
· pH öLçEği (pH Cetveli)
· ENDüLüS EMEVi DEVLETi
· YERMüK SAVAşI
· MUSUL MESELESi
· KENDiR-KENEViR (Cannabis sativa)

Burayada Bak
· SU çiçEği
· şERiF (Bkz. Seyyid)
· BERGSON, Henri
· BESMELE (Bkz. Euzü Besmele)
· BiNBiRDELiK OTU (Hypericum perforatum)
· BiYOGRAFYA (Bkz. Edebi Türler)
· CENTO
· CURLiNG
· DENiZLaLELERi (Crinoidea)
· DiSAKKARiT (Bkz. Karbonhidrat)
· EDEBiYaT-I CEDiDE
· EHi çELEBi
· işçi
· KANSIZLIK (Bkz. Anemi)
· KISAMAHMUT OTU (Bkz. Dalakotu)

Son Okunanlar
· PiYaDE
· RöNESANS
· KaşaNi
· VANA
· NATO
· içKi
· ACENTE
· VEBa
· KOSOVA MEYDAN MUHaREBELERi
· MUHAMMED BiN ABDüLVEHHaB

Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z

PİYÂDE

Alm. Infanterie (f), Fr. Infantery (f), İng. Infantry. Kara Kuvvetlerinin muharip bir sınıfı olup, piyâde tümeninin çekirdeğini teşkil eder ve muhârebe için aynı tarzda silahlanmış ve teçhiz edilmiş bir sınıftır. Mekanize piyâde, zırhlı piyâde, tanksavar, dağ ve hava indirme birlikleri bu sınıf içerisinde mütâlaa edilir. Deniz kuvvetlerinde amfibi harekatta kullanılan “deniz piyâde” ve Hava Kuvvetlerinde de “hava piyade” sınıfları mevcuttur. Piyâde, muhârebede düşmana en yakın olan birliktir. Her türlü arâzi ve hava şartlarında muhârebe kâbiliyetine sâhiptir. Piyâde, taarruzda düşmana yaklaşır, onu imhâ veya esir eder. Savunmada düşmanı uzaktan îtibâren giderek artan ateş gücü ile karşılar. “Zafer süngünün ucundadır!” tâbiri piyâde için söylenmiştir.

Eskiden bir çift kürekle çekilen sandala da piyâde denirdi. Halk arasında yaya kaldırımı “piyâde kaldırımı” tabiriyle anılır.

Piyâde tüfeği: Avcının esas silahıdır. Menzil kullanma kolaylığı ve hafif olmasından ötürü, muhârebenin her çeşidinde kullanılır.

Piyâde tugayı: Çeşitli muharip ve hizmet sınıflarından teşkil edilmiş, hem taktik hem idârî faaliyetleri bünyesinde toplayan genel olarak müstakil vazîfe görecek şekilde teşkilâtlandırılmış bir birliktir. Ana ast birlikleri Tabur’dur.

Piyâde tümeni: Çeşitli muharip ve hizmet sınıflarından teşkil edilmiş kara kuvvetlerinin temel birliğidir. Hem taktik hem de idârî faâliyetlere sâhiptir. Ana ast birlikleri Alay’dır.

Piyâdenin târihi, harbin târihi kadar eskidir. Hemen hemen her ordunun, yere ve zamâna göre atlara, fillere savaş arabalarına vs. olduğu kadar kesin netîceyi alacak, kazanılan yeri muhâfaza edecek yaya elemana da ihtiyacı olmuştur. Zamânında dünyânın her bakımdan olduğu kadar ordu teşkilâtı bakımından da en gelişmiş devleti olan Osmanlı Devleti; piyâdesini yerinde ve zamânında çok güzel kullanırdı. Osmanlı piyâdesi disiplinli, elâstik ve süratliydi. Pertrandon de la Bracquiere; “Bizim 10 askerimizin yaptığı gürültüyü 1000 Osmanlı askeri bir araya geldiği zaman duymadım!” diye yazmaktadır. Rodos’u teslim almak üzere kaleye giren 30.000 Osmanlı askerinden bir tek gürültü, bir tek kelime, adım seslerinden başka hiçbir şey duyulmadığını, hâdiseyi gözleriyle gören Hıristiyan müşâhitler yazmışlardır. Paul Jove, Türk askerinin Hıristiyan askerinden üç üstünlüğü olduğunu kaydeder: “Kumandanlarına mutlak itâat, muhârebe meydanında canını sakınmamak, yiyip içmeden çok uzun yol yürüyebilmek.” Thevenot diyor ki: “Bir şeyleri eksik olduğu zaman sâdece sabrederler. Giyimleri ve teçhizatları hafif, yorgunluğa dayanıklıdırlar. Süratleri hayret vericidir.” Postel ise; “Hıristiyan askerinin üç gün üç gecede aldığı yolu, Osmanlı askeri bir gecede alır.” diye yazmaktadır.

İstiklâl Harbinde piyâde sınıfının destanlaşan kahramanlıkları, târih sahîfelerinin unutulmaz hatıralarıdır.

Birinci Dünyâ Harbinde hâkim olan mevzi harbi doktrini, İkinci Dünyâ Harbi sırasında yerini “yıldırım harbi” doktrinine terketmiş olduğundan, piyâdenin motorize ve mekanize hâle getirilmesi ehemmiyet kazandı. Artık muhârebe meydanlarında piyâde harp edeceği mevziye kadar yorulmadan ve çok süratli getirilmeye, arâzinin durumuna göre îcâbında helikopterle indirilmeye, paraşütle atılmaya ve en yaygın olarak da kariyer adı verilen zırhlı personel taşıyıcı araçlarla nakledilmeye çalışılmaktadır. Diğer taraftan emrine ve desteğine verilen çeşitli modern teçhizat, silâh ve malzemeyle piyâde sınıfının en elverişsiz şartlarda bile harp edebilmesi temin edilmeye başlandı.

Günümüzde kimyevî harpten sonra en korkunç harp olma husûsiyetini devâm ettiren nükleer bir harpte, piyâdenin işi zannedildiği gibi artık bitmiş değildir. Aksine böyle bir harpte, düşmanın nükleer bir taarruz imkân ve kâbiliyetini bertaraf edecek aktif ve pasif tedbirlerin alınması, yine piyâde sınıfına düşmektedir. Meselâ; düşman nükleer tesislerine sabotaj, tahrip, gerilla faaliyetleri, piyade sınıfının sorumluluğundadır. Dost birliklerin, düşmana karşı kullanacağı nükleer bir silahın artıklarını göğüs göğüse muhârebe ile temizleyecek olan da yine piyâde sınıfıdır.


Son takip: 19.03.2018 - 06:38
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Tüm Konular A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z


· REN NEHRi · SAiD BiN ZEYD · KALVEN, Jean · SiYANOZ (Bkz. Morarma) · TAVşAN; (Leporis, Lepus) · TaCEDDiNOğULLARI · TEKiRDAğ · HAKiM SüLEYMaN ATa · şaZiLi · SaMiLER · AKIM (Bkz. Elektrik Akımı) · MANYETO · JACKSON, Andrew · KRiSTAL (Bkz. Billur) · AHMED ABDüLHAK RADULEVi · MUSuLi (Bkz. Ammâr Musulî) · LAK · ABDüLHAMiD HAN - I · TUNCELi · TüRKiYAT ARAşTIRMALARI ENSTiTüSü · MALKOçOğULLARI · FASiH AHMED DEDE · BULAşICI HASTALIKLAR · iSMAYIL HAKKI BALTACIOğLU · içOğLANI · MAHMuD HAN-I · NEşRi · FETHi BEY (Tayyareci) · GANiZaDE NaDiRi · BEYiNCiK · LEYLa VE MECNuN · ABDüLAZiZ DEBBAğ · RIZIK · AMERiKAN FUTBOLU · BEN · HAMMURABi · TALATPAşA · iKTiSaDi SiSTEMLER · OYUNCAK · WEGENER, Alfred Lother · DEVEDiKENi (Alhagi camelorum) · OYUN · HARaM VE HELaL · ISI MAKiNASI · GELiBOLULU MUSTAFA aLi · HURREMiYYE · SERAMiK · ENLEM · BANGKOK · NüFUS · Minare
· iSLaM EKONOMiK VE TiCaRi işBiRLiği DaiMi KOMiTESi (iSEDAK) · KARBONATLAR · MAO TSE TUNG · MüEZZiN · ALTIN PORTAKAL FiLM şENLiği (Antalya) · YAZI · HINçAK KOMiTESi · HAVAKiRLiLiği · LiSaNüDDiN iBNiHATiB · FERiDüDDiN-i GENC-i şEKER · HiGROMETRE · TELEViZYON · FAYANS (Soddy-Fajans) KaNUNU · FaRUK KADRi TiMURTAş · PRENS SABAHADDiN · YOSUNLAR (Algler) · AZiZ MAHMUD HüDAi · EFEDRiN · ASPiRATöR · ROBERT KOLEJi (özel istanbul Amerikan Robert Lisesi) · KaSIM AğA · CEBERTi · SANAT · TiKAğACI (Tectona grandis) · AMME HiZMETi · MANASLAR (Scarabaeidae) · çANAKKALE · BRONZ · HACAMAT · MiNa · ANALiZ · ASETiK ASiT · DIMAşK ATABEGLiği (Tugteginliler) · TEYEMMüM · KALYuBi · KETONLAR · LAKiT (Bkz. Lukata) · YERFISTIğI (Arachis hypogaea) · OSMAN BiN MAZ’uN · şARK çIBANI
· Ashabi kiram · Bitkiler · Cumhurbaşkanları · Dünya Devletleri · Dünya Dinleri · Dünya Şehirleri · Evliyalar · Hastalıklar · Hayvanlar · Hükümdarlar · Irklar · Kahramanlar · Latin Alfabesi · Meslekler · Osmanlı Padişahları · Osmanlı Savaşları · Peygamberler · Sağlık Bilgileri · Siyasetçiler · Spor Dallari · Tarihteki Devletler · Türkiye Şehirleri · Yazarlar · İslam Alimleri · İslami Mezhepler · Şahıslar · Şairler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber