Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 10. yilinda
IHYA ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
REHBER ANSIKLOPEDISI
SPONSORLU BAGLANTILAR
Secme Konular
· Arabi Aylar
· HANEFi MEZHEBi
· PRATiK BiLGiLER
· HENDEK SAVAşI (Ahzâb Gazâsı)
· pH öLçEği (pH Cetveli)
· ENDüLüS EMEVi DEVLETi
· KADiSiYE SAVAşI
· MUSUL MESELESi
· YERMüK SAVAşI
· RöNTGEN IşINLARI

Burayada Bak
· COULOMB
· DEVETABANI (Bkz. öksürükotu)
· DOPPLER OLAYI
· EDiLLE-i şER’iYYE (Bkz. Ahkâm-ı şer’iyye)
· EFSaNE
· EK üCRET
· EL FENERi (Bkz. Fener)
· ELEKTROT (Bkz. Elektroliz)
· EMPERSSiYONiZM (Bkz. Edebî Akımlar)
· EMRULLAH EFENDi
· ENFEKSiYON (Bkz. Bulaşıcı Hastalıklar)
· ERGENLiK SiViLCESi
· ET
· F
· FAKS (Bkz. Faksimile)

Son Okunanlar
· MOLUK ADALARI
· ABDüRRAHiM TIRSi
· iBN-i BENNa
· ALi FUAD TüRKGELDi
· SiPaHi
· TAşKIRANGiLLER (Saxifragaceae)
· YABANCI SERMaYE
· BABüR iMPARATORLUğU
· DiL
· KARATE

Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z

MOLUK ADALARI

Endonezya’nın doğusundaki târihî baharat adaları. İsmi, bölgede hindistancevizi ve diğer bitkilerden üretilen baharatlardan kaynaklanmaktadır. Ekvator üzerinde bir bölgedir. Batıda Celebes (Sulawesi), doğuda Yeni Guyana, güneyde Timor ve kuzeyde Filipinler’e kadar uzanan Pasifik Okyanusu ile sınırlanır. Toplam alanı 90.000 km2, nüfûsu ise bir milyondan fazladır.

Avrupalılar buraları sömürge yapmadan önce, kuzey Moluklar, karanfil ve cevizyle uzun müddet Asya ticâretinde önemli rol oynadılar. On altıncı yüzyılda Molukların içinde iki küçük ada olan Tidare ile Ternate’de sultanlıklar kuruldu ve bunlar kendi bölgelerinin ticâretini idâreye başladılar. 1512’de gelen Portekizliler, Ternale Sultanı ile ticârî bir anlaşma yaptılar. Ancak bu sırada İspanyollarla Portekizliler arasında adaların kontrolü üzerinde anlaşmazlıklar başgösterdi. 1599’da Hollandalılar güneydeki Amboina, Banda Adalarını hâkimiyetleri altına aldılar. On sekizinci asrın sonlarına doğru ise Moluk Adalarının ticârî gücü hızlı bir kayba uğrayarak, ekonomik bir durgunluğa girdi. İkinci Dünyâ Savaşından sonra doğu Endonezya Eyâletinin bir ili olan Moluk Adaları, 1949’da Endonezya Birleşik Devletlerinin özerk bir eyâleti oldu.

Bölgenin en önemli fizikî özelliği, SeramDenizi ile ikiye ayrılan, irili ufaklı yüzlerce adadan müteşekkil olmasıdır. Tektonik, gayri sâbit bir bölgedir. Sık sık depremler meydana gelir. Moluk Adalarında, en önemlileri Ternate ve Banda adalarında bulunan, birkaç faal volkan vardır. Büyük bir bölümü dağlık olan adaların en yüksek noktası, Seram Adasındaki Binaji (3027) Tepesidir. Tanimbar ve Aru adaları ise deniz seviyesine çok yakın ve bataklıktır. Hâkim iklim tipi, tropikal iklimdir. Ekvator üzerinde olan bölgede Asya’nın Muson ikliminin tesiri de hissedilmektedir. Sıcaklık, en soğuk-en sıcak ay arasında 25°C ilâ 29°C olarak değişir.

Yıllık yağış ortalaması ise 250 mm civârındadır. Adaların çoğunda, ormanlar kesilerek tarım arazisi hâline getirilmiş, çok az ada, olduğu gibi kalmıştır. Bitki, hayvan çeşitleri bakımından, Moluk Adaları, Asya ve Avustralya bölgeleri arasında, garip görünüşlü memeliler ve özel papağanlar gibi bölgesel türlere sâhip bir transisyon (geçiş) alanıdır. Bu yüzden bölge, bilim adamları için geniş araştırma imkânları olan bir yerdir.

Moluk Adalarında üretilen en önemli baharatlar; hindistancevizi, bunun tozu ve biberdir. Bunlardan başka pirinç, hindistancevizi yağı ve karanfil üretilir. Bölgede önemli bir endüstri teşekkülü bulunmamaktadır. Halkın en önemli geçim kaynağı olan tarım, hem eyâlete hem de Endonezya’ya ekonomik bakımdan büyük faydalar sağlar. Moluk Adalarında önemli miktarda balık da avlanmaktadır.

Bölgeye on altıncı yüzyılda Portekizlilerle gelen Hıristiyanlık, üç asır zarfında, sâdece ticârî münâsebette bulundukları kimseler arasında yayıldı, yerli halka nüfuz edemedi. Moluka Adalarında, bilhassa 19. asrın ikinci yarısında İslâmiyet hızla yayılmaya başladı ve günümüzde adalardaki Müslüman nüfus % 95’e kadar çıktı.

Siyâsî bakımdan adalar, Endonezya’nın başşehri Ambon olan Maluku eyâletini meydana getirirler. Bu eyâlet de, Maluku Utara (Kuzey Moluklar) Maluku Tengah (Orta Maluklar), Amboina (Ambon ve Maluku), Tenggara (Güney Doğu Maluklar) olmak üzere dört alt idârî bölüme ayrılır. Moluk Adaları iç işlerinde özerktir. Başşehir Ambon’da, halk temsilcilerinin toplandığı bir mahallî meclis vardır.


Son takip: 23.08.2016 - 09:04
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Tüm Konular A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z


· TUNA NEHRi · DiLBiLGiSi · MUHAMMED HaşiM-i KEşMi · MUaViYE BiN YEZiD · KaFiR · BiRçiM YAPRAKLI BiTKiLER (Monocotyledonae) · CUMHuRiYET · KANARYAOTU (Senecio vulgaris) · CAM · iMLa KURALLARI · TüRKLER · NEFRiT · AZTEKLER · ç · EFSaNE · BERAT · MiSKöKüZü (Ovibus moschatus) · SANDAL AğACI (Arbutus andrachne) · şARBON · KiTAP · GüNDöNüMü · ZARGANA (Belone acus) · KRUPP · VAMPiR · iNKALAR · ANAOKULU · LESOTHO · TUYUK (Bkz. Nazım şekilleri) · KEPEK · FLAş LAMBASI · HaTEM-i Tai · KüçüK KAYNARCA ANTLAşMASI · ALTAY DAğLARI · MANTIK · iDi AMiN · AMPER · ANALiZ · GELişME (Bkz. Farklılaşma) · MUHAMMED SAiD-i FaRuKi · OSTEOPOROZ · NöROLOJi · KAPiTALiZM · ASi IRMAğI · MOR SALKIM (Wistaria sinensis) · iMaM EFENDi · HANçER · MORATORYUM · KişNiş (Coriandrum sativum) · EBu LüBaBE · EBu HAFS-I HADDaD · Minare
· KANARYAOTU (Senecio vulgaris) · işLETME · KaBiL (Bkz. Hâbil-Kâbil) · ENDaZE · ELLi DöRT FARZ · ROBINSON CRUSOE · BURçLAR (Bkz. Takımyıldız) · JAPONYA · LEWiS, Gilbert Newton · HiROHiTO · MAGNA CHARTA · NOBELYUM · EMBRiYOLOJi · MANTAR HASTALIKLARI · BABRiK (Marsdenia erecta) · RaFIZiLiK · FIR (Bkz. Hava Sahası) · AMEL · PEYK (Bkz. Uydu) · ZiRKONYUM · GAZETECiLER CEMiYETi · LiMiT · SüLFONLAMA (Bkz. Sülfonik Asit) · ELEKTRONiK · BAş AğRILARI · KENNEDY, John Fitzgerald · DERi HASTALIKLARI · MUSAMMATLAR (Bkz. Nazım şekilleri) · DEREBEYLiK · EMiNE IşINSU · RAVENT (Rheum officinale) · KOMA · ViYADüK · FERaCE · KENAN HULuSi KORAY · SUCUK · BATTAL GAZi (Seyyid) · iDRiSiLER · iBN-i KESiR · ERZURUMLU MUSTAFA DARiR
· Ashabi kiram · Bitkiler · Cumhurbaşkanları · Dünya Devletleri · Dünya Dinleri · Dünya Şehirleri · Evliyalar · Hastalıklar · Hayvanlar · Hükümdarlar · Irklar · Kahramanlar · Latin Alfabesi · Meslekler · Osmanlı Padişahları · Osmanlı Savaşları · Peygamberler · Sağlık Bilgileri · Siyasetçiler · Spor Dallari · Tarihteki Devletler · Türkiye Şehirleri · Yazarlar · İslam Alimleri · İslami Mezhepler · Şahıslar · Şairler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber