Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 10. yilinda
IHYA ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
REHBER ANSIKLOPEDISI
SPONSORLU BAGLANTILAR
Secme Konular
· Arabi Aylar
· HANEFi MEZHEBi
· PRATiK BiLGiLER
· HENDEK SAVAşI (Ahzâb Gazâsı)
· KADiSiYE SAVAşI
· ENDüLüS EMEVi DEVLETi
· pH öLçEği (pH Cetveli)
· YERMüK SAVAşI
· MUSUL MESELESi
· KENDiR-KENEViR (Cannabis sativa)

Burayada Bak
· MüTaREKE
· TüCCAR (Bkz. Tâcir)
· ALZHEiMER HASTALIğI (Bkz. Bunama)
· AREOMETRE (Bkz. Hidrometre)
· DaRüşşiFa (Bkz. Hastahâne)
· HARLEM NEHRi
· iKRaMiYE
· MARMARA GöLü
· MEYVE HASTALIKLARI (Bkz. Bitki Hastalıkları)
· NOMA
· şEKERKAMIşI (Saccharum officiarum)
· şEVKET SüREYYA AYDEMiR
· şuRaYI DEVLET (Bkz. Danıştay)
· TRiYAK
· TURKUVAZ

Son Okunanlar
· KUBBE
· KOHL, Helmut
· ANALiTiK GEOMETRi
· HASAN RIZa PAşA
· EROZYON
· SöğüT (Salix)
· BAHTiYAR VAHABZADE
· MUSTAFA RaKIM EFENDi
· çiKLET
· AçIK LiMAN (Bkz. Serbest Bölge)

Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z

KUBBE

Alm. 1. Kuppel (f) 2. Gewölbe (n), Fr. Coupole (f), İng. Dome, cupola. Binâların üzerlerini örtmek için kullanılan mimarî bir sistem. Dâire veya dörtgen binaların üzerini örtmekte kullanılan kubbe, genellikle dînî mimârîde kullanılmakla beraber, sivil ve askerî binalarda da yer almaktadır.

Kubbe inşâsında başlıca iki metod vardır. Birincisi, kubbeyi ağırlıksız kabul edilerek yuvarlak plan şeması üstünde kürevî bir çatı olarak uygulamak. İkincisi, kubbeyi abanma ve destek hesaplarını da içine alarak gerçek mîmâri kâideleri içinde ele almaktır. Bu uygulamada önemli olan kareden dâireye geçişte meydana gelen boşlukların doldurulmasıdır. Bu boşluklar, “tromplar” (küçük yarımküre), “pandantifler” (konkavüçgen) veya “Türk üçgenleri” denilen geometrik elemanlarla doldurulur.

Kubbe mîmârîsi ilk olarak Mezopotamya’da görülür. M.Ö. 16 ve 13. asırlarda Ege bölgesindeki binâlarda yer almaya başlayan kubbe, M.Ö. 1. asırda Roma mîmârîsinde bir unsur olarak kullanılmaya başlandı. Ancak bu kubbeler mîmârîye yenilik getirmedi. Zamanla Bizans mîmarîsine kayan Roma sanatı, buna da daha rasyonel çözümler getiremedi.

Kubbe mîmarîsinde zirveyeOsmanlı mîmarları ulaşmıştır ve neoklasik dönem mîmarîsinde bile bu zirvenin üzerine çıkılamamıştır. Kubbenin yapılmasındaki ideal olan mekan bütünlüğünü temin etmekle, mîmarîdeki son şeklini Osmanlı mîmarları vermiştir. Abanma ve taşımadaki problemlere rasyonel çözümleri de Osmanlı mîmarîsi getirmiştir. Türk mîmarîsi, ana mekânda geometrik ve köşeli, üst yapıda kubbeye uygun olarak dairevî ve kürevî biçimleri anlayış içinde tatbik etmiş mekân içindeki dayanakları görünür hâle getirdiği gibi dış payanda sistemi ile kubbe ağırlığını toprağa kadar götüren kademeli teşkilâtı gerçekleştirmiştir. Osmanlı medeniyetinin merkeziyetçi dünya görüşüne uygun olarak, bu düşünce tarzı mîmarî karakterde de hâkim hâle getirilmiştir.

Mîmarîmizde en üst noktayı teşkil eden Mîmar Sinan, kubbe inşâsında da bâzı yenilikler getirmiştir. Erken devirdeki Türk üçgenleri ve bunu tâkib eden sarkıtlarla süslü pandiflerin yerine, kubbeye geçişte daha yumuşak olan trompları kullanmıştır. Klâsik devir mimarisinin bir sentezi olan Mimar Sinan, mîmarimizde mekânların simetrik olmasına yarayan kubbeyi aşılamaz bir unsur olarak Edirne Selimiye Camiinde başarıyla tatbik etmiştir. Selimiye’de, kubbe için en mühim problem olan abanma ve taşıma münâsebeti ve bu münasebete dayanmayan ana mekânın yuvarlak unsurlarını tekrarlayan kubbe problemleri aynı anda halledilmiştir.

Avrupa Ortaçağ mîmârîsinde mühim bir mîmârî unsur olarak görülmeyen kubbe, rönesansla birlikte ehemmiyet kazanmaya başlamıştır. Fakat bu yine de Avrupa mîmarîsinde mîmarî fonksiyonların simetri ekseni olacak tarzda hiç bir devirde binalarda kullanılmamıştır. Floransa’daki Santa Maria del Fiore kilisesinin kubbesi Avrupa mîmârîsinin kubbe anlayışına yeni bir şekil getirmiş ve bunun gelişmiş bir örneği olan Roma San Pietro Kilisesinin kubbesi, batı için nümûne olmuştur.

Neo-klasik mîmarîde kubbe sivil mîmarîye de tatbik edilmeye başlanmış, fakat kubbe inşâ tekniğine bir yenilik getirememiştir. Daha sonra betonarme tekniği kubbe çatıyı düz çatıya çevirmiştir. Son zamanlarda yeni metodlar geniş boşlukların üzerini kapatmada kullanılmaya başlanmıştır.

Türkiye’de Bulunan Bâzı

Câmilerin Kubbe ÖlçüleriÇapYükseklik

Ayasofya Câmii33 m24,3 m

Süleymâniye Câmii26,50 m48 m

Selimiye Câmii31,28 m43,28 m

Sultanahmed Câmii24 m43 m

Üç Şerefeli Câmi24,10 m28,40 m


Son takip: 17.11.2018 - 12:24
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Tüm Konular A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z


· YAZ · TRT (Bkz. Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu) · REFiK HaLiD KARAY · ADRiYA DENiZi · ALi NiHAD TARLAN · şiLi · KOLONYA · KOMBiNASYON · çAN · iLKöğRETiM OKULU (Bkz. Eğitim) · PiRENELER · LENZ KaNUNU · BEZM-i ALEM VALiDE SULTAN · KITA SAHANLIğI · MüZiK · ETiLEN · EDiLLE-i şER’iYYE (Bkz. Ahkâm-ı şer’iyye) · iBRaHiM PAşA (Nevşehirli, Dâmâd) · AFYONKARAHiSAR · MANDA SiSTEMi · BEHAiLiK · ARiF NiHAD ASYA · REçEL · PANAYIR · JAPONYA · MUMçiçEği (Hoya cornosa) · KAşINTI · çEçEN-iNGUş CUMHuRiYETi · TiYOüRE · BUKALEMUN (Chamaeleon) · VOLTMETRE · ROBINSON, Sir Robert · ORDU · EINSTEiN, Albert · BEYAZ SARAY · LiMAN · ViZiGOTLAR (Bkz. Gotlar) · POSTA · GALYUM · YüZEY · KARDiYOLOJi · VANA · HAMMURABi · şAHKULU · YüKSEK FIRIN · TUNUSLU HAYREDDiN PAşA · iMaM-I A’ZAM · TELEKS · ABDURRAHMAN - I · öDEMELER DENGESi · Minare
· HAMZA BiN ABDüLMUTTALiB · iMaM-I Eş’ARi (Bkz. Ebü’l-Hasan-ı Eş’arî) · KIRLANGIçBALIğI (Trigla hirundo) · KAşALOT (Physeter catodon) · KüçüK AYI (Bkz. Büyük ve Küçük Ayı) · LENF · MEZERYON (Daphne mezereum) · LAUE (Max Teodor Felix Von) · RADYUM TEDaViSi · SARI AğIZ (Sciaena aquila) · PROGRAM KREDiSi · TAşiKARDi · TAşIMACILIK (Bkz. Ulaşım) · MuSa SAFVETi PAşA · AHMED HAN - III · PATRONA iSYaNI · OTUZiKi FARZ · POLONYA · LEVüLOZ (Bkz. Fruktoz) · HUCViRi · MEHMETçiK · BAKü HANLIğI · REşiD RIZa · CELaLZaDE MUSTAFA çELEBi · NESai · HaRuN ALEYHiSSELaM · KGB · iSRaiLOğULLARI · çOCUK · PATRIOT · ADALET MAHKEMELERi (Bkz. Mahkemeler) · NOTER · VAN GöLü · DAUDET, Alphonse · PLüTON · LESKOFçALI GaLiB · IHLAMUR (Tilia) · BiLGE KAğAN · KARE · UçKUR
· Ashabi kiram · Bitkiler · Cumhurbaşkanları · Dünya Devletleri · Dünya Dinleri · Dünya Şehirleri · Evliyalar · Hastalıklar · Hayvanlar · Hükümdarlar · Irklar · Kahramanlar · Latin Alfabesi · Meslekler · Osmanlı Padişahları · Osmanlı Savaşları · Peygamberler · Sağlık Bilgileri · Siyasetçiler · Spor Dallari · Tarihteki Devletler · Türkiye Şehirleri · Yazarlar · İslam Alimleri · İslami Mezhepler · Şahıslar · Şairler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber