Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 10. yilinda
IHYA ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
REHBER ANSIKLOPEDISI
SPONSORLU BAGLANTILAR
Secme Konular
· Arabi Aylar
· HANEFi MEZHEBi
· PRATiK BiLGiLER
· HENDEK SAVAşI (Ahzâb Gazâsı)
· KADiSiYE SAVAşI
· pH öLçEği (pH Cetveli)
· ENDüLüS EMEVi DEVLETi
· YERMüK SAVAşI
· MUSUL MESELESi
· KENDiR-KENEViR (Cannabis sativa)

Burayada Bak
· KARAKUTU (Bkz. Uçak)
· KIBLENüMa (Bkz. Pusula)
· NiKRiS (Bkz. Gut Hastalığı)
· OKTAN SAYISI
· PEKLiK (Bkz. Kabızlık)
· TOKSEMi
· WAGNER, (Wilhelm) Richard
· ZARF
· ASTiGMATiZMA
· FLAMiNGO (Bkz. Flamankuşu)
· GAUSS, Carl Friedrich
· KIZAK
· LONDON, Jack
· OECD (Bkz. Uluslararası Ekonomik işbirliği ve Kalkınma Teşkilâtı)
· ORTA AMERiKA (Bkz. Amerika)

Son Okunanlar
· FiDAN, FiDANLIK
· HiDROJEN
· GALYUM
· CaRiYE (Bkz. Köle)
· SEDiR AğACI (Bkz. Katran Ağacı)
· HEMOROiD (Bkz. Bâsur)
· ERBiL ATABEGLiği
· FETiHNaME
· DENiZATI (Hippocampus hippocampus)
· ELLi DöRT FARZ

Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z

FİDAN, FİDANLIK

Alm. Junge Pflanze (f) Fplanzenbeet (n), Fr. Jeune plante (f), arbrisseau (m) pepiniere, İng. Sapling, young tree; plant. Ağaçların veya ağaççıkların tâzesi ve yeni yetişeni. Başka bir yere dikilmek üzere ekildiği yerden çıkarılmış tâze genç ağaç.

Fidanlık: Çoğaltmak ve başka yere dikmek maksadıyla ağaç tohumlarının çimlendirilip, yetiştirildiği yerdir. Fidanlıklar merkezî veya devamlı fidanlıklar, mahallî veya geçici fidanlıklar olmak üzere ikiye ayrılır. Devamlı fidanlıklar geniş bir sahaya kurulur. Mahallî fidanlıklar ise bir çevreyi ağaçlandırmak gâyesiyle sâdece birkaç yıl süreyle kullanılırlar. Fidanlık olarak kullanılacak arazinin iyi vasıflı olması şarttır. Fidan dikilmeden evvel şu hazırlıklar yapılır:

1) Önce tesfiye drenajı yapılır.Yağmur ve sulama sularının zarar vermeden tahliyesinin temin edilmesi; servis yolları açılması; toprağın durumuna göre parsellere bölünmesi önemli hususlardır. 2) Her parsel kış bastırmadan önce derin olarak sürülmeli, 35-60 cm derinliğe kadar kazma yapılmalıdır. 3) Toprakta bulunan besin maddeleri dikkate alınarak yeşil veya fennî kalsiyumlu gübre ile gübrelenmelidir. 4) Hayvan gübresi, yaprak gübresi, kum karışımı ile beraber çürütülüp halledilerek toprağa karıştırılmalıdır. 5) Etrafı herhangi bir tahribata mâni olmak için duvar veya çitle çevrilmelidir.

Ekilen tohumlar 1-3 cm kalınlığında ince toprak, gübre-kum karışımı ile örtülür. Ekilen tohumları kuşlardan korumak için ekili arâzinin üzerine çit gerilir veya korkuluk dikilir. Zararlı böceklerle usule uygun olarak mücâdele yapılır. Fidanları dondan korumak için yerden bir metre kadar yükseklikte olmak üzere bez naylon, ekin saplarından örtüler konduğu gibi nadiren camekânlı özel yerler de yapılır. Bunlar gündüzleri kaldırılır veya açılır. Rüzgârdan korumak için rüzgâr tarafına dik olarak kum çitler yapılır. Tâze fidanların bakımı devamlı yapılmalıdır. Zararlı otları yolmalı ve çapalamalıdır. Sulama, gübreleme işlemleri titizlikle zamanında yapılmalıdır.

Orman ağaçları esas yerini alıncaya kadar bakıma devam edilir. Söküm yapılır, demetlenir ve dikilecek yerlere gönderilir. Zirâatta kullanılan fidanlık tohumları ekim-kasım ayında toprağa ekilmiş olmalıdır. İlkbaharda çimlenen tohumların bakımı yapılır (gübreleme, çapalama, sulama ve ot atma gibi). Bir yaşını alan fidana “çöğün” ismi verilir. Çöğünler 30-40 cm aralıklarla ertesi yıl şaşırtılır. Kurşun kalem kalınlığını aldığında “durgun veya sürgün” göz aşısı metodlarıyla aşılama yapılır. Durgun göz aşısının yapıldığı zaman temmuz-ağustos aylarıdır. Aşıların çöğüne “anaç”, kültür bitkisi cinsine “kalem” denir. İyi bir fidan elde etmek için anaçla kalem arasında uyum olması lâzımdır. Meselâ, armudun anacı çördük, elmanınki yabânî elma (karadis ve düşey) kiraz ve vişneninki mahlep ve kuş kirazı, asmanınki yabâni Amerikan çubuğu, kayısınınki zerdâli, şeftâlininki ise yabânî şeftâlidir. Turunçgillerin anacı üç yapraklıdır. Anaçla kalem arasındaki uyum temin edilmezse fidan gelişmesi iyi olmaz. Mahsûl verimi az olur. Ömrü kısa sürer.

Üzerinden kış geçen açık çöğünlerin üzerleri aşı yerinin hemen üzerinden sürmeye başladığı zamanda keskin makaslarla ezmeden kesilir. Bakım işlemine devam edilir. Böcek saldırısına ve hastalıklarına karşı ilâçlar yapılır. Sonbaharda yaprakların dökülmesinden sonra kökler zedelenmeden derince sökülür. Demetler hâlinde esas dikileceği yere gönderilir. Böylece tohum ekiminden satış esnâsına kadar 3 yıl geçmektedir. Fidan sökülen parsele en az 2-3 yıl tekrar fidan dikilmemelidir. Ülkemizde fidan dikimi zamanı sonbahar, kış ve ilkbahardır. Bu mevsimlerde fidan nakledilirken dikkat edilecek en önemli husus, köklerin soğuktan donmasına mâni olmaktır. Ticârî gâye ile fidanlık yapanlar, iç ve dış zirâî karantina listesinde bulunan bâzı hastalık ve zararların fidanla taşınmasına mâni olunması için Tarım Orman ve Köy İşleri Bakanlığının koyacağı esaslara uymak zorundadır. Fidanların yurdun bir yerinden başka bir yerine gitmesi için “fidan taşıma ve satış sertifikası” almak, fidanların resmi mühürle mühürlenmesi mecburiyettendir. Pazar yerlerinde satış esnâsında ilgililerin kontrolünde sertifikanın bulunması da mecburidir.


Son takip: 20.07.2018 - 07:32
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Tüm Konular A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z


· KOLESTEROL · GALVANOMETRE · ANTALYA · KUM · HAT · iMaRET · EKVATOR GiNESi · CiRiT ATMA (Bkz. Atletizm) · FARKLILAşMA · PRATiK BiLGiLER · SPEKüLASYON · şEHREMiNi · iKRiME BiNEBi CEHL · TESETTüR · MEYMuNE BiNTi HaRiS · KUZEY KIBRIS TüRK CUMHuRiYETi · ALEVi · Tarihi · ALi FUAD TüRKGELDi · HATM-i TEHLiL · KAS · ALAEDDiN ALi çELEBi · LISZT, Franz · ADAMOTU (Mandragora autumnalis) · SARI ASMA (Oriolus oriolus) · VaSIFi · iBN-i BAYTaR · ADEM-i MERKEZiYETçiLiK · NOKTALAMA işaRETLERi (Bkz. imlâ Kuralları) · BENi AHMER DEVLETi · MüşRiK · HiCRi TaRiHLERi MiLaDi TaRiHLERE çEViRME (Bkz.Arabî Aylar) · KüRiYUM · KAPALIçARşI · KaLiB ALEYHiSSELaM · ALi SEYDi BEY · BAYEZiD-I (Bkz. Yıldırım Bayezid) · FETHi OKYAR · ViRMAN · KABUKLULAR (Crustacea) · KIKIRDAK · KATOT IşINLARI · şEFaAT · ADi BiN HATiM-i TAi · TAVaiF-i MüLuK · PALLADYUM · DaRüşşiFa (Bkz. Hastahâne) · KöPRüLüLER aiLESi · BELEK BEY · AHMED ARVASi · Minare
· BABüSSELAM · NEVRASTENi · AMiL NiTRiT · GAZYAğI · ViSKOZiMETRE (Bkz. Viskozluk) · KöRBARSAK · DON · HüSEYiN PAşA (Ohrili) · iBN-i SEBE’ (Bkz. Abdullah bin Sebe’) · TURGUT REiS · NEWTON, Sir Isaac · HiBRiTLEşME · ERTUğRUL FaCiASI · HAZAR GöLü · PENTANOL (Bkz. Amil Alkol) · FARMAKOPE · AFGANiSTAN · LEVENT · TüZEL KişiLiK (Bkz. şahsiyet) · POTASYUM · KöRFEZ SAVAşI · BUSAYRi · YEşiLIRMAK · ALTERNATiF AKIM (Bkz. Elektrik Akımı) · AS (Bkz. Kakum) · SiNAMEKi (Cassia) · iBRaHiM HAKKI KONYALI · SES · KARAHiNDiBA (Taraxacum officinale) · LiBERALiZM · MOSKOVA ANTLAşMASI · KöR FaRE (Bkz. Köstebek) · DEKATLON (Bkz. Atletizm) · AVNi (Yenişehirli) · çEçESiNEği (Glossina) · ELEKTRET · AşIK PAşA · iNEK · ANADOLU LiSESi (Bkz. Kolej) · iTRiYUM
· Ashabi kiram · Bitkiler · Cumhurbaşkanları · Dünya Devletleri · Dünya Dinleri · Dünya Şehirleri · Evliyalar · Hastalıklar · Hayvanlar · Hükümdarlar · Irklar · Kahramanlar · Latin Alfabesi · Meslekler · Osmanlı Padişahları · Osmanlı Savaşları · Peygamberler · Sağlık Bilgileri · Siyasetçiler · Spor Dallari · Tarihteki Devletler · Türkiye Şehirleri · Yazarlar · İslam Alimleri · İslami Mezhepler · Şahıslar · Şairler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber