Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 10. yilinda
IHYA ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
REHBER ANSIKLOPEDISI
SPONSORLU BAGLANTILAR
Secme Konular
· Arabi Aylar
· HANEFi MEZHEBi
· PRATiK BiLGiLER
· HENDEK SAVAşI (Ahzâb Gazâsı)
· pH öLçEği (pH Cetveli)
· KADiSiYE SAVAşI
· ENDüLüS EMEVi DEVLETi
· MUSUL MESELESi
· YERMüK SAVAşI
· RöNTGEN IşINLARI

Burayada Bak
· UçUK
· ZUHAL (Bkz. Satürn)
· AKIşKANLAR
· ALBiNiZM
· ANADOLU LiSESi (Bkz. Kolej)
· BATLEMYüS
· BENi iSRAiL (Bkz. israiloğulları)
· BEYLERBEYi
· CaFERiYYE FIRKASI (Bkz imâmiyye)
· CERVANTES, Miguel de
· çiTSARMAşIğI (Convolvulus sepium)
· DaRüşşiFa (Bkz. Hastahâne)
· DIş YARDIMLAR
· EBDaL (Bkz. Abdal)
· EFSaNE

Son Okunanlar
· ELEKTROENSEFALOGRAFi (EEG)
· ALi BiN EBU TALiB
· SABIR
· NAURU
· MADDECiLiK (Bkz. Materyalizm)
· RUSSEL, Bertrand Arthur Willam
· SULTAN HAN
· TUZ (Yemek tuzu)
· YEREBATAN SARAYI
· TOLSTOY, Lev Nikolayevich

Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z

ELEKTROENSEFALOGRAFİ (EEG)

Alm. Elektroenzephalgraphie (f), Fr. Electro-encéphalographie (f), İng. Electroencephalography. Saçlı deri üzerine konulan elektrotlarla, beyin hücreleri arasında mevcut olan elektrikî potansiyellerin elektroensefalograf denen cihazlarla kaydedilmesi işlemi. Buna kısaca EEG de denir.

EEG için kullanılan cihazlar tam veya yarı transistörlü olup, hacimleri küçülmüştür. Bu cihazların iki kısmı vardır. Birinci kısmında, beyin hücreleri arasında mevcut olan düşük voltajlı elektrikî potansiyelleri büyütmek için amplifikatörler bulunur. Cihazın ikinci kısmı şilograf olup, gelen elektrikî potansiyelleri kâğıda geçirir. İşte bu potansiyellerin yazdırılması ile elde edilen şeride elektroensefalogram ismi verilir. Bu elektroensefalogramda alfa, beta, teta ve delta ismi verilen ve beyin hücreleri arasında elektrikî potansiyellerin karşılığı olan değişik frekansta beyin dalgaları mevcuttur. Beyin dalgalarını ilk defâ tesbit eden bilgin Canton’dur. Bir İngiliz bilgini olan Canton (1874) tavşan ve maymunların kafatasına veya direkt olarak beynine koyduğu elektrotlardan bu dalgaların mevcûdiyetini anladı. Bu metodun insana uygulanmasını ise ilk olarak 1924’te Viyanalı Berger gerçekleştirdi.

Beyin dalgaları, beyin yüzeyinde bulunan piramit şeklindeki hücrelerden kaynaklanmaktadır. Beyin yüzeyinde ayrıca yıldız şeklinde ve iğ şeklinde de hücreler vardır. Bugün kullanılan EEG cihazları 8-16 kanallı olup, beyin yüzeyinin her bölgesinden gelen elektrikî potansiyel farkları aynı anda tâkib edilebilmektedir. EEG için kullanılan cihazın mühim parçalarından biri de başa takılan elektrotlardır. Çok çeşitli elektrotlar mevcut olup, bugün en çok kullanılanlar, gümüşten yapılmış, disk şeklinde 5 mm çapında, ortası çukur olanlardır.

EEG’nin çekilişi: Tok karnına gelen hasta sessiz odada rahat bir koltukta oturur, uyanık ve gözleri kapalıdır. Baş derisi yağlı ise önceden sabunla yıkanarak temizlenir ve elektrotlar saçlı deri üzerine belirli pozisyonlarda yerleştirilir. Sonra cihaz çalıştırılarak çekime başlanır. Beyin dalgalarının yazdırıldığı kâğıdın hızı saniyede 30 milimetredir. Çekime başlamadan önce cihazın ayarlaması (kalibrasyonu) yapılır. Beyin dagalarının yüksekliği mikrovolt ile ifâde edilir.

EEG beyinle ilgili bâzı bozuklukların teşhisinde işe yarar. Bunlar arasında en mühimi saradır. Beyin dalgaları sara hastalığında normalden farklı özelliklere sâhiptir. Bu özellikler değerlendirilerek teşhise varılır ve ilâç seçimi yapılır. Fakat bâzan saralı hastalarda EEG tamâmen normal olabilir. Şüpheli durumlarda EEG çekilirken bâzı uyarmalar (derin nefes alma, ışık, ses vermek gibi) yapılarak gizli sarayı açığa çıkartmak mümkün olmaktadır.

Beyin apseleri, beyin hasarı veya urlarında beyin dalgalarının yükseklikleri ya çok azalır veya hiç dalga teşekkül etmez. Çünkü harap olan beyin hücrelerinde elektrikî aktivite meydana getirebilme özelliklerini kaybetmiş olurlar. Kazâlardan sonra beyin sarsılması durumunda genellikle bir bozukluk bulunmaz, bâzan yaygın yavaş dalgalar (teta ve delta) bulunabilir. Diğer beyin hastalıklarında ve uyku ilâçlarına da bağlı olarak bunlara benzer dalga değişiklikleri husûle gelir.

EEG’nin geliştirilmiş bir şekli CEEG’dir (Computer Analized EEG). Bu cihaz, New York’ta çalışmalar yapan tanınmış Türk doktorlarından Prof. Dr. Turan İtil ve arkadaşları tarafından bulunmuş ve HZi Nöro-Psikiyatri Vakfı tarafından New York, İstanbul ve çeşitli dünyâ ülkelerine yayılmıştır.

CEEG, esas olarak bir EEG cihazı ile 3 adet (biri merkezî, ikisi yardımcı olmak üzere) mikrokomputerden meydana geliyor. Otomatik bir elektrot kaskı ile oldukça kullanışlı hâle getirilen EEG cihazından alınan grafik, yine otomatik olarak komputerlere verilip 8 EEG kanalı birlikte analiz ediliyor ve aynı zamanda renkli topografik beyin şemaları da çiziliyor. Bu şemalarda, beynin çeşitli bölgelerindeki dalga değerlerini net olarak görmek mümkün.

Bu arada sistemin 2 zaafını da belirtmek gerekir. Bunlardan ilki, EEG çekimi sırasında meydana gelen artifakların da beyin dalgası olarak değerlendirilmesi. Bunun çekim sırasında silinmesi gereklidir. İkinci zaaf da grafiğe çok seyrek akseden anomalilerin oldukça düşük değerde algılanması. Halbuki bu anomaliler genellikle önemli ifâdelerdir. Bu zaafın giderilmesi için de hekimin kâğıt üzerinde kontrolu gerekmektedir.


Son takip: 23.03.2017 - 06:19
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Tüm Konular A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z


· PALLADYUM · GüN · YAşLILIK · TiMSAH (Crocodilus) · RUKAYYE (radıyallahü anhâ) · ANGOLA · SAHaBi (Bkz. Eshâb-ı Kirâm) · MENDELYEF (Mendeleyev), Dimitri Ivanovich · HiPNOTiZMA · GAT DAğLARI · KIVIRCIK · NEHiR (Bkz. Akarsular) · MUHYiDDiN MAğRiBi · ASi IRMAğI · ASLANPENçESi (Alchemilla vulgaris) · TEKERLEK · TATLILAR · CaHiD ZARiFOğLU · RICHELIEU, Armand-Jean du Plesis (Kardinal) · BAğIMSIZ DEVLETLER TOPLULUğU (BDT) · KiLiT · ARUZ · HALKEVLERi · REşiD RAHMETi ARAT · iBRaHiM HAKKI ERZURUMi · BESiNLER · MANYETiK KUTUPLAR · HiFa HaTUN · MaLiYE NEZaRETi · YUNUSBALIğI (Dalphinus delphis) · SIğIRKUYRUğU (Verbascum) · MUHYiDDiN iSKiLiBi · YAVşANOTU (Artemisia) · UZAY MEKiği (Bkz. Uzay Uçuşları) · ULEMa (Bkz. alim) · FETRET DEVRi · AY TUTULMASI · ADENOZiN TRiFOSFAT (ATP) · BAYRAM PAşA · AKUSTiK · ANTARKTiKA · VAKIF GUREBa HASTaNESi · öZDiRENç · KIş UYKUSU (Hibernasyon) · SEZYUM · iZZET ALi PAşA (Kaymakam) · HACER-üL-ESVED · FARADAY, Michael · TüRK DiL KURUMU (TDK) · CEBELiTaRIK · Minare
· KABiNE (Bkz. Bakanlar Kurulu) · DERGaH · ALKALOiTLER · AçIK DENiZ · AD KAVMi · BALTiMOR KUşU (icterus baltimore; galbulus) · BOSNALI ABDULLAH EFENDi · MESLEK HASTALIKLARI · DAUDET, Alphonse · SEMBOLiZM (Bkz. Edebî Akımlar) · REJiM · GöKSU KASRI · DEMiRHiNDi (Tamarindus indica) · SEYRüSEFER · LiBERYA · iNCi · ASETiK ASiT · SüLGEN (SüLüğEN) · ELEKTROMANYETiK DALGA · GEDiK AHMED PAşA · HAMiDULLAH · şEHZaDE KORKUT (Ebü’l-Hayr Muhammed) · KRONOLOJi · KüBREViYYE · RAHLE · LaLELi CaMii · MANASLAR (Scarabaeidae) · çAğATAY HANLIğI · SaBiT BiN KAYS · YüZME · BEZELYE (Pisum sativum) · DAMARLAR · ANKARA · AMERiKAN FUTBOLU · DiSiPLiN · EL · AKINCILAR · Tarihi · SVAZiLAND · DIş GEBELiK
· Ashabi kiram · Bitkiler · Cumhurbaşkanları · Dünya Devletleri · Dünya Dinleri · Dünya Şehirleri · Evliyalar · Hastalıklar · Hayvanlar · Hükümdarlar · Irklar · Kahramanlar · Latin Alfabesi · Meslekler · Osmanlı Padişahları · Osmanlı Savaşları · Peygamberler · Sağlık Bilgileri · Siyasetçiler · Spor Dallari · Tarihteki Devletler · Türkiye Şehirleri · Yazarlar · İslam Alimleri · İslami Mezhepler · Şahıslar · Şairler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber