Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 10. yilinda
IHYA ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
REHBER ANSIKLOPEDISI
SPONSORLU BAGLANTILAR
Secme Konular
· Arabi Aylar
· HANEFi MEZHEBi
· PRATiK BiLGiLER
· HENDEK SAVAşI (Ahzâb Gazâsı)
· pH öLçEği (pH Cetveli)
· KADiSiYE SAVAşI
· ENDüLüS EMEVi DEVLETi
· MUSUL MESELESi
· YERMüK SAVAşI
· RöNTGEN IşINLARI

Burayada Bak
· MEHMED HAN-I (Bkz. çelebi Mehmed)
· MiKOLOJi (Bkz. Mikrobiyoloji)
· MiSKGEYiği (Bkz. Geyik)
· MüFSiD (Bkz. Ef’âl-i Mükellefîn)
· NaGuRi
· NANSEN, Fridtjof
· NEGATiViZM (Bkz. Katalepsi)
· NEHiR (Bkz. Akarsular)
· NöTRON
· OLEFiNLER (Bkz. Hidrokarbon)
· RADYOKARBON
· REVü (Bkz. Edebî Türler)
· RiBa (Bkz. Fâiz)
· RöENTGEN (RöNTGEN), Wilhelm Conrad
· SAC

Son Okunanlar
· DiNEVERi
· çiçEKçiLiK
· MUMçiçEği (Hoya cornosa)
· ABDULLAH-I ENSARi
· ELEKTRiK KABLOSU
· ELEKTROAKUSTiK
· BAKü
· AşIK EDEBiYATI
· AT YARIşLARI
· RUH

Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z

DÎNEVERÎ

dokuzuncu yüzyılda yetişmiş meşhur botanik ve Hanefî mezhebi fıkıh âlimi. İsmi, Ahmed bin Dâvûd ed-Dîneverî olup, künyesi Ebû Hanîfe ve Ebû Mûsâ’dır. En-Nahvî, El-Lugavî nisbeleri de verilmiştir. Dokuzuncu asrın başlarında Irak’ın Dînever kasabasında doğdu. Bu yüzden Dîneverî lakabıyla şöhret buldu. 895 (H.282) senesinde, doğduğu yerde vefât etti.

Küçük yaşta ilim öğrenmeye başlayan ve Bâyezîd-i Bistâmî hazretlerinin talebelerinden olan Dîneverî, din ve fen ilimlerinde en iyi şekilde yetişti. Nahiv, lugat, matematik, astronomi, kozmografya, botanik, biyoloji, târih ve hadis ilimlerinde zamânın bir tânesiydi. Kûfe ve Basra âlimlerinden ilim tahsil etti. Lisan ilmini, Kûfeli nahiv âlimi İbn-i Sikkît ve babasından öğrendi. Diğer ilimlerde de birçok âlimden ders aldı. Arapların dil, örf ve âdetlerini ve düşünce yapısını çok iyi bildiğinden, Arap âdâbını, tefekkürle birleştirdi. Belâgatta yüksek bir dereceye sâhipti. Önceleri astronomi ile uğraştı ve rasatlar yapmak için İsfehan’a gitti. Yaptığı rasatları, Kitâb-ür-Rasad isimli eserinde topladı. Sonraları doğduğu yer olan Dînever’e döndü ve ilmî çalışmalarına devâm etti.

Dîneverî, otlar üzerinde de derin tetkikler yaptı. Otların kök salıp filizlenmesini, büyüyüp gelişmesini derinlemesine inceledi. Ayrıca, hayvanlar üzerinde araştırmalarda bulundu ve zooloji sahasında da söz sâhibi oldu. Bilhassa, bal arısı ve nebâta zararlı küçük haşerât üzerinde araştırmalar yaparak, botanik ilmi yanında, bugün entomoloji olarak bilinen zoolojinin böcekler bölümüyle ilgili sahada, sonra gelen ilim adamlarına öncülük yaptı.

Zühd ve takvâda üstün, hadis ilminde sika (güvenilir) olduğu bildirilen Dîneverî, insanlığa faydalı olmak için dînimizin âlet ilimlerinde eserler verirken, Müslümanlara rahatlık sağlayan fen bilgileriyle ilgili çalışmalar da yapmış ve eserler vermiştir.

Dîneverî’nin yazdığı ve batı dünyâsında kendisini tanıtan en meşhur eseri, Kitâb-ün-Nebât’tır. Altı ciltten meydana gelen eser, sahasında yazılanların en tanınmışlarındandır. Eserde, bütün otların Arapça isimleri verilmekte ve özellikleri bildirilerek, tasnifleri yapılmaktadır. Her maddeyi ele alırken, kendinden önce gelen âlimlerin ortaya koyduğu tedkikleri zikretti. Bunlara, kendi araştırmalarını ilâve etti. Bu eser, kendinden sonra gelen âlimler için temel mürâcaat kaynağı oldu. Dîneverî, eserinin üçüncü ve beşinci ciltlerinde, zooloji ile de ilgili önemli bilgiler verdi. Özellikle çekirge ve türlerini tasnif ederek, entomoloji sâhasındaki ilmini ortaya koydu.

Eserde; Arap kabîlelerinin hangi bitkiye ne ismi verdikleri ve târifleri, onların lisanından alınarak kaydedilmiştir. Daha çok eski şâirlerin şiirlerinde geçen bitkilerin ve Arabistan nebâtlarının târif ve tanımını yapan filolojik bir eser vasfını hâizdir. Bunun yanında, Arabistan’ın hangi ikliminde, hangi şartlarda, hangi bitkilerin nasıl yetiştirileceğine dâir bilgi veren bir zirâat kitabı husûsiyetini taşımaktadır.

Kitâbın asıl bölümlerini bitkiler meydana getirmekte ve üç kısımda incelenmektedir. Birinci bölümde ekilen gıdâ, ikinci bölümde yabânî, üçüncü bölümde meyveleri yenen bitkiler anlatılmıştır. Yabânî bitkilerin yetiştiği bölgeler, genel yapıları ve sanâyide kullanım alanları hakkında bilgi verilmektedir.

Târih-ül-Ahbâr-it-Tivâl (Ebû Hanîfe Târihi) adlı eseri kitapları arasında tam olarak zamânımıza kadar ulaşanıdır. Bu eserinde, dünyâ târihini umûmî olarak ele alıp, Asr-ı saâdet ve halîfeler devri hâdiseleri hakkında geniş bilgiler vermekte, hâdiseleri kendi devrine kadar getirmektedir. Eser, 1888 ve 1912 yıllarında basılmıştır.

Kitâb-ül-Fesâha, Kitâb-ül-Envâ, Kitâbu İslâh-il-Mantık, Kitâb-ül-Küsûf, Kitâb-ül-Vesâyâ, Kitâbü Lahn-il-Amme, Cevâhir-ül-İlm, Kitâb fil-Cebr vel-Mukâbele diğer eserlerinden bâzılarıdır.


Son takip: 26.04.2017 - 03:35
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Tüm Konular A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z


· AZRAiL · MORiNA (Gadus callarias) · SiNiR SiSTEMi · ATLAS OKYANUSU · FESLEğEN (Ocimum basilicum) · iBN-i HüMaM · VOYNUK · WHO (Bkz. Dünyâ Sağlık Teşkilâtı) · BERLiN MUAHEDESi · iNTEGRAL HESAP · MEHMED EMiN ALPKAN · SiBiRYA · AKTiMUR BEY · GIYBET · çAR · KöPEKMEMESi · KASIRGA · çiçEKLi BiTKiLER (Phanerogamea) · LOKAL GARANTi · SuFi ALLAHYaR · DüğüNçiçEği (Ranunculus) · TEMiZLiK · PIHTILAşMA (Bkz. Kan) · ANGLOSAKSONLAR · iBN-i ASaKiR · CaHiD KüLEBi · KüL TEGiN · DaNiş · ABDURRAHMAN HIBRi · iTFaiYE · UçAK GEMiSi · MüSLiM · KiMMERLER · ASLANAğZI (Antirrhinum majus) · DARI (Panicum miliaceum) · SOğUK FüZYON · MEşRuTiYET · FiNLANDiYA · AşçIZADE HASAN çELEBi · iBN-i YuNUS · RAMEHüRMüZi · MUHAMMED TAPAR · KiBRiTOTU (Lycopodium) · çiROZ (Scomber scomber) · REZORSiNOL · RASPUTiN, Grigori Yefimovich · BASIN YAYIN VE ENFORMASYON GENEL MüDüRLüğü · SEDEFOTU (Ruta graveolens) · DUHuLiYE RESMi · BALöZü (Nektar) · Minare
· OLEFiNLER (Bkz. Hidrokarbon) · NANSEN, Fridtjof · üMMü SELEME · TANZiMAT EDEBiYATI · RiNGA BALIğI (Clupea harengus) · SIKIYöNETiM · şaNiZaDE ATaULLAH EFENDi · YUMUşAK şANKIR (Bkz. Zührevî Hastalıklar) · RIZIK · NAZAR · TORK · SiLO · PROPANOL · şAHSiYET · TAVşAN; (Leporis, Lepus) · TaBiiYET · KIR KOşUSU · RASATHaNE · MOLLA ARAB · YERçiKiMi (Bkz. Ağırlık) · KRiSTOF KOLOMB · OMURGALILAR (Vertebrata) · ZEYD BiN HaRiSE · RELETiViTE (Bkz. izâfiyet Teorisi) · SANTRAL · SLOVENYA · MAHLEP (Prunus mahaleb) · YATAK YARASI · SOMALi · şiiR (Bkz. Edebî Türler, Nazım şekilleri) · MüDaFAA-i HUKUK CEMiYETi (Bkz. Cemiyetler) · üRETKEN REAKTöR (Breeder Reaktör) (Bkz. Nükleer Enerji) · MUZ (Musa sapientum) · KORiNDON · MaLiYET · NiTROSELüLOZ · TüRKMENLER (Bkz. Oğuzlar) · ODA · MuCiZE · TEşHiS
· Ashabi kiram · Bitkiler · Cumhurbaşkanları · Dünya Devletleri · Dünya Dinleri · Dünya Şehirleri · Evliyalar · Hastalıklar · Hayvanlar · Hükümdarlar · Irklar · Kahramanlar · Latin Alfabesi · Meslekler · Osmanlı Padişahları · Osmanlı Savaşları · Peygamberler · Sağlık Bilgileri · Siyasetçiler · Spor Dallari · Tarihteki Devletler · Türkiye Şehirleri · Yazarlar · İslam Alimleri · İslami Mezhepler · Şahıslar · Şairler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber