Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 10. yilinda
IHYA ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
REHBER ANSIKLOPEDISI
SPONSORLU BAGLANTILAR
Secme Konular
· Arabi Aylar
· HANEFi MEZHEBi
· PRATiK BiLGiLER
· HENDEK SAVAşI (Ahzâb Gazâsı)
· pH öLçEği (pH Cetveli)
· ENDüLüS EMEVi DEVLETi
· KADiSiYE SAVAşI
· MUSUL MESELESi
· YERMüK SAVAşI
· RöNTGEN IşINLARI

Burayada Bak
· DERViş MUHAMMED
· DöNüM
· EBDaL (Bkz. Abdal)
· EFSaNE
· EKVATOR
· EMPERSSiYONiZM (Bkz. Edebî Akımlar)
· HOVERCRAFT (Bkz. Hava Yastıklı Araç)
· ISKAT VE DEViR
· iHTiYAç
· iSRaiLiYYaT
· işLEM
· KENNEDY, John Fitzgerald
· KONSERVATUVAR
· KüRSi; (Bkz. Arş ve Kürsî)
· LINDBERGH, Charles Augustus

Son Okunanlar
· BiLMECE
· OTOMAT
· SAZAN (Cyprinus carpio)
· HEKiMOğLU ALi PAşA
· TROMBOFLEBiT
· NARH
· PERVaNE
· KEMiK iLiği (Bkz. ilik)
· HaLETi (Azmizâde)
· YiRMiYEDi MAYIS iHTiLaLi

Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z

BİLMECE

Alm. Raetsel, Fr. Devinette, İng. Riddle, puzzle, enigma. Maddi olsun manevi olsun, varlıkların belirli özellikleri söylenerek soru haline getirilmiş, çoklukla manzum olan, eğlence yönü ağır basan anonim edebi mahsuller.

Bilmeceler daha çok şifahi (sözlü) edebiyatı ilgilendirir. Bu münasebetle kışın uzun gecelerinde bir nevi zihin ve hafıza yoklama, zekanın işlemesi, eğlenceye yönelik olması bakımından ruhi tatmin ve boş zamanın değerlendirilmesini hedef alır. Kış gecelerinde toplanan aile fertleri, iki taraf halinde eğlence ve oyun kabilinden olmak üzere birbirlerine varlıklar ve mefhumlar hakkında sorular sorarlar. Muhatabın, yani soru sorulan tarafın, sayıları özelliklerine göre, belirtilip sorulan varlığı bilmesi gerekir. Bilmekte zorlandığı takdirde, belirli ip uçları arar ve bilmeceyi soran tarafa; “Yenir mi, içilir mi, acı mı, tatlı mı, canlı mı, cansız mı, bu odanın içinde var mı?” gibi sorular sorar. Bilmecenin cevabı yine bilinmezse, istenilene razı demektir. Bu durumda soran taraf büyük şehirler ister. Mesela; gel İstanbul gel, der; veya Kerkük, Musul, Bağdat, Konya, Buhara, Taşkent, Kaşgar, İzmir, Tebriz, Ankara, Bakü gibi şehirler yanında başka şehirlerden de birini ister. Neticede her iki taraf da şehir kazanmaya çalışırlar. Bu durum gece yarılarına kadar sürer gider. Böylece varlıklar zihni yönden zeka ve akıl bakımından ele alınırken, büyük-küçük hep birden bilgi yarışması içinde vakit geçirip, zamanı değerlendirirler. Gerçekte bilmecelerin terbiye, öğretim ve eğitim ile eğlence bakımından küçümsenmeyecek değerleri vardır.

Bilmeceler bazan birden fazla cevabı gerektirir.

Bilmeceler Divan Edebiyatı da denilen Eski Türk Edebiyatında “lugaz" ve "muamma” adları ile iki kısma ayrılırlar. "Lugaz” herhangi bir nesneyi zihnen bulmak ve bilmek demektir. "Muamma" ise bir kimsenin adına remz ve ima ile delalet edilen şiirdir. Muamma; halk edebiyatımızda gezici aşıkların çaldıkları saz veya curalarla söyleyerek misafir oldukları yerin kahve duvarlarına astıkları bilmecelerdir. Divan edebiyatında muamma mutlaka şahıs ismine delalet etmesine rağmen, aşık edebiyatında, sahasını daha da genişletmiştir ve her şeye ait olmuştur.

Bilmecelerin öğretici yönden dini, fikri olanları da vardır. Bu hususta Elgaz-ı Fıkhiyye adında bilmecelerin toplandığı kitaplar bile ortaya konmuştur.

Bilmecelerin bütün Türk illerinde mühim bir yeri vardır. Belki mizaha kaçan yönü ile hayatı hafifletmek, yorgunlukları üstten atmak bakımından Türk milletinin tabiatına uygun bir edebi türdür. Bu bakımdan Türk uluslarında ayrı ayrı isimlerle anılırlar. Azeri Türklüğü “tapzug” veya “tapmaca”; Kırgız, Kazak ve Karakalpaklar “cumbuk”, Kazan Türklüğü “tabışmak” veya “cumak” Başkırtlar ise “yumak” kelimelerini bilmece manasında kullanırlar.

Günümüzde bunun yanında gazetelerde eş manalı kelimelerin aranıp bulunması gayesi ile gazete ve dergilerde de “bilmece, bulmaca,” adında zeka oyunlarına rastlanmaktadır.

Kalenin ardı bedendir beden

Yeşil bastım al çıktı

Nedendir neden?

(Kına)

Fındık kadar hamur yoğurdum

On yar sevdim doyurdum

(Kına)

Dam ardında teke bağlı

Boynuzları köke bağlı

(Kabak)

İlim ilim ilmeli

İlim kadın düğmeli

Bunu bilen bilmeli

Bilmeyen otuz iki şar vermeli

(Üzerlik)

Mavi atlas

İğne batmaz

Terzi biçmez

Makas kesmez

(Gökyüzü)

Dağdan gelir taştan gelir

Yularsız bir arslan gelir

(Sel)

Bir oğlum var

Gelen öper giden öper

(Su bardağı)

Bir küçük kumbara

Zahire çeker ambara

(Kaşık)

Dağda takılar

Suda cipiler

Arşın ayaklı

Burma bıyıklı

(Keklik, balık, tavşan)

Şu kadar şukka

Bu kadar bukka

Men dakka dukka

Men dakka dukka

(Havan)


Son takip: 26.09.2016 - 01:49
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Tüm Konular A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z


· şIRINGA (Bkz. Enjektör) · DaRüLiSLaM · YaKUT-I MUSTA’SIMi · EBü’L-VEFa BUZCaNî · SOREKS (Sorex) · çAY (Thea sinensis) · KAşGARLI MAHMuD · SiTOPLAZMA (Bkz. Hücre) · şiNaSi · KELAYNAK KUşU (Geronticus eremita) · CAZGIR · KARAçALI (Paliurus spine-christi) · LEKE · HiKaYE · YILDIRIM (Bkz. Paratöner) · ESKişEHiR · GAGAVUZLAR (Gökoğuzlar) · FAKiRULLAH · CiRO · DERi iLTiHaBI (Dermatit) · HAVA TüNELi · iSRAF · OPPENHEIMER, J. Robert · FiNANSMAN şiRKETi · iBN-i YuNUS · YEZiDiLiK · SIRAT KöPRüSü · YATçILIK (Bkz. Su Sporları) · AKBIYIK SULTAN · çUVAşiSTAN · MiLLi BüTçE · SONBAHAR · AçIK OY · YENi OSMANLILAR (Bkz. Jön Türkler) · UYUZOTU (Scabiosa maritima) · AKRABA · ABDURRAHMAN BiN AVF · KALKAN · FEN BiLiMLERi · TELEKS · KELLiK · YüZME · EDEBiYaT-I CEDiDE · BABiLiK · iMaDüDDiN KaTiBEL-iSFEHaNi · çiFTLiK · KANDiL · MaRiYE (radıyallahü anhâ) · LENFOSiT · KöR FaRE (Bkz. Köstebek) · Minare
· OğUZLAR · VESVESE · AHMED HAMDi AKSEKi · ADET (Bkz. örf ve Adet) · AT (Bkz. Avrupa Topluluğu) · TOPRAK YEME (Bkz. Pica) · GAGAVUZLAR (Gökoğuzlar) · SIğA · üçGEN · KIRBA · KaMiL PAşA (Yusuf) · iNCiR AğACI (Ficus carica) · BULGARiSTAN · ASGARi GEçiM iNDiRiMi · BATMAN · ONKOLOJi · RIHTIM · AHMED BiN HüLAGü (Teküder) · TELLüR · ARZ VE TALEP · ELBiSE · SARIKAMIş HAREKaTI · POTANSiYEL ENERJi (Bkz. Enerji) · KERaMET · HiMALAYALAR · PEYGAMBERDEVESi (Mantis religiosa) · BöğüRTLEN (Rubus fruticosus) · KURTULUş SAVAşI (Bkz. istiklal Harbi) · SAç · PERLiT · AşçIBAşI · UYUZBöCEği (Sarcoptes scabei) · NöROFiBROMATOZiS (Sinir Tümörü) · FAYANS · YABANDOMUZU (Sus scrofa) · SIRPLAR · VANUATU · KATRAN AğACI (Cedrus libani) · MUM · MüSaFEHA
· Ashabi kiram · Bitkiler · Cumhurbaşkanları · Dünya Devletleri · Dünya Dinleri · Dünya Şehirleri · Evliyalar · Hastalıklar · Hayvanlar · Hükümdarlar · Irklar · Kahramanlar · Latin Alfabesi · Meslekler · Osmanlı Padişahları · Osmanlı Savaşları · Peygamberler · Sağlık Bilgileri · Siyasetçiler · Spor Dallari · Tarihteki Devletler · Türkiye Şehirleri · Yazarlar · İslam Alimleri · İslami Mezhepler · Şahıslar · Şairler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber