Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 10. yilinda
IHYA ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
REHBER ANSIKLOPEDISI
SPONSORLU BAGLANTILAR
Secme Konular
· Arabi Aylar
· HANEFi MEZHEBi
· PRATiK BiLGiLER
· HENDEK SAVAşI (Ahzâb Gazâsı)
· KADiSiYE SAVAşI
· pH öLçEği (pH Cetveli)
· ENDüLüS EMEVi DEVLETi
· YERMüK SAVAşI
· MUSUL MESELESi
· RöNTGEN IşINLARI

Burayada Bak
· NAPOLÉON-II
· NASIR
· OPERET (Bkz. Edebî Türler)
· PATRIOT
· PERON, Juan Domingo
· S
· SEDEFLi DENiZ HELEZONU (Bkz. Nautilus)
· SELOFAN
· SEMiRAMiS
· SiNDiRiM (Bkz. Hazım)
· SOVYETLER BiRLiği (Bkz. Rusya Federasyonu)
· SUPAP
· TENEKE
· TERöRiZM (Bkz. Anarşi)
· TONBALIğI (Bkz. Orkinos)

Son Okunanlar
· BANKER
· HAZiNE-i HaSSA
· TANZiMAT EDEBiYATI
· çEKiç
· FAşiZM
· KEMOSENTEZ
· POLO
· BEYiN CERRAHiSi (Bkz. Nöroşirurji)
· BUZDOLABI
· FaRE VE SIçANLAR (Muridae)

Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z

BANKER

Alm. Bankier, Fr. Banquer, İng. Banker. Para, kredi, esham ve tahvilat işleri ile uğraşan kişiler. Türkçe sözlüklerde; bankacı, büyük sarraf ve mecazi anlamda çok zengin kimse diye genellikle üç ayrı şekilde tarif edilmektedir.

Banka ve banker, aynı kökten gelme kelimelerdir. Yaygın tarihi bilgilere göre, ortaçağın Lombardiyalı sarrafları, çarşı ve pazar yerlerinde tahta sıralarda oturarak iş yaparlarmış. Getirilen paraları tartar, ayar muayenesinden geçirir ve değiştirirlermiş. Oturdukları tahta sıralar, masalar dolayısıyle, bunlara “banchierie” yahut “banker” denilirmiş. Başlangıçta yalnız para değiştirmekle uğraşan bankerler zamanla başka yerlere gönderilmek üzere para almaya, emanet kabul etmeye ve borç vermeye başlamışlar.

Bankerlerin İtalya’da faaliyetlerini geliştirdikleri tarihlere kadar, emanet bırakılan paralar “depositum regulare” sayılırdı. Saklayıcısı, emaneti olduğu gibi tutmak ve geri vermekle yükümlü idi. Bankerlerin gelişmesiyle, “depositum irregulare” denilen usulün uygulanması yayılmıştır. Emanet parayı alan, bunu işletmiş ve istenildiğinde aynı madenleri veya sikkeleri değil, eşit değerde bir meblağı geri vermiştir. Bankerliğin ortaçağ sonlarına doğru geliştiği ilk memleket, İtalya’dır. Floransa’da 1250-1350 arasında Bardi ailesi Avrupa’nın en zengin ve nüfuzlu mali firmasına sahip olmuştur. Papalığın bankerliğini yapmıştır. Banka işlemleri yanında ticaret ve armatörlükle uğraşmıştır.

İtalya’da Bardi’ler, Peruzzi’ler, Acciaoli’ler ve Fransa’da Jacques Coeur ve Crozat’lar, Almanya’da Fugger’ler.. Bunlar adlarını tarihe geçirmiş büyük bankerlerdir. Kazanç getirecek her işte uğraşırlardı. Siyasi iktidara sokulurlar ve büyük kazanç fırsatları elde etmeyi bilirlerdi. Darphane müdürlüğü, vergi mültezimliği, saray müteahhitliği, armatörlük, deniz aşırı ticaret, çiftçilik, emlak işletmeciliği yaparlardı. Bir diplomat gibi devleti temsilen müzakere masasına otururlardı. Gemilerini ve kervanlarını kendi silahlı kuvvetleri ile savunurlardı. Bir papa veya bir imparator seçileceği vakit, kampanyaya altın yağdırarak müdahale ederlerdi. Çok defa rakip gruplardan her ikisini de besliyerek çıkarlarını garantiye alırlardı.

Efsanevi servetleri, büyük bankerleri halk gözünde para kuvvetinin sembolü haline getirmiştir. “Tarihi yazanlar, para kuvvetine hükmedenlerdir.” sözünün yerleşmesine onlar sebeb olmuşlardır.

On dokuzuncu yüzyıla doğru, bankerler başka iş kollarındaki faaliyetlerini daraltarak bankacılık muamelelerine ağırlık vermişlerdir. Modern bankacılık firmaları geliştikten sonra banker sözcüğü bunların sahiplerini ve büyük sarrafları ifade etmek üzere kullanılmıştır.

Günümüzde, yabancı ülkelerde banker sözcüğü daha ziyade bankacıyı belirtmektedir. Mesleği bankacılık olanlar, bu terimin kapsamına girmişlerdir. Ancak Rothschild gibi büyük banker aileleri, Merchant Bankers ünvanını muhafazaya devam etmektedirler. Mecazi anlamda çok zengin kişiler hakkında da, artık eskisi gibi banker denildiğine gittikçe daha az rastlanmaktadır.

Türkçede ise, bankacı ve banker kavramları arasında kesin bir sınır meydana gelmiştir. Bankacı, bu iş kolunu meslek edinenlerin sıfatıdır. Banker ise, bankacı durumunda olmaksızın, para, altın ve diğer menkul değerler ticaretiyle uğraşandır.

Türkiye’de iki tip bankerlik vardır: Birincisi, ödünç para bulma ve verme ve faizle para kazanma işlemi olan piyasa bankerliğidir. Önceleri hukuki bir düzenlemeye bağlı olmayan bankerler, Türk Ticaret Kanunu ve Borçlar Kanununa göre işlem yaparlardı. Daha sonra 1981 yılında çıkarılan 1499 Sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ile 1983 tarihli ödünç para verme işlemleri hakkındaki kanun hükmünde kararnameye göre işlem yapmaktadırlar. Bu kanunlarla, piyasa bankerleri sıkı bir kontrol altına alınmış, halktan para toplamaları yasaklanmış ve verebilecekleri kredi miktarı sermayelerine bağlanmıştır. Uygulayacakları faize de taban getirilmiştir.

İkincisi de borsa bankerliği olup, menkul kıymetlerin alım, satım ve pazarlaması ile meşgul olurlar. Banker şirketlerinin tasarruf sahiplerine yatırım danışmanlığı yapmak, portföy sahip kılmak, portföy yönetiminde yardımcı olmak, bu değerlerin istenildiğinde kolayca ve üzerinde yazılı değerden fazla kaybetmeksizin paraya çevrilmesini sağlamak gibi hizmetleri vardır.

Türkiye’de bankerlik 70’li yıllarda büyük gelişme göstermiştir. 1 Temmuz 1980’de hükumetin faiz hadlerini serbest bırakmasıyla bankerler ile bankalar faiz yarışına girdiler. O tarihte kanuni bir düzenleme de bulunmadığı için, bu yarışta bankerler taşıyamayacağı bir yükün altına girdiler. Hükumet 1981 Eylülünde kanuni düzenlemeye gitti. Ancak geç kalınmıştı. 1981 Aralık ayından itibaren bankerler bir bir iflas etmeye başladılar. Nisan 1982’ye kadar 258 banker battı. 7 Temmuz 1982’de bir kararname çıkarılarak borçların tahsili maksadıyla bankerlerin tasfiye işlemlerine başlandı.


Son takip: 20.01.2018 - 12:51
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Tüm Konular A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z


· şEMSEDDiN HALiLi · MAHFiL · AMPLiFiKATöRLER (Yükselteçler) · YAKALAMA · AMBARGO · UJT (Unu Jonction Tronstor) · CEVAD PAşA · AHMED MiRZA SULTAN · AVRUPA iNSAN HAKLARI DiVANI · SOSYAL SiGORTALAR KURUMU (SSK) (Bkz. Sosyal Güvenlik Kuruluşları) · KiMYaSAL SiLaHLAR · ALi şiR NEVAi · BOZDOğAN KEMERi · BAşKANLIK SiSTEMi · ATOM REAKTöRü (Bkz. Nükleer Enerji) · KILIçOTU (Hypericum perforatum) · PILSUDSKI, Jozef · SURiYE · ULUSLARARASI FONETiK ALFABE (IPA) · ORHAN VELi KANIK · SüRüNGENLER; (Reptilia) · SEYFE GöLü · BUHURDAN · GARB · DüğüNçiçEği (Ranunculus) · GLiKOLiZ · KüRSi; (Bkz. Arş ve Kürsî) · OAPEC (Bkz. Petrol ihraç Eden Arap ülkeleri Teşkilâtı) · YABANCI SERMaYE · KEMiK iLTiHAPLARI · MUVAHHiDLER · HiLBERT, David · CüVEYRiYYE · UYGURLAR · EYYuBiLER · EBu MA’şER BELHi · EKMEKAğACI (Artocarpus incisa) · HALVETiYYE · TASARI (Teklif) · DiOGENES (Romanos-IV) · CaHIZ · ANANAS (Ananas sativus) · CEMiYET · VARiS · AHiDNAME · KURGUBiLiM · MAKiNALI TüFEK · NAVARiN FaCiASI · AMENTü · öZEL iDaRELER (Bkz. il) · Minare
· SOFUR (Solanum Dulcamara) · RAMAZANOğLU MAHMuD SaMi · HYDE PARK · ELEKTROFOREZ · YAğIşIN SUN’i KONTROLü · LAMAiZM · MiLLET VEKiLi (Bkz. Türkiye Büyük Millet Meclisi) · HiPOMANi · DiYAFRAM · AKiHiTO · DEMiRCi MEHMED EFE · RADYUM TEDaViSi · TaRiH DüşüRME (Bkz. Ebced Hesâbı) · AFGANiSTAN · SüLEYMaN HAN-II · MEHMED KAPLAN · SaDEDDiN-i KAşGaRi · MEHMED PAşA (Muhsinzâde) · KURGUBiLiM · ANTiTOKSiN · ANAFLAKSi · HAçLI SEFERLERi · MEYVE HASTALIKLARI (Bkz. Bitki Hastalıkları) · MUSuLi (Bkz. Ammâr Musulî) · TAHMASB · TüRK iş (Bkz. Sendika) · CAD-CAM · TURAN · ODYOViZüEL EğiTiM (işitme-Görme ile Eğitim) · NECCaRZaDE · HUYGENS, Christian · JöN TüRKLER · ALüMiNYUM · DANiMARKA · KöLEMENLER (Bkz. Memlukler) · UçAKSAVAR · HATMi (Althaea officinalis) · PAMUKçUK; (Bkz. Moniliyazis) · üNiVERSiTE · DENiZHIYARLARI (Holothuroidea)
· Ashabi kiram · Bitkiler · Cumhurbaşkanları · Dünya Devletleri · Dünya Dinleri · Dünya Şehirleri · Evliyalar · Hastalıklar · Hayvanlar · Hükümdarlar · Irklar · Kahramanlar · Latin Alfabesi · Meslekler · Osmanlı Padişahları · Osmanlı Savaşları · Peygamberler · Sağlık Bilgileri · Siyasetçiler · Spor Dallari · Tarihteki Devletler · Türkiye Şehirleri · Yazarlar · İslam Alimleri · İslami Mezhepler · Şahıslar · Şairler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber