Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 10. yilinda
IHYA ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
REHBER ANSIKLOPEDISI
SPONSORLU BAGLANTILAR
Secme Konular
· Arabi Aylar
· HANEFi MEZHEBi
· PRATiK BiLGiLER
· HENDEK SAVAşI (Ahzâb Gazâsı)
· pH öLçEği (pH Cetveli)
· ENDüLüS EMEVi DEVLETi
· KADiSiYE SAVAşI
· MUSUL MESELESi
· RöNTGEN IşINLARI
· YERMüK SAVAşI

Burayada Bak
· AğAOğLU AHMED
· MORA
· MOTOSiKLET YARIşI (Bkz. Motosiklet)
· OSMAN CEMAL KAYGILI
· POLARiMETRE (Bkz. Optik)
· RADULEVi (Bkz. Ahmed Abdülhak Radulevî)
· RIHTIM
· RuHi (Bkz. Bağdatlı Ruhî)
· şAP HASTALIğI
· şEKERPANCARI (Bkz. Pancar)
· şERiF (Bkz. Seyyid)
· TAşKöMüRü (Bkz. Kömür)
· TUYUK (Bkz. Nazım şekilleri)
· TüYLüBOYA (Bkz. Havacıva otu)
· URAN PiLi

Son Okunanlar
· ABDULLAH BiN SA’D BiN EBi SERH
· iSMaiL HAKKI iZMiRLi
· HiNDiBA (Cichorium intybus)
· TAVaiF-i MüLuK
· RESiM
· KOCA MUSTAFA PAşA
· ALIş VERiş (Bkz. Bey' ve şira)
· FENOLiK REçiNE
· BARENT DENiZi
· SEVR ANTLAşMASI

Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Tüm Konular     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z

ABDULLAH BİN SA’D BİN EBİ SERH

Eshab-ı kiramın büyüklerinden ve Afrikiye diye anılan, Kuzeybatı Afrika’nın fatihi, büyük komutan ve vali. İsmi, Abdullah bin Sa’d bin Ebi Serh bin Haris bin Hubeyb el-Kureşi el-Amiri olup, künyesi Ebu Yahya’dır. Osman bin Affan’ın (radıyallahü anh) süt kardeşidir. Resulullah efendimizle (sallallahü aleyhi ve sellem) Medine’ye hicret etti. Ayrıca, vahy katibiydi. Sonra dinden dönerek, müşrik oldu. Mekke'ye geri döndü. Mekke’nin fethinde, Resul-i ekrem sallallahü aleyhi ve sellem, Abdullah bin Sa’d’ın ve Abdullah bin Hatal’ın Kabe-i muazzamanın altında bulunsalar bile öldürülmelerini emretti. Fakat Abdullah bin Sa’d, Osman bin Affan’ın yanına kaçtı. Hazret-i Osman da onu fetih tamamlandıktan ve herkes yatıştıktan sonra Resulullah’ın huzuruna götürdü. Resulullah efendimizden onun hakkında eman istedi. Peygamber efendimiz uzun müddet sükut etti. Sonra; “Evet” buyurdular. Abdullah bin Sa’d tövbe ederek, o gün Müslüman oldu. O günden sonra, onda hiç bir uygunsuz hareket görülmedi.

Abdullah bin Sa’d, Kureyş’in ileri gelenlerinidendi. Mısır’ın fethinde Amr bin As’ın ordusunun sağ kanadında komutan olarak bulundu. Buranın fethindeki bütün muharebelere katıldı. Hazret-i Osman, onu, Amr bin As’ın yerine Mısır valisi yaptı.

Rodos Adasının hazret-i Muaviye tarafından fethedilmesinden sonra, Rum imparatoru Kostantin bin Herakliüs, büyük bir kuvvet ve donanmayla, müslümanlarla denizde muharebe yapmak üzere yola çıktı. Bunu haber olan Osman bin Affan radıyallahü anh, mektuplar yazarak hazret-i Muaviye’ye Şamlılardan, Abdullah bin Sa’d’a da Mısırlılardan meydana gelen bir donanma hazırlamalarını bildirdi. Amr bin As’tan da, Abdullah bin Sa’d’ın hazırlığına yardım etmesini, mal ve silah bakımından gereken yardımı yapmasını istedi.

Şamlılardan ve Mısırlılardan meydana gelen İslam donanması, bütün ağırlıkları ile Akka sahilinde toplandı. Ayrıca Akka’dan içinde pekçok yiyecek, asker ve mühimmat bulunan 500 gemi daha temin edildi.

Rum imparatoru Kostantin ise bin gemi ile Kostantiniyye’den (İstanbul’dan) ayrıldı. İslam donanmasının hazırlıklar ve manevralar ile meşgul olduğu bir sırada, Rum donanması meydana çıktı. Şiddetle geçen savaş sonunda Rum donanması büyük bir hezimete uğradı. Rum İmparatoru yaralı olarak muharebe meydanından kaçtı.

İslam donanması zaferden sonra Akka sahiline demirledi. Abdullah bin Sa’d ve hazret-i Muaviye, halife hazret-i Osman’a Müslümanların muzafferiyetini Rum ordusunun hezimetini bildirdiler. Osman radıyallahü anh, bu haberden çok memnun oldu. Bir süre sonra Abdulah bin Sa’d’ı, Mısır valiliğine ve Afrikiye’nin fethine tayin etti. Mısır’a gelen Abdullah bin Sa’d 13 bin kişilik bir ordu ile Afrikiye üzerine yürüdü. O sırada Afrikiye’nin Batı Trablus’tan Tanca’ya kadar olan bölgesi, Gregorios isimli bir Rum valisinin idaresi altında idi. İslam ordusu Batı Trablus’a girdi. Afrikiye’nin içlerine doğru ilerlerken, vali Gregorios’a elçi gönderilerek İslama davet edildi. Gregorios buna kızarak; “Ben dininize asla girmem.” dedi. Bunun üzerine Abdulah bin Sa’d, ona tekrar elçi gönderdi ve; “Şayet Müslüman olmak istemiyorsan cizyeni ver.” diye teklifte bulundu. Gregorios; “Bir dirhem bile isteseydiniz, yine vermezdim.” cevabında bulundu ve Müslümanlarla muharebe için asker toplamaya başladı. Neticede iki ordu, bölgenin başşehri olan Subaytala yakınlarında karşılaştı. Gregorios’un ordusu 60.000 kişiydi. Bu arada, hazret-i Osman, Afrikiye fethine çıkan mücahidlerden haber alamadığı için, Abdullah bin Zübeyr komutasında bir birliği, hem haber getirmek, hem de mücahidlere yardımcı olmak gayesiyle Afrikiye'ye gönderdi. Abdullah bin Zübeyr’in kısa zamanda bölgeye gelip İslam ordusuna katılması Müslümanların cesaretini arttırdı. Günlerce süren çarpışmalar sonunda Rumlara büyük zayiat verdirildi. Gregorios öldürüldü. Subaytala şehri ele geçirildi. Bundan sonra Abdullah bin Sa’d, mücahidleri etraftaki şehirleri fethetmeleri için gönderdi. Şehirlerin bir kısmı sulh yoluyla, bir kısmı da muharebe yapılarak ele geçti. İslam ordusu, büyük ganimete kavuştu.

Abdullah bin Sa’d, bu seferi sırasında, bir yıl üç ay süreyle Afrikiye’de kaldı. Bu sefer sırasında yapılan gazalarda, müslümanlardan sadece üç kişi şehid olmuştu. Onlardan biri, şair Ebu Züeyb idi. Mısır’a döndükten sonra zafer müjdesini ve elde ettiği ganimetlerin beşte birini hazret-i Osman’a gönderdi. Geri kalan ganimeti mücahidler arasında paylaştırdı.

Abdullah bin Sa’d, 656 (H.36) senesinde, bir rivayete göre Askalan’da, bir rivayete göre de Remle’de vefat etti. Vefatından önce Allahü tealaya; “Ya Rabbi! Son amelimi namaz kıl!” diye yalvarmıştı. Bir gün sabah namazında, oturup sağına selam verdikten sonra, sol tarafına selam verirken ruhunu teslim etti.


Son takip: 04.10.2015 - 05:58
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Tüm Konular A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z


· KISAMAHMUT OTU (Bkz. Dalakotu) · KAV MANTARI (Polyporus fomentarius) · TAVUK (Gallus domesticus) · TUNA NEHRi · NAZiZM (Bkz. Nasyonal Sosyalizm) · EROiN · SIğIRCIK (Sturnus vulgaris) · VEDAT DALOKAY · LOKOMOTiF · FOK BALIKLARI (Phocidae-Monachiae) · GALBRAITH, J.Kenneth · SURiNAM · ANABiYOZ · öMER ALTAY EGESEL · KöPEK (Canis familiaris) · PRiZMALAR · DEFNE (Laurus nobilis) · ABDüLBAKi ARiF EFENDi · FATMA ALiYYE HANIM · MEHiR · FEDERAL SORUşTURMA BüROSU (FBI) · ALTAY DiLLERi · FENOLiK REçiNE · MAHALLE MEKTEBi · GECESEFaSIGiLLER (Nyctaginaceae) · ALVARLI MUHAMMED LüTFi EFENDi · JiGANTiZM (Devlik Hastalığı) · YAZMA · SaMi PAşA (Abdurrahmân) · SaDEDDiN BULUç · MELANKOLi · ARTERiOSKLEROZ (Bkz. Atardamar Sertliği) · iBN-i ARABşAH · KALE · RH FAKTöRü · BAşKANLIK SiSTEMi · FINDIK (Coryllus avellana) · ZaHiD-üL-KEVSERi · ANTiGUA VE BARBUDA · HIRKA-i şERiF · DEBBuSi · Taç MAHAL · TEVaZU · HOLLANDA · IşINLAR (şuâlar) · üRETKEN REAKTöR (Breeder Reaktör) (Bkz. Nükleer Enerji) · AKüMüLATöR · VAN · VASFi RIZA ZOBU · KARAçELEBiZaDE ABDüLAZiZ EFENDi · Minare
· EK üCRET · SöğüT (Salix) · MiRaC GECESi · DUMAS, Alexandre Fils (Oğul) · şAHSiYET · KILIçGAGALI (Recurvirostra avocetta) · LESOTHO · YuSUF-I HEMEDaNi · AVRUPA TüCCARI · DENGE (Kimyâsal Denge) · TESBiHBöCEği (Armadillidium) · ALPLER · NAZiZM (Bkz. Nasyonal Sosyalizm) · HiFa HaTUN · HAKiM SüLEYMaN ATa · şERBETçiOTU (Humulus lupulus) · LISZT, Franz · MüRDüMüK (Lathyrus sativus) · MAHMuD PAşA (Velî) · ABLUKA · FiLOKSERA (Phylloxera vitifoliae) · KETONLAR · iBN-i MüNZiR · AçIK KALP AMELiYATI (Bkz. Kalp Cerrahisi) · AçIK OTURUM · AçIK OY · ACIKARPUZ (Citrullus colocynthis) · ACIMIK (Cephalaria syriaca) · ADAK (NEZR) · KORUCU · ADALET BAKANLIğI · ADALETNAME · ADAMOTU (Mandragora autumnalis) · ADENiN · ADi MUHAKEME USULü · ADi şiRKET (Bkz. şirketler) · ADIYAMAN · ADLi TIP · AEROSOL · AFT
· Ashabi kiram · Bitkiler · Cumhurbaşkanları · Dünya Devletleri · Dünya Dinleri · Dünya Şehirleri · Evliyalar · Hastalıklar · Hayvanlar · Hükümdarlar · Irklar · Kahramanlar · Latin Alfabesi · Meslekler · Osmanlı Padişahları · Osmanlı Savaşları · Peygamberler · Sağlık Bilgileri · Siyasetçiler · Spor Dallari · Tarihteki Devletler · Türkiye Şehirleri · Yazarlar · İslam Alimleri · İslami Mezhepler · Şahıslar · Şairler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber